Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Które elementy kolumny wymienić aby grały lepiej lub jaki zestaw za 2 tys zł

dzikson2 15 Lis 2012 09:12 1881 15
  • #1 15 Lis 2012 09:12
    dzikson2
    Poziom 11  

Witam wszystkich , posiadam kolumny na 2 ARN 226/07/8+GDM 14-150-8-scx + GDWK 10/80/19 + zwrotnice które chyba dobierał mi Paweł.S za co mu bardzo dziękuję lecz jak wiadomo z czasem wszystko się nudzi i tu moje pytanie co by można zmienić żeby góra grała lepiej bez jakiś większych rewolucji , czy może jakiś inny wysokotonowiec , albo w ogóle myśleć o nowej konstrukcji ? Prawdopodobnie za niedługo będę miał do dyspozycji 2 tys zł które mógłbym przeznaczyć na zakup samych przetworników co by można za to złożyć ( nie licząc obudowy i zwrotnic ) dodam ze jestem fanem dużych kolumn wiec może jakąś 3 drożną konstrukcja .
    Z góry dziękuje za wszystkie propozycje i pozdrawiam .

0 15
  • #2 15 Lis 2012 13:07
    marian133
    Poziom 38  

Witam,stopień wyżej to np. STX-y wersja AWX,ale mając 2.000zł na same głośniki ja celował bym jeszcze wyżej. Niestety,jakość jakością a moc mocą,piszesz że lubisz duże kolumny więc tu wchodzi w grę 3way,lub 2,5way w zależności jakie głośniki wybierzesz. Polecał bym przejrzeć ten temat: http://diyaudio.pl/forumdisplay.php/24-Home-Audio z racji tego że masz już gotowy schemat zwrotnicy.

To tak na początek,druga sprawa to taka jakiej muzyki słuchasz?

Dodano po 14 [minuty]:

Coś tańszego a dobrze grającego: http://diyaudio.pl/showthread.php/19539-Transmission-Line-AWX-Seas-27TBFC-G Wyższy poziom jakościowy ogólny i bas jakiego jeszcze nie słyszałeś z linii transmisyjnej. Koszt samych głośników około 650zł.

0
  • #3 15 Lis 2012 15:24
    dzikson2
    Poziom 11  

słucham głownie muzyki house ale wiadomo jak mi się coś spodoba z innego gatunku to tez chętnie posłucham , no chyba ze ten niedosyt jest wywołany zbyt słabym wzmacniaczem , narazie używam muszę się przyznać amplitunera AV yamaha rx-v430

0
  • #4 16 Lis 2012 08:45
    dzikson2
    Poziom 11  

a moze wystarczy wymienić sam wysoko-tonowy głośnik na jakiś lepszy ?

0
  • #6 16 Lis 2012 17:12
    dzikson2
    Poziom 11  

no wiec tak, podjąłem decyzje za 2 tys zł za same przetworniki chce zestaw 3 way najlepiej z dwoma głośnikami niskotonowymi i co mógłbyś zasugerować pomieszczenie 20 m2 ale docelowo będą w większym pomieszczeniu

0
  • Pomocny post
    #7 16 Lis 2012 17:30
    marian133
    Poziom 38  

dzikson2 napisał:
    słucham głownie muzyki house...

Ok,więc zapraszam na: http://diyaudio.pl/forum.php?s=6bdeff3b70fd710ab07c84824b517976 ponieważ ja takiej muzyki nie słucham,i choć może mam swoje typy kolumn to lepiej się poradzić jeszcze kogoś innego.

0
  • #8 23 Lis 2012 22:00
    Krucaseks
    Poziom 2  

Z zestawami głośnikowymi to jak z żoną, musisz wybrać sam.
    Dzisiaj większość kolumn ma chiński rodowód. Dotyczy to głównie kolumn niemieckich, angielskich.
    Odsłuch w salonie także może być zwodniczy. Inna akustyka i już inne brzmienie.
    Najlepiej przetestować we własnym pomieszczeniu. Ale od głośników za 2 patole nie oczekuj zbyt wiele. Chyba, że od kogoś odkupisz, bo jemu się już znudziły.
    Na poprawę brzmienia mają pozytywny wpływ piankowe pierścienie. Coś na podobieństwo maskownicy, tylko powycinane otwory na głośniki. Kiedyś z czymś takim eksperymentował pewien Niemiec. Istnieje nawet opis w numerze Sat-Audio-Video.
    Pozdr.

0
  • #9 23 Lis 2012 22:31
    marian133
    Poziom 38  

Krucaseks napisał:
    od głośników za 2 patole nie oczekuj zbyt wiele.

W takim razie co proponujesz? bo kolumny DIY za 2.000zł śmiało mogą konkurować z kolumnami ze sklepu za 5.000zł. Jestem ciekaw Twojej propozycji dla człowieka który ma w tej chwili kolumny na Teslach,STX-ach i Tonsilach...

A z tą pianką na front nie przesadzaj,mieszasz tylko w głowie zielonemu w tych sprawach.

0
  • #10 24 Lis 2012 15:53
    Krucaseks
    Poziom 2  

Głośniki czeskiej Tesli nie były takie złe. Jak dobrze pamiętam były na licencji Grundinga. Stosowała je, np. Diora-Świdnica.
    A Tonsil. Tonsil to także głośniki na licencji. Jedna z angielskich kolumn nagradzana i dostrzegana na zachodnich rynkach w pełni była oparta na tonsilowskich napędach. Ale mało kto o tym wiedział.
    Ok, tak jak napisałem Ty sam dokonujesz wyboru. Głośniki, które odwzorowują lepiej jazz, rock niż klasykę lub odwrotnie są najzwyczajniej gniotem. Kolumny mają być transparentne, nie narzucać swojego charakteru. Jednak te przedziały cenowe, które wymieniasz tego raczej nie gwarantują.
    Tak, jeżeli (jak pisałem) odkupisz je, bo temu komuś się "osłuchały" znudziły, podobnie jak może być to z żoną.
    Z tą pianką nie ściemniam. Jak Ci zależy postaram się odszukać ten artykuł, zeskanować i podesłać.
    W miarę sensownie grały świdnickie kolumny serii Yellow. I oczywiście nie były drogie. Projektował je Janusz Rozestwiński (GLD).
    Pozdrawiam, i zabieraj się do odsłuchu.

0
  • #11 28 Lis 2012 21:26
    dzikson2
    Poziom 11  

Więc co zrobić , niebawem będę robił nowe obudowy do tych kolumn które mam , ale może pokusić sie już o nowe głośniki do obudów , takie które zagrały by lepiej od obecnych , powiedzmy ze może byłbym w stanie wydać więcej niż te 2 tyś zł ale koniecznie głośnik niskotonowy musi być o średnicy co najmniej 20 cm. Poniewież jak już wcześniej wspominałem jestem maniakiem dużych kolumn najlepiej w dodatku jak by to była konstrukcja 3 way z dwoma głośnikami niskotonowymi , dodam jeszcze ze te obecne ARN-y jak na swoje wymiary i parametry generują mało basu.

0
  • #12 29 Lis 2012 12:04
    Arkadyo
    Poziom 29  

Może zrób sobie 2+1. Najwięszy plus takiego zestawu to to, że koszty będziesz mógł rozciągnąć w czasie a dobry aktywny subwoofer napewno zadowoli Twój apetyt na "wielki bas". Do tego z czasem możesz zrobić jakieś top'owe 2 way z lepszą górą i masz pełnię pasma i satysfakcji :)
    Ja poszedłem własnie tą drogą i jestem zadowolony. Dobry panel do suba jak i sam sub pozwoli Ci poeksperymentować z ustawieniami i optymalnym basem do pokoju.

0
  • #13 29 Lis 2012 16:13
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Krucaseks
    A ja zapytam wprost, co to znaczy zestaw głośnikowy "transparentny"? Jeśli chodzi o charakterystyki płaskie jak stół, to i w studiach nagraniowych gdzie sprzęt jest za grube pieniążki takich się nie stosuje. Do tego jeszcze mamy sprzęt towarzyszący, który ma wpływ na brzmienie całego zestawu. ;)

Choć podobnego jestem zdania, że lepiej mieć sprzęt uniwersalny sprawdzający się w wielu gatunkach niż predysponowany do jednego.

To, że ktoś kiedyś robił coś na licencji nie oznacza, że nie produkuje się obecnie lepszych przetworników. Do zabawy od tamtych czasów weszło wielu graczy, w tym z dalekiego wschodu.

ARN nigdy demonem basu nie były, a od GDWK jest wiele lepszych głośników.

2.1 to już jakiś pomysł.
    I sądzę, że na początek dwie drogi na 8945 i 9950 (Usher) to pomysł godny rozważenia. Porównasz z dotychczasową konstrukcją. Jeśli faktycznie dolne rejestry będą mało zadowalające można sprzedać dotychczasowe trzy drogi i pomyśleć nad kolejnym DIY.

0
  • #14 30 Lis 2012 09:28
    Arkadyo
    Poziom 29  

przemo-lukas napisał:
    Krucaseks
    I sądzę, że na początek dwie drogi na 8945 i 9950 (Usher) to pomysł godny rozważenia.

Na początek Przemku powiadzasz :P.
    No jak ktoś zaczyna od tych usherków to nie wiem na czym skończy :P.
    W każdym razie po teslach to jak skok jak z dużego fiata na porsche.
    Ten zestaw subwooferem to możnaby tylko zepsuć :P.
    Wydaje mie się Przemku, że autor szuka innych doznań basowych niż dają te usherkia ale...

0
  • #15 30 Lis 2012 09:46
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ale będzie świetnie i przetworniki w założonym budżecie. ;)
    Jak kolega chce koniecznie 3 drogi to są konstrukcje na samych AWX firmy STX. Trzeba poszukać tylko gotowej zwrotnicy. ;)

0
  • #16 30 Lis 2012 22:16
    Krucaseks
    Poziom 2  

Z serii "kit" proponuję rozejrzeć się w ofercie firmy Grelton.
    Nie polecam przereklamowanych skandynawskich napędów. To, że Audio je wysoko stawia, znajduje uzasadnienie w tym, iż nimi handluje. Sięgniesz do genezy Vify lub innych "skandynawów" i dowiesz się, że owe głośniki wypromowała pewna niemiecka firma. Zestaw dwudrożny zaprojektowany tak, by optymalnie wypracowywał kompromis między ceną a jakością brzmienia to chyba coś dla Ciebie.
    Proponuję, to co na wstępie.

0