Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik - jaki dobrać amperomierz

impull 15 Lis 2012 10:00 4479 9
  • #1 15 Lis 2012 10:00
    impull
    Poziom 9  

witam,

mam prostownik i chcę w nim wymienić amperomierz.
    Tu pojawia się problem - otóż nie wiem jaki mam zakupić tj. z bocznikiem czy bez?

Zamieszczam foto mojego prostownika.

z góry dzięki za pomoc.

0 9
  • #2 15 Lis 2012 10:24
    andy127
    Poziom 30  

impull napisał:
    Tu pojawia się problem - otóż nie wiem jaki mam zakupić tj. z bocznikiem czy bez?

Najważniejsze aby był dostosowany do rodzaju prądu i wartości jakie chcesz mierzyć. A czy będzie z bocznikiem czy bez to kwestia ilości elementów do zamontowania w prostowniku.
    Andrzej

0
  • #3 15 Lis 2012 10:30
    cirrostrato
    Poziom 36  

Ten amperomierz nie posiada bocznika, średnica przewodu (widoczne wyprowadzenia) i ilość zwojów cewki miernika, określają jego zakres, ten typ (i chyba tej wielkości) do kupienia w niektórych sklepach elektronicznych, są produkowane na różne zakresy, cena jakieś 10-15zł.

0
  • #4 15 Lis 2012 10:36
    impull
    Poziom 9  

To skoro nie posiada bocznika to kupić taki bez czy można kupić z bocznikiem i go zamontować w miejsce tego starego?

Czy ewentualnie amperomierz z bocznikiem jakoś inaczej musiałbym podłączyć w układ czy można w te same miejsca przylutować co był ten poprzedni?

Amperomierz dlatego chce zmienić gdyż ten co jest teraz to jakoś się zacina i nie wiadomo jak jest z jego dokładnością. Nie powraca do 0 a jak się go lekko puknie to pokazuje pare amper. Generalnie muszę go zmienić na coś lepszego na taki który będzie działał bezawaryjnie.

Co do wielkości to mogę trochę poszerzyć otwór i wtedy wejdzie coś większego.
    Myślałem nad czymś takim: amperomierz z bocznikiem

Tylko czy takie coś podłączam w to samo miejsce co ten poprzedni amperomierz?

0
  • #5 15 Lis 2012 10:59
    andy127
    Poziom 30  

Jeśli będziesz miał zestaw z bocznikiem to miernik montujesz w otwór w płycie czołowej prostownika a bocznik gdzieś obok niego i odpowiednio łączysz.
    Andrzej

Dodano po 16 [minuty]:

Widzę, że przeedytowałeś swój post (ten powyżej).
    Jeśli kupisz miernik elektromagnetyczny (taki jak masz teraz - bez bocznika) to podłączasz tak jak było. Gdy kupisz nieuszkodzony to może będziesz z niego zadowolony.
    Jeśli kupisz np. magnetoelektryczny z bocznikiem to montujesz go tak jak napisałem wcześniej. Przewody które poprzednio szły do miernika podłączasz teraz do zacisków prądowych bocznika. Należy jeszcze wykonać połączenie dwoma przewodami pomiędzy końcówkami bocznika (tymi do tego przeznaczonymi) a nowym miernikiem.
    Andrzej

0
  • #6 15 Lis 2012 11:00
    impull
    Poziom 9  

Jeśli można to proszę o odpowiedź na moje pytanie zamieszczone w poprzednim poście.

z góry bardzo dziękuje

0
  • #7 15 Lis 2012 11:03
    cirrostrato
    Poziom 36  

Jeśli już połączysz wszytko jak trzeba a miernik będzie ,,wybijał'' wskazówkę w lewą stronę, to zamień kabelki do miernika odwrotnie, te mierniki(na prąd stały) mają określone podłączenie +/- do układu. Nowy miernik podłączasz dokładnie w te same miejsca (tu lutowane) jak stary.

0
  • #8 15 Lis 2012 11:10
    impull
    Poziom 9  

andy127 napisał:

Jeśli kupisz np. magnetoelektryczny z bocznikiem to montujesz go tak jak napisałem wcześniej. Przewody które poprzednio szły do miernika podłączasz teraz do zacisków prądowych bocznika. Należy jeszcze wykonać połączenie dwoma przewodami pomiędzy końcówkami bocznika (tymi do tego przeznaczonymi) a nowym miernikiem.
    Andrzej

ok rozumiem ale jak np kupie taki amperomierz z wbudowanym bocznikiem (taki jak dałem zdjęcie) to nowy amperomierz podłączam w te same miejsca co poprzedni i wtedy wszystko będzie dobrze?

0
  • Pomocny post
    #9 15 Lis 2012 11:22
    andy127
    Poziom 30  

impull napisał:
    andy127 napisał:

Andrzej

ok rozumiem ale jak np kupie taki amperomierz z wbudowanym bocznikiem (taki jak dałem zdjęcie) to nowy amperomierz podłączam w te same miejsca co poprzedni i wtedy wszystko będzie dobrze?

Dokładnie tak jak piszesz. Jeśli bocznik jest wbudowany do środka to podłączasz tak jak stary miernik. Ponieważ jest to miernik magnetoelektryczny to kierunek jego wychylenia będzie zależny od kierunku przepływu prądu. Gdyby poszedł poniżej zera to trzeba odwrócić końcówki (tak jak pisał poprzednik). Gdybyś kupował miernik z bocznikiem zewnętrznym to trzeba podłączyć tak jak pisałem wcześniej.
    Andrzej

0
  • #10 15 Lis 2012 11:26
    impull
    Poziom 9  

wielkie dzięki za odpowiedź.

temat do zamknięcia.

1