Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozjaśniacz / ściemniacz AVT-722 - możliwość innego sposobu uruchamiania

Kshysheek 15 Lis 2012 07:41 4629 4
  • #1 15 Lis 2012 07:41
    Kshysheek
    Poziom 10  

Witam.
    Mam pytanie odnośnie układu AVT-722 ze schematu AVT722.pdf
    Czy jest możliwość modyfikacji tego układu aby włączał się nie po podaniu masy na punkt A lecz po podaniu zasilania? Zmontowałem ten układ i działa zgodnie z opisem, a przy zwartym na stałe punkcie A do masy i włączaniu/wyłączaniu napięcia zasilającego efekt płynnego rozjaśniania / ściemniania nie występuje. Ja chciałbym ten układ nieco zmodyfikować w taki sposób aby można było podłączyć go pod transformator 12V z żarówkami LED (ok. 10W) i żeby płynne załączenie następowało po podaniu zasilania na ten transformator. Płynnego wyłączania nie potrzebuję.

Będę wdzięczny za wskazówki czy da się ten układ jakoś zmodyfikować.

Czytałem o rozwiązaniach z termistorami, ale nie wiem na ile one są ekonomiczne jeśli chodzi o pobieraną / traconą moc, bardziej skłaniałbym się w kierunku PWM jeśli ten powyższy schemat nie będzie nadawał się do takiego trybu pracy jak potrzebuję.

Dodano: źle się wyraziłem, nie transformator 12V lecz zasilacz impulsowy stabilizowany 12V (24W).

0 4
  • #2 15 Lis 2012 08:04
    Witek76
    Poziom 24  

Spróbuj coś takiego:
    Konieczne może okazać się eksperymentowanie z wartościami R i C.

I jeszcze może tak:

Jako darlingtona możesz zastosować BD249 najlepiej z radiatorem.

0
  • #3 15 Lis 2012 08:34
    motojuza
    Poziom 17  

Sam transformator daje raczej napięcie przemienne.
    Jeżeli jest impulsowy to nawet nieznanej częstotliwości.
    Więc taki układ może się nie sprawdzić.

0
  • #4 15 Lis 2012 10:50
    Kshysheek
    Poziom 10  

Nie doprecyzowałem, ale układ sam w sobie zaprojektowany został do instalacji samochodowej czyli na prąd stały. Do żarówek LED mam zasilacz impulsowy stabilizowany z przeznaczeniem do taśm LED (24W) więc myślę, że pociągnie.

motojuza: może nie sprawdzić ale w jakim wariancie? Bo jeśli w oryginalnym, to zasilacz impulsowy poradził sobie spokojnie. Masz na myśli, że ta wersja proponowana przez kolegę Witek76 może nie zadziałać na takim zasilaczu?

Dziękuję za wskazówki, spróbuję coś podziałaś i dam znać.

0
  • #5 17 Lis 2012 14:48
    Kshysheek
    Poziom 10  

Niestety ten schemat w teorii działa ok (EWB), ale w praktyce czy to żarówka halogenowa czy żarówka LED to albo zapalają się od razu albo wcale, z różnymi wartościami rezystora i kondensatora próbowałem, ale nie udało się. Jestem w trakcie walki z PWM.
    Dziękuję za pomoc.

Edit:
    A jednak działa. W tej drugiej wersji z żarówkami w obwodzie emitera. Na razie testowałem na jednej, zobaczymy jak wszystkie 5 będzie działać. Halogen o mocy 10W nie ruszył w ogóle. Kondensator został 1000 uF a rezystor 2 kohm co daje razem około sekundowego rozjaśnienia w przypadku moich żarówek LED (GU4 / 2,5 W).

Edit2:
    Po podłączeniu 5 szt. jest efekt płynnego włączenia, lecz widać zdecydowanie słabsze świecenie niż bezpośrednio z zasilacza. Dałem sobie już z tym spokój. Dziękuję raz jeszcze za pomoc. Wątek można zamknąć.

0