Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BOSCH PRA326B70E - Przeróbka dysz z gazu ziemnego na gaz propan albo propanbutan

15 Lis 2012 12:18 16914 10
  • Poziom 14  
    Witam,
    Opiszę sprawę od początku. Kupiłem płytę gazową firmy BOSCH starszy model PRA326B70E 6kW specjalnie ten a nie nowszy PRA326B90E. Wybór mój był podyktowany tym, iż na stronie firmy Bosch jak i innych sklepów sprzedających produkty firmy bosch jasno było napisane że starszy model zawiera dodatkowe dysze na gaz płynny a nowszy już nie. Po zakupie płyty okazało się jednak że dodatkowych dysz nie ma w zestawie. Po przeprowadzeniu śledztwa u boscha okazało się ze ten produkt akurat w Polsce (tylko w Polsce) nie został dopuszczony do stosowania z gazem płynnym i firma bosch wyjmuje te dysze przed sprzedażą z pudełka. Towaru zwrócić nie mogę. Używać też nie bo w budynku nie mam gazu ziemnego.

Kuchenka ta to dwu-koronowy palnik z dwiema dyszami jedna mała chyba 90 dysza druga duża 171.
    Wykręciłem dysze i dałem do dorobienia identyczne z wyliczonymi otworami. Otwory obliczyłem bazując co przeczytałem tu na forum. Mała dyszę trafiłem prawie że idealnie na propanie nie kopci a płomień jest ładny niebieski bez czerwonych przebarwień. Problem mam z dużą dyszą wyszło mi szacunkowo ze skoro na ziemny jest 171 to ok 1.1 powinno być na propan butan niestety jest to wciąż za dużo płomień jest czerwony i kopci.

Dorobiłem kolejna dużą dyszę bez otworu proszę o pomoc jaka średnica powinna być w przypadku propanu i propan butanu gdy na ziemny wynosi ona 171?

A opis na stronie wciąż nie aktualny chociaż wprowadza w błąd

http://www.bosch-home.pl/PRA326B70E.html?source=search
  • Specjalista AGD
    shazzy napisał:
    Wybór mój był podyktowany tym, iż na stronie firmy Bosch jak i innych sklepów sprzedających produkty firmy bosch jasno było napisane że starszy model zawiera dodatkowe dysze na gaz płynny a nowszy już nie. Po zakupie płyty okazało się jednak że dodatkowych dysz nie ma w zestawie. Po przeprowadzeniu śledztwa u boscha okazało się ze ten produkt akurat w Polsce (tylko w Polsce) nie został dopuszczony do stosowania z gazem płynnym i firma bosch wyjmuje te dysze przed sprzedażą z pudełka. Towaru zwrócić nie mogę.

Jest to typowa niezgodność towaru z umową, jeśli nie wiedziałeś o tym przed zakupem sprzętu i tym bardziej na polskiej stronie firmy Bosch jest opis produktu z dołączonymi dyszami to masz prawo do zwrotu
    http://www.jakkupowac.pl/other/poradnik-prawny/niezgodnosc-towaru-z-umowa.html
    http://sprzedaz.konsumencka.edu.pl/niezgodny.html
    http://reklamacjatowaru.pl/poradnik/niezgodnosc-towaru-z-umowa/
    Nie przerabiaj dysz samodzielnie, wtedy napewno utracisz gwarancję.
  • Poziom 14  
    Napisałem że "Towaru zwrócić nie mogę", nie chciałem się rozpisywać dlaczego ale widocznie muszę.

-Inny towar nie wchodzi w grę już bo mam komplet domino:
    a)gaz
    b)indukcja Bosch PIE375C14E 1800,00zł
    c)ceramika Bosch PKF375V14E 900,00zł

To zestaw reszty nie oddam towar jest zgodny z umową a reszta to aż 3tys plus blat 4tys co mam z tym zrobić?

Co więcej mam wycięte otwory w granicie pod rozmiarów-kę domino inna niż standardowa rozmiarów-ka boscha czy innych producentów. Nie dobiorę sobie nic z innych firm myślałem właśnie o tym już dokładnie o firmie Teka (otwór mogę poszerzyć ale nie zmniejszę go już estetycznie.

Nie chcę nic innego już zresztą na rynku jeszcze tylko TEKA ma 6kW palnik WOK na szkle nikt inny a i tak by nie pasował inny model producent do zestawu reszty nie oddam towar jest zgodny z umową.

Dysze dorabiam nie przerabiam w razie uszkodzenia kuchenki wkręcam stare - gwarancja zachowana. Swoją droga co tam się może popsuć starter/iskrownik,pokrętło nie histeryzujmy to nie indukcja czy ceramika, gdzie części są drogie.

Poza tym najgorsze mam już za sobą ładnie dorobione identyczne dysze tylko potrzebuję średnicę otworu jednej dyszy to wszystko, kurcze nie chce dobierać doświadczalnie tego w końcu i tak trafię ale nie o to chodzi aby robić coś na pałę.

Prawo prawem ale aby wyjść na zero musiałbym się spotkać z Boschem w sądzie i kazać im oddać kasę za resztę zestawu Domino i blat z kamienia i jeszcze zwrot kosztów montażu demontażu nowego jak i zakup nowego blatu. Myślisz, że wygram z takim gigantem? Swoją drogą nawet jeśli to za 2 czy 3 lata? Ja nie wiem czy tyle będę mieszkał w obecnym mieście nawet.
  • Poziom 14  
    Naprawdę nikt nie poda mi jaki rozmiar powinna mieć dysza na propan gdy na ziemny jest to 1,71mm?
  • Specjalista AGD
    Najczęściej przy ciśnieniu gz 20 i gpb 30 mbar stosunek średnic gz/gpb wynosi ca od 1,4 do 1,5 . Kalkuluj więc.
  • Poziom 28  
    A nie łatwiej zamówić w Niemczech u przedstawiciela Bosch-a ?
  • Poziom 14  
    peter falk napisał:
    Najczęściej przy ciśnieniu gz 20 i gpb 30 mbar stosunek średnic gz/gpb wynosi ca od 1,4 do 1,5 . Kalkuluj więc.

Dzięki, problem w tym, że właśnie patrząc na to jak zmieniają się średnice w firmowych kuchenkach. Sprawdziłem komplety dysz na gaz ziemny w paru kuchenkach wyszedł mi stosunek 1 do 1,4 czyli dysza 122,1 i jest ona dużo za duża.
    Przy założeniu 1 do 1,5 wyjdzie nam średnica 1,18mm wątpię aby to zmieniło dużo sprawę chyba lepiej jak zacznę od 1mm i będę stopniowo w górę rozwiercał otwór w miarę testów.

Trull napisał:
    A nie łatwiej zamówić w Niemczech u przedstawiciela Bosch-a ?

Wołają prawie 400zł za jedną i 300zł za drugą i nie chcą sprzedać i tak ich już mi się nie chce tłumaczyć dlaczego.
    Tak uważam, że łatwiej wywiercić otwór w gotowej dorobionej dyszy.
  • Specjalista AGD
    shazzy napisał:
    chyba lepiej jak zacznę od 1mm i będę stopniowo w górę rozwiercał otwór w miarę testów.

Moim zdaniem, przy tym stanie faktów - jedynie słuszna decyzja.
  • Poziom 14  
    Sprawa załatwiona dysze wyregulowane na propanie czystym mała dysza z 0,69mm najlepiej spisuje się na 0,55 duża dysza 1,71mm na 1,35mm nawet przy propan butanie na 1,22 było już za dużo.

Ciekawostką jest że propan mimo iż bardziej kaloryczny i teoretycznie powinien mieć mniejszą średnicę od propan butanu pozwala na użycie większych średnic otworów uzyskanie większej mocy ogólnej palnika niż na propan-butanie.

Swoją drogą już wiem czemu ta kuchenka gazowa nie ma homologacji w Polsce na gaz płynny. U nas najpopularniejszy jest propan-butan a na nim można wyregulować te kuchenkę ale moc jej znacznie spada próbując uzyskać nominalną moc tracimy płynność regulacji płomienia. Ciężka sprawa.
    Ale działa już jak ta lala :D
  • Admin grupy AGD
    shazzy napisał:
    U nas najpopularniejszy jest propan-butan a na nim można wyregulować te kuchenkę ale moc jej znacznie spada próbując uzyskać nominalną moc tracimy płynność regulacji płomienia. Ciężka sprawa.

Bo takiego syfu z butli P/B nie widziała cała Europa, a podobno w niej się znajdujemy.
    Jestem ciekaw, który z polityków w rządzie zajmie się tą sprawą.
    Rzeczywiście ciężka sprawa, jak na każdej wiosce (nawet w przysłowiowej psiej wólce) jest dystrybutor butli na P/B... :(

shazzy napisał:
    Swoją drogą już wiem czemu ta kuchenka gazowa nie ma homologacji w Polsce na gaz płynny.

J/w. I każda szanująca się firma powinna tego zabronić.
    Niestety, jest inaczej i na siłę przerabia się kuchenki, piece, etc... a potem się dziwimy, że kopci, źle odpala, nie pali, gaśnie i wybucha... :(
  • Poziom 14  
    skryn napisał:

J/w. I każda szanująca się firma powinna tego zabronić.
    Niestety, jest inaczej i na siłę przerabia się kuchenki, piece, etc... a potem się dziwimy, że kopci, źle odpala, nie pali, gaśnie i wybucha... :(

Właśnie w tym rzecz chciałem uniknąć przerabiania całego tego zbędnego zamieszania i wybrałem Boscha czego potem żałowałem. Do tego kosztowało mnie to więcej czasu i jeżdżenia niż pieniędzy. Na szczęście kuchenka gazowa to dodatkowy palnik WOK na co dzień butla zakręcona a odkręcana tylko kiedy będę sobie coś więcej działał niż na indukcji czy ceramice.

Mam pytanie jaką czujkę do gazu wybrać taką na baterie bądź na prąd AC 230v?

Co prawda zrobiłem pewną sprytną rzecz:
    A mianowicie nowe mieszkanie/budownictwo a zatem do kuchni lecą dwa niezależne kanały wentylacyjne. Jeden jest pod okap/wyciąg natomiast drugi kanał podzieliłem na pół i jedna połowa zasysa ciepłe powietrze z tyłu piekarników jak i z szafki z butla gazową. Natomiast druga połowa kanału zasysa powietrze z pomieszczenia.

Teoretycznie nie powinien się zbierać nigdzie gaz w szafkach za szafkami ale chciałbym jakąś czujkę są teraz bardzo tanie tylko czy dobre?