Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka pojemność kolumny ?...

02 Feb 2005 17:21 1808 10
  • Level 1  
    Jaką pojemność powinny mieć kolumny z głośnikami STX-a GDN-17-80-8-SS i GDWK-9-150-4-PJ :?:
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 22  
    w symulacji wychodzi około 20 L zamknięta
    ale niech się inni wypowiedzą
  • Level 29  
    A jaki rodzaj kolumny chcesz budować.
    dynamiczna, ciśnieniowa, rezonansowa, piramidalna,
    z systemem bass-reflex, bass-resonans wall ???

Generalnie z kolumnami jest tak, im większa objętość tym lepiej,
    im lepszy materiał tłumiący tym lepiej, im materiał tłumiący jest bardziej porowaty (przepuszczający powietrze) tym lepiej, im sztywniejsza obudowa tym lepiej.
    Nie wspomnę o odpowiedniej jakości głośników (pasmo przenoszenia) i zwrotnicy.
  • Level 18  
    daj mu 15litrow, obudowa zamknieta.

john_t - wiekszych glupot nie czytalem.
  • Level 29  
    ar2rek.w
    Jeśli sądzisz że to głupoty to znaczy że musisz trochę poczytać...
    (odróżniasz teorię od optymalizacji praktycznej ?)
    lektura dla Ciebie:
    1. Żyszkowski Z. : Podstawy elektroakustyki, WNT, Warszawa 1984

2. Dobrucki A. : Podstawy akustyki, wyd. Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1987

3. Gayford M. L.: Electroacoustics. Microphones, Earphones and Loudspeakers. Newnes-Butterwarth, London 1970
    (Tu znajdziesz o wiele więcej)

a teraż przykład kolumny piramidalnej (chyba to Cię ruszyło):
    www.sat-av.com.pl/teksty/prezentacja.html

Ale do rzeczy, coś dla slejzt

Interfejs do obliczania kolumn głośnikowych:
    http://audio.friko.pl/#

PS:
    motto:
    W licznych eksperymentach, umiejętności wyciągania wniosków, nauce na błędach, tkwi klucz do perfekcjonizmu.
  • Level 22  
    Drogi kolego john_t powiedz mi jak twoje wypowiedzi mają pomóc w rozwiązaniu problemu na który natrafił kolega zakładający wątek ?
    Pytanie było konkretne i mysle że odpowiedź też powinna być konkretna. Twoje posty robią tylko niepotrzebne zamieszanie i mogą wprowadzić w błąd choćby stwierdzeniem że im większa kolumna tym lepsza. To niech kolega slejzt wsadzi tą małą 17-stke do budy 100 litrów piramidalnej czy bass-resonans wall i w myśl twojego motta:
    "W licznych eksperymentach, umiejętności wyciągania wniosków, nauce na błędach, tkwi klucz do perfekcjonizmu"
    przekona się że ten głośnik nadaje się tylko do małej zamkniętej budy i żadne gadanie czy podważanie autorytetu innych użytkowników forum tego nie zmieni.

ps Sory za kolejny wątek bez związku z tematem ale mnie denerwuje jak ktoś wypisuje byle co żeby tylko zarobić pare punktów bo tylko tak można to tłumaczyć. Proponuje zamknąc temat.
  • Level 29  
    jaro_21 wrote:
    Drogi kolego john_t powiedz mi jak twoje wypowiedzi mają pomóc w rozwiązaniu problemu na który natrafił kolega zakładający wątek ?
    Pytanie było konkretne i mysle że odpowiedź też powinna być konkretna. Twoje posty robią tylko niepotrzebne zamieszanie i mogą wprowadzić w błąd choćby stwierdzeniem że im większa kolumna tym lepsza. To niech kolega slejzt wsadzi tą małą 17-stke do budy 100 litrów piramidalnej czy bass-resonans wall i w myśl twojego motta:
    "W licznych eksperymentach, umiejętności wyciągania wniosków, nauce na błędach, tkwi klucz do perfekcjonizmu"
    przekona się że ten głośnik nadaje się tylko do małej zamkniętej budy i żadne gadanie czy podważanie autorytetu innych użytkowników forum tego nie zmieni.

ps Sory za kolejny wątek bez związku z tematem ale mnie denerwuje jak ktoś wypisuje byle co żeby tylko zarobić pare punktów bo tylko tak można to tłumaczyć. Proponuje zamknąc temat.

Proponuję abyś mówił tylko za siebie na forum. To po 1.
    Po 2. Jakbyś uważnie przeczytał 2-gi post, zauważyłbyć ze tam są dane do budowy dowolnej kolumny, a więc KONKRETY.
    Po 3. z tym polowaniem na punkty ... uderz sie w pierś.
    Myślisz że nie ma innych skuteczniejszych sposobów na punkty ?
    Po 4. w przeciwieństwie do Ciebie ja nie komentuję cudzych postów, gdyż to niepotrzebnie zaśmieca dialog. Jeśli mie mam nic do powiedzenia po prostu nie piszę. Ten post jest sprowokowanym wyjątkiem, mam nadzieję ostatnim.
  • Level 15  
    Szczerze-to takie głośniki najlepiej sie sprawują układach dipolowych IMHO...ale co kto lubi
  • Level 43  
    Wiec ja radze koledze podług Twojej teorii zrobić piramide o kubaturze 100 000 m3 zapchać to wszystko po bokach wełną mineralną. Chociaż głośnik według liczbych eksperymentów może wytrzymać w tak wielkiej przestrzeni kilka Watów.

Po za tym mniejsza obudowa skompensuje braki w charakterystyce STX* - co jest wynikiem doświadczeń i pomiarów , w które tak swięcie wierzysz... Jeśli przestudiował bys główny wątek tematu nie musiał byś wypisywać uniwersalizmów (do każdego takiego tematu szło by wypisac to samo).

*
    To jest głosnik o parametrach do obudowy zamknietej - na forum jest wykres jego charakterystyki - ktoś zadał sobie trudu.
    W takich warunkach w dużej obudowie jak wielka ona by nie była SPL traci na swej wartości powyżej częstotliwości rezonansowej ze wzrostem objętosci. (a mówisz że im większa obudowa tym lepiej). Po za tym im większa obudowa tym wytrzymałość mocowa traci. I tracisz liniowość charakterystyki - do której żeby się przekonac nie trzeba czytać ksiażek tylko wystarczy posłuchać.