Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR Atmega8 - Zaprogramowanie uC pod USBasp

ozi159 15 Lis 2012 12:12 2229 13
  • #1 15 Lis 2012 12:12
    ozi159
    Poziom 9  

Witam

Panowie mam banalny problem z którym męczę się od kilku dni. Postanowiłem zbudować USBasp tak aby od nowa zacząć się uczyć programować po długoletniej przerwie. Wykonałem płytkę wszystko polutowałem lecz mam problem z zaprogramowaniem atmegi8 :(

Czytałem już wszystkie strony na temat USBasp i żadna nie poprowadziła mnie za rękę jak to do cholery zrobić. Posiadam STK 200 którym podłączam moją atmege do komputera, program bascom widzi ją bez żadnego problemu, lecz inne programy typu AVRDUDE AVR Burn-O-Mat eXtreme Burner - AVR jej nie widzą albo ja gdzieś robię błąd.

I jeszcze jedno pytanie najnowsze oprogramowanie na stronie http://www.fischl.de/usbasp/ zajmuje aż 13kb !! A z tego co zauważyłem atmega8 ma tylko 8kb miejsca. Jak można wgrać najnowsze oprogramowanie do atmegi?

Bardzo proszę o pomoc jestem już na skraju załamania przez te uC :( a tak bardzo chciałbym wrócić do programowania. Panowie tylko w was leży moja nadzieja

Pozdrawiam

0 13
  • Pomocny post
    #2 15 Lis 2012 12:17
    sp3ots
    Poziom 35  

Witam !
    Jeśli Bascom AVR "widzi: ATmega8 tp zaprogramuj procesor używając bascoma.
    Wielkością pliku nie przejmuj się pewnie to jest HEX.
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #3 15 Lis 2012 12:27
    ozi159
    Poziom 9  

Tak ale bascom demo wgrywa pliki tylko do 2 kb, a oprócz bascom avr nie umiem się posługiwać innymi programami :(

0
  • Pomocny post
    #4 15 Lis 2012 12:41
    sp3ots
    Poziom 35  

Demo da radę. Zapraszam na GG pomogę.

0
  • #5 15 Lis 2012 12:54
    ozi159
    Poziom 9  

na screenach wygląda to tak wszystko krok po kroku:

Włączam bascoma i:

Czy wszytko robię dobrze?

0
  • #6 15 Lis 2012 13:02
    mirekk36
    Poziom 42  

Przecież masz program MkAvrCalculator, który nie dość że pomoże ci zaprogramować procka ATmega8 w programatorze za pomocą STK200 to jeszcze później się przyda ;) sprawdź jak przyjamnie się nim posługuje. A z twoim prockiem będzie działał w pełni za free

0
  • Pomocny post
    #7 16 Lis 2012 02:00
    Robewit
    Poziom 25  

ozi159 napisał:
    Tak ale bascom demo wgrywa pliki tylko do 2 kb, a oprócz bascom avr nie umiem się posługiwać innymi programami :(

Z tego co pamiętam to Bascom kompiluje pliki do określonej wielkości demo, programowanie było bez ograniczeń. Może się coś zmieniło?
    Kasujesz Flash przed zaprogramowaniem?

0
  • #8 17 Lis 2012 21:58
    ozi159
    Poziom 9  

Przed zaprogramowaniem robię Erashe Chip.

Ściągnąłem MkvAVRCalculator i wszystkom wygląda następująco. Zrobiłęm screeny każdej z zakładek, co mam jeszcze zmienić aby było dobrze?

AVR Atmega8 - Zaprogramowanie uC pod USBasp AVR Atmega8 - Zaprogramowanie uC pod USBasp AVR Atmega8 - Zaprogramowanie uC pod USBasp AVR Atmega8 - Zaprogramowanie uC pod USBasp AVR Atmega8 - Zaprogramowanie uC pod USBasp AVR Atmega8 - Zaprogramowanie uC pod USBasp

Przy teraźniejszym ustawieniu po podłączeniu USBasp kompletnie nic się nie dzieje.

Dodam że urządzenie wykonałem z tego posta https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic737159.html jedyna co zmieniłem to wtyczkę USB z typu B na typ A

0
  • Pomocny post
    #9 17 Lis 2012 23:39
    mirekk36
    Poziom 42  

Nie wybieraj procesora z LISTY ....

Tylko wejdź w zakładkę "Programator AVR" i kliknij żółty klawisz "Sprawdź podłączony AVR"

ale uprzednio w zakładce "Ustawienia" włącz ptaszka aby konsola pokazywała ci się "Gdy wystąpi błąd"

i po wciśnięciu klawisza zobaczysz czy program SAM wykryje pocka czy nie ?

a jeśli nie - to pokaże się czarne okienko konsoli z błędem AVRDUDE i wtedy go pokaż zamiast wszystkich zakładek programu.

ważne, mam nadzieję, że zasilasz procesor ? i programator STK200 ???

0
  • #10 18 Lis 2012 19:58
    ozi159
    Poziom 9  

Procesor nie jest wybrany z listy, program sam go wyszukuje i żaden błąd nie wyskakuje.

Procek jest zaislany z gniazda USB, ale programuje go poprzez STK 200

0
  • Pomocny post
    #11 18 Lis 2012 21:25
    mirekk36
    Poziom 42  

No to w czym problem ? skoro program go znajduje ?

0
  • #12 02 Gru 2012 10:35
    ozi159
    Poziom 9  

Panowie problem związany z wyszukiwaniem programatora został rozwiązany. Błąd tkwił w tym że podczas zmiany złącza USB z typu B na typ A, gniazdo które wlutowałem było lustrzanym odbiciem...

Teraz mam kolejny problem :(

Otóż wszystko wygląda w następujący sposób jak na screenach:

Ze strony autora mkAvrCalculator wiem iż ten komunikat jest w tedy kiedy USBasp działa ale nie ma połączenia z uC. Ale u niego na screenie ten błąd wygląda tak http://atnel.pl/Upload/image/_SOFTWARE/MkAvrCalculator/Reakcja_na_zwarcie_MISO_oraz_SCK.jpg

Dodam że programuje Attiny2313 na płytce zl11avr

Czy ktoś moze ma jakiś pomysł ?

0
  • Pomocny post
    #13 02 Gru 2012 13:50
    mirekk36
    Poziom 42  

skoro sam złożyłeś programator to znaczy że sam sobie zrobiłeś KUKU i wgrałeś przestarzały wsad do procka. Ja nigdy nie rozumiem co kieruje ludźmi żeby wgrywać stary wsad :( ...

I nie pisz, że jakiś tam nowy wsad się nie zmieści do procka ATmega8 - bo po prostu nie rozumiesz co to jest plik HEX, a wystarczy sobie tu zajrzeć

http://pl.wikipedia.org/wiki/Intel_Hex

żeby zrozumieć o co chodzi i dlaczego plik HEX wcale nie ma nic wspólnego z pojemnością pamięci Flash procka (no może nie bezpośrednio tak jak ty sobie wymyśliłeś na początku)

więc weź w łapski swój programator - wgraj najnowszy wsad i ciesz się w końcu USBASP ;)

0
  • #14 03 Gru 2012 12:27
    ozi159
    Poziom 9  

DZIAŁA!!!!!!!!!!!!!!!

Wielkie dzięki dla wszystkich którzy pomogli mi z tym problemem. Oczywiście nie za pomnę kliknąć pomógł ;)

Pozdrawiam!

0