Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

junkers cerapur smart zsb 22-3 - Odgłosy z grzejnika podczas ład. zasobnika

15 Lis 2012 10:04 5694 13
  • Poziom 12  
    Witajcie,

od 2 dni budzą mnie dziwne odgłosy pochodzące od grzejnika w sypialni. Ciężko to opisać ale przypomina to strzelanie czy pykanie, tykanie... (nie jest to podobne do dźwięku podczas rozszerzania termicznego metalu). Oprócz tego słychać też przelewanie i bulgotanie wody.

Instalacja CO jak i domek praktycznie nowa (pierwszy sezon zimowy).

W trakcie poprzedniej zimy kilka razy zamiast ładowania zasobnika, kocioł puszczał 83 st w CO. Jak pisałem były to incydenty dlatego nawet nie zgłaszałem.

A teraz co ustaliłem:
    Hałas zbiega się to z rozpoczęciem ładowania zasobnika. Wykluczyłem głowicę termostatyczną. Grzejniki są odpowietrzone. W momencie ładowania zasobnika rano są już ciepłe (CO mam ustawione na wcześniej) i nie nagrzewają się w trakcie ładowania zasobnika.
    Dawno nic nie mieszałem przy ustawieniach kotła/sterownika.
    Ładowanie w trakcie dnia czy wymuszone przeze mnie nie wywołuje opisanych efektów.

Co może być powodem wyżej opisanych dźwięków ?
  • Poziom 12  
    Witam ponownie,

było trochę spokoju ale niestety problem powrócił...
    Instalacja na 100% odpowietrzona.

Nie mam już pomysłu co mogę jeszcze zrobić czy sprawdzić.

Edit: Czy powodem może być niewłaściwe ciśnienie w naczyniu przeponowym ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Czy zasobnik jest junkersa, ile litrów, czy właściwie dobrany (moc wężownicy zasobnika równa albo większa od mocy kotła) ? Czy kocioł nadmiernie się nie przegrzewa podczas grzania zasobnika (przy zbyt gwałtownym grzaniu kocioł chroniąc się może wyrzucać nadmiar ciepła w c.o.) ? Czy nie ma drugiej pompy w układzie (zakłócenia przepływu) ? Czy ciśnienie pracy jest normalne tzn. 1÷2 bary ? Czy kocioł wyświetla błędy ? Czy kocioł był konserwowany, okresowo wymiennik główny (cylinder) musi był rozebrany i umyty ?
  • Poziom 12  
    Już odpowiadam:

- Wymiennik Biawar Mega W-E 125.81 wg specyfikacji moc wymiennika dla 70/10/45 °C to 24,2kW > od mocy kotła 22kW
    - grzejniki robią się coraz chłodniejsze podczas ładowania, więc kocioł raczej nie wyrzuca gorącej wody do c.o. (odgłosy pojawiają się kilka minut po rozpoczęciu ładowania, więc na pewno temp. zasobnika nie jest jeszcze krytyczna)
    - pompy w całej instalacji są 3: w kotle, przy rozdzielaczu podłogówki i cyrkulacja
    - ciśnienie to ok 1,2 bar
    - brak błędów, oprócz wspomnianych odgłosów instalacja zachowuje się idealnie
    - kocioł jak i zasobnik praktycznie nowy, pracował od maja zeszłego roku, czyli tyle co na potrzeby c.w.u

Tutaj dane z naczynia przeponowego:

junkers cerapur smart zsb 22-3 - Odgłosy z grzejnika podczas ład. zasobnika [/img]
    Obniż na próbę moc ładowania zasobnik, kluczyk funkcja 1.b np. 75% i zapamiętać trzymać do []. Wszystko opisano w instrukcji.
  • Poziom 12  
    Ok, wiem o co chodzi, zaraz to zmienię.

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale po naładowaniu (trwa to zazwyczaj ok 15-20min) w grzejnikach odgłosy stukania, strzelania zmieniają się na charakterystyczny bulgot - coś podobnego do dźwięku po odkręceniu butelki z wodą trzymanej do góry nogami - trwa to kilka sek. po tym już wszelkie odgłosy cichną a kocioł zaczyna grzać CO.
    Możliwe że wężownica zasobnika jest zasyfonowana i zapowietrzona, warto zrobić foto podłączenia. Sprawdź również instrukcję do zasobnika by się upewnić czy wszystkie przyłączenia są zgodne z wytycznymi producenta.
    Brak lub niedziałające odpowietrzniki na instalacji zasilania zasobnika. Albo tak jak kolega u góry podpowiada :)
  • Poziom 12  
    Witam,

zmniejszenie mocy C.W.U do 75% nie przyniosło niestety poprawy. Rano obudził mnie znajomy hałas...

Co do podłączenia zasobnika, to został podłączony zgodnie z poniższym schematem z instrukcji:

Rzeczywiście na zasilaniu jak i powrocie wężownicy nie mam odpowietrzników.
    Czy to błąd (w schemacie z instrukcji odpowietrznik nie był uwzględniony) ?
    Jeżeli tak to czy istnieje inny sposób na odpowietrzenie wężownicy (poprzez funkcję odpowietrzenia kotła, lub na najbliższym rozdzielaczu) ?

Kilka zdjęć mojej instalacji:

junkers cerapur smart zsb 22-3 - Odgłosy z grzejnika podczas ład. zasobnika junkers cerapur smart zsb 22-3 - Odgłosy z grzejnika podczas ład. zasobnika junkers cerapur smart zsb 22-3 - Odgłosy z grzejnika podczas ład. zasobnika junkers cerapur smart zsb 22-3 - Odgłosy z grzejnika podczas ład. zasobnika junkers cerapur smart zsb 22-3 - Odgłosy z grzejnika podczas ład. zasobnika junkers cerapur smart zsb 22-3 - Odgłosy z grzejnika podczas ład. zasobnika junkers cerapur smart zsb 22-3 - Odgłosy z grzejnika podczas ład. zasobnika
  • Poziom 12  
    Kilka dni po tym jak napisałem ostatniego posta problem ustał. Sam od siebie.
    Niestety teraz znowu powrócił.

Jak zwykle spacer z kluczem do odpowietrzania po grzejnikach, załączona funkcja odpowietrzania kotła, zmiana biegu pompki co, zmiana nastaw wstępnych na grzejnikach - nic nie pomaga.

Objawy ciągle te same, 2-3 minuty po załączeniu się ładowania zasobnika zaczyna grać na poddaszu grzejnikowa orkiestra.

Przecież w tym momencie woda grzewcza nie powinna być w ruchu w dużym obiegu CO ?
    Czy jest możliwość by zawór 3D puszczał ?

Nie ma to miejsca np. gdy wyłączę w ogóle kocioł, teoretycznie wtedy też ustaje ruch wody C.O. i jeśli było by jakieś powietrze to wtedy mogłoby hałaśliwie się przemieszczać.

Dzieje się to tylko w czasie grzania cwu (ok 10 min) i ustaje...

Nie mam już pomysłu, póki co przesunąłem grzanie cwu na godzinę pobudki - w tej roli sprawdza się idealnie...
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Spróbuj wyłączyć pompę od podłogówki i napisz czy jest jakiś efekt.
  • Poziom 12  
    Racja, obieg od mieszacza nadal pozostaje w ruchu.
    Sprawdzę po robocie i napiszę czy coś pomogło.
  • Poziom 12  
    gersik napisał:
    Spróbuj wyłączyć pompę od podłogówki i napisz czy jest jakiś efekt.

Bingo!
    To pompka od podłogówki powoduje te efekty.
    Teraz pytanie tylko dlaczego tak się dzieje?

Zapowietrzona podłogówka ?

Kilka danych:
    - zestaw mieszacza to model 3-pętlowy RPM R (z rotametrami) firmy Prandelli - Karta, Opis
    - pompka mieszacza ustawiona na I bieg
    - przepływ na rotametrach mniej więcej w połowie skali
    - zasilanie pompki przechodzi przez prosty termostat - chodzi o wyłączenie jej gdy podłogówka nie grzeje

Na obrazku jak to wygląda w rzeczywistości:

Na zasilaniu szafki grzejników jest zawór zwrotny.
  • Poziom 32  
    Nie wiem czy jest dobrze spięta podłogówka. Porównaj swoje podpiecie i kierunki przepływu z tym;
    http://www.ogrzewnictwo.pl/uploaded/Image/Produkty/TECEflex_rozdzielacz_podlogowy.jpg
    Ale ty masz troszkę inny rozdzielacz.
    Przepraszam podpięte jest dobrze źle sobie popatrzyłem. spróbuj podczas tego hałasu zamknąć zawory przy rozdzielaczu od grzejników , może zawór zwrotny jest do bani (tylko zamknij zasilanie i powrót) Ten zawór zwrotny jest na pewno do cieplej wody? Na rozdzielaczu od podłogówki załóż jeszcze odpowietrzniki automatyczne.
    Denerwuje mnie tylko lenistwo instalatorów, którzy mając budynek w surowym stanie na siłę wciskają inwestorom najnowocześniejsze wynalazki i biorą za to kasę zamiast w kotłowni zamontować mieszacz termostatyczny do podłogówki i pompę a w skrzynce odpowiedni rozdzielacz z siłownikami.
    Ludziom którzy montują instalacje miedziane pochowane w posadzkach i pod tynkami życzę co najmniej dziesięcioletniego (na dobrej jakości miedzi wiecej) okresu bezproblemowego użytkowania bo następne 10 lat raczej nie wytrzyma i szukaj wiatru w polu.