Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell XPS M1530 - Brak obazu, podświetlania matrycy.

AUDImEEn 15 Lis 2012 17:15 5454 15
  • #1 15 Lis 2012 17:15
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Witam, tak jak w temacie, w moim dell`u padło wyświetlanie.
    Cała ``historia`` tej usterki jest troszkę dziwna.
    Zaczęło się od tego że komputer zostawiłem na cała noc w trybie uśpienia, po wznowieniu pracy sytemu windows zobaczyłem nic tzn czarny ekran bez podświetlenia. Początkowo myślałem że system sie pokopał ale po restarcie to samo. Zmartwiony tym że padła mi grafika (w tych delach lubi padać procesor graficzny) podłączyłem monitor CRT przez złącze D-SUB i okazuje sie że obraz jest (właśnie pisze z tego dela). Rozebrałem go już x któryś raz z myślą że może coś sie upaliło, ale nic nie znalazłem. Poskładałem go i obraz sie pokazał. Laptop działał tydzień i 3 dni temu stało sie podobnie. W pierwszej kolejności znikło podświetlenie po około godzinie matryca całkiem się wyłączyła. Wyciągnąłem taśmę wyczyściłem wszystkie 3 złącza ( 1 do płyty głównej i 2 do matrycy ) i nadal nic. Gdzie może leżeć problem? Dodam że po wejściu panel sterowania nVidia mojego monitora nie ma na liście. ( jest tylko ten CRT)
    Gdzie może być problem? A może to system windows sie wysypał?
    Daję taką tezę ponieważ od 4 miesięcy działo sie tak że jeżeli miałem ustawiony wygaszacz lub ustawione wyłączanie ekranu to po wznowieniu pokazywał się obraz ale komputer był zawieszony i trzeba było ``resetować na żywca`` dlatego te funkcje są wyłączone.
    Pozdrawiam

0 15
  • #2 15 Lis 2012 17:52
    Lukson
    Poziom 32  

Obstawiam uszkodzenie GPU.
    Jeżeli taśma, inwerter i elektronika matrycy jest OK to problem będzie z wyjściem GPU. Nie potrafi zidentyfikować monitora.

0
  • #3 15 Lis 2012 18:14
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Witam Ciebie kolego. No powiem szczerze że mnie nie pocieszyłeś. Jest to matryca o rozdzielczości 1440x900 o oznaczeniu WXGA+ (najwyższy model tej serii) ciężko mi powiedzieć w jakim stanie jest taśma. Laptop ma 5 lat a taśma to ta sama od nowości. Ciekawi mnie czy jak bym pojechał do serwisu to mogli by sprawdzić matryce? no i ile średnio za taką zabawie biorą o ile sie w to bawią. Czy elektronika matrycy jest ok? na oko stwierdzić się nie da. Ja jednak bym tak szybko tego GPU nie skreślał bo jednak D-SUB i HDMI działają a jak wspomniałem całość po rozebraniu i poskładaniu za 1 razem ożyła, GPU raczej by sie samo nie naprawiło. Osobiście skłaniał bym sie ku taśmie lub elektronice matrycy.
    a może to złącze na płycie głównej od taśmy jak strzelone? Bywały takie przypadki?

0
  • #4 15 Lis 2012 18:38
    serwis_matryc
    Poziom 15  

Matrycę możesz sprawdzić podłączając do dowolnego innego laptopa w którym jest matryca o takiej samej rozdzielczości. Jeśli zadziała to można ją wykluczyć.
    Samą poprawną pracę podświetlenia matrycy możesz sprawdzić podpinając matrycę do każdego dowolnego laptopa, nieważne jaka wielkość ekranu, rozdzielczość, marka itd. byle by pasował wtyk do inwertera (jedynie w niektórych toshibach jest inny). Podepnij tylko przewód z matrycy do inwertera (nie podpinaj taśmy sygnałowej) i jeśli podświetlenie jest sprawne to się włączy dając biały "obraz".
    To że działa Ci laptop na zewnętrznym monitorze nie oznacza, że układ graficzny jest sprawny.
    To że po rozkręceniu i złożeniu laptopa zadziałał laptop może tylko wskazywać na uszkodzenie połączenia GPU i płyty głównej, pogrzebałeś, układ się docisnął i zaskoczył po czym trochę pochodził, dostał temperatury i w miejscu gdzie nie styka znów się "odczepił"

0
  • #5 15 Lis 2012 19:23
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Okey ale ja mam tylko jedną taśmę więc jak mam podłączyć się żeby sprawdzić podświetlenie?
    Jeżeli ta usterka polega jedynie na ``zimnym``lucie a GPU nie jest układem BGA to nie ma problemu, mam gorące powietrze i pracowałem w serwisie więc doświadczenie mam w SMD a takie akcesoria jak zamrażacz i inne bajery też są na stanie mojego domowego stanowiska. Mam dwa inne dele Studio i jakiś jeszcze ale nie chcę ich otwierać bo oba maja jeszcze dwa lata gwarancji a poza tym są własnością mojego ojca wiec i tak musze się wybrać do serwisu żeby pod coś podłączyć matryce.
    A tak w ogóle to dziękuje za zainteresowanie moim problemem.

Dodano po 17 [minuty]:

http://i29.photobucket.com/albums/c289/adrock_1000/firstXPS.jpg
    GPU to z tego co sie dowiedziałem to ten po prawej stronie na dole, wygląda na BGA.
    Jeżeli matryca odpali (jutra gnam z nią do serwisu na sprawdzenie) to pozostaje podgrzać w całości go z małym ciśnieniem powietrza żeby nie zdmuchnąć z niego elementów SMD, ale obawiam się że taki zabieg może spowodować rozdwojenie się lusterka i temperatura nie będzie dobrze odprowadzana na radiator :( wtedy to będzie pozamiatane i całość będzie musiała się przywitać ze śmietnikiem...

0
  • #6 15 Lis 2012 19:48
    serwis_matryc
    Poziom 15  

podaj model matrycy

0
  • #7 15 Lis 2012 20:13
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Oto zdjęcia ostatnie to oczywiście złącze matrycy. Obecnie matryca jest wyciągnięta więc jak coś to foto mogę zrobić ``na biegu``
    Dell XPS M1530 - Brak obazu, podświetlania matrycy. Dell XPS M1530 - Brak obazu, podświetlania matrycy. Dell XPS M1530 - Brak obazu, podświetlania matrycy.

0
  • #8 15 Lis 2012 20:22
    serwis_matryc
    Poziom 15  

patrząc na drugie zdjęcie - po lewej stronie na dole matrycy wychodzą 2 przewody (bodajże biały i różowy), wchodzą do wtyczki, która jest wsunięta do inwertera pod matrycą, wypinasz tą wtyczkę z inwertera i wpinasz do innego laptopa w celu sprawdzenia podświetlenia

0
  • #9 15 Lis 2012 20:42
    michal1490

Poziom 10  

Witam;
    Z tego co zrozumiałem nie masz podświetlania matryca a obraz jest widoczny??
    Na początku sprawdzi świetlówkę w matrycy tak jak pisał kolega serwis_matryce, następnie posprawdzaj napięcia na inwerterze( nie pozwieraj przez przypadek pinów na inwerterze uszkodzisz sobie płytę), jeśli będziesz miał brak napięcia to sprawdzi taśmę jak będzie wszytko ok to masz uszkodzona płytę główną

0
  • #10 15 Lis 2012 21:12
    AUDImEEn
    Poziom 14  

wiec tak kolego, brak podświetlenia oraz brak obrazu (tak jak pisałem w pierwszym poście) obecnie mam podpięty monitor CRT Nec`a na złącze D-SUB i jakoś idzie chociaż na forum pisać ale oczy bolą :P
    masz jakąś serwisówkę? albo powiedź które piny sprawdzić.
    Myślę że zacznę od sprawdzenia taśmy, i dam znać myśle że za najdalej 30 min dam odpowiedź.

Dodano po 11 [minuty]:

chyba mamy przysłowiowe bingo! co drugi pin złącza tego co idzie do układów tych u góry matrycy ma połączenie z prawie wszystkimi na złączu do tej małej płytki z transformatorem WN co więcej między złączem tym od góry matrycy a tym co wpinamy w płytę główną jest około 5 połączeń. Coś mi sie wydaje że albo tam są przerwy albo nawet zwarcia w taśmie. Ciężko powiedzieć bo nie mam pojęcia jak wyglądają prawidłowe połączenia.

0
  • #11 15 Lis 2012 21:34
    michal1490

Poziom 10  

Z tego co opisałeś masz uszkodzona taśmę. Ale coś dziwnie wyszły ci pomiary, ponieważ złącza inwertera nie powinno mieć połączenia ze złączem wpinanym w matryce prócz masy. Złącze inwertera jest połączone bezpośrednio ze złącze wpinanym do płyty. Jak potrafisz to rozkręć taśmę i wtedy będziesz widział jak idą przewody i gdzie powinny być połączenia.

0
  • #12 15 Lis 2012 21:56
    AUDImEEn
    Poziom 14  

okey postaram sie, ona jest jakoś klejona... z resztą co mi szkodzi i tak chyba taśma jest dead.
    Jeżeli nic nie pomyliłem i te przejścia są od inwertera do sygnału matrycy to na 90% poleciało coś na płycie też

0
  • #13 15 Lis 2012 22:05
    michal1490

Poziom 10  

Wątpię, ze się uszkodziła płyta , skoro piszesz na forum z tego lapka, ale nie można tego wykluczyć, ze jest nie uszkodzona. Jak będziesz ja rozbierał to ostrożnie byś nie pourywał przewodów.

Powodzenia

0
  • #14 15 Lis 2012 23:00
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Dobra sprawdzone. Okazuje sie że te powtarzające się piny to masy które są lutowane kawałek za wtykiem na fragmencie miedzianej blaszki. Wszystkie połączenia od złącza płyty głównej do tego od góry matrycy (odpowiadające za obraz są ok) tych od inwertera już nie sprawdzałem bo i po co, skoro niema ani obrazu oni podświetlenia. Co dziwne taśma w środku jest w świetnym stanie a wykonana jest pancernie więc ona jeszcze parę lat pociągnie. Gratulacje dla Dell`a za taśmę.
    Sprawna taśma oznacza że coś jest pokopane, albo w elektronice od matrycy albo w GPU.
    Dziwne jest też to że jednak mało mi sie chce wierzyć że poszedł inwerter i sterowanie obrazem jednocześnie, i skłaniam się ku tezie takiej jaką napisał Lukson że jest to GPU.
    Pytanie teraz takie? wyłączyć kompa i przygrzać powietrzem? czy czekać i jechać sprawdzić matryce?
    Przynajmniej taśmę mamy wykluczoną

Dodano po 2 [minuty]:

michal1490 tego del`a rozbierałem już kilka razy na części pierwsze z różnych powodów. Ogólnie zainwestowałem w niego ponad 1000zł plus zakup 5 lat temu czyli 6500zł spokojnie wiem jak sie z nim obchodzić. Teraz mam taką wprawę że matryce wyciągam w około 20 sekund... :)

Dodano po 17 [minuty]:

Dla ciekawskich dell wygląda teraz tak:
    Dell XPS M1530 - Brak obazu, podświetlania matrycy.

0
  • #15 16 Lis 2012 14:42
    serwis_matryc
    Poziom 15  

Sprawdź matrycę, dell jest jednym z nielicznych laptopów, jak nie jedynym, w którym wpływ na uruchomienie się świetlówki w matrycy ma elektronika matrycy - szczególnie eeprom. Oczywiście napięcie do podświetlenia idzie osobno taśmą do inwertera i do świetlówki i w większości innych laptopów będzie się zawsze włączać, chociaż matryca będzie totalnym trupem a eeprom się fizycznie uszkodzi. Jednak w dellach często mamy przypadek że po podłączeniu matrycy z innego laptopa matryca nie działa właściwie, często właśnie nie daje obrazu ani nie uruchamia się świetlówka. Nie będę wnikał w to jak to w praktyce działa i w jaki sposób inny eeprom lub niesprawny może blokować wyjście napięć na inwerter, ale jest to możliwe i wielokrotnie sprawdzone.
    Także aktualnie opcje są 2 i szanse pół na pół
    -uszkodzenie elektroniki matrycy które powoduje brak obrazu i podświetlenia
    -początkowe stadium uszkodzenia układu graficznego - często tak jest że na zewnętrznym monitorze obraz jest a brak go na matrycy, również znam przypadki gdzie uszkodzenie grafiki blokowało podświetlenie, zarówno przy obrazie jak i całkiem bez obrazu na matrycy

Nie ruszaj grafiki, jeśli nie jesteś pewny na 1000% że jest uszkodzona -możesz tylko ją uszkodzić i laptop nie będzie wcale wstawać

Kolejnym krokiem jest test matrycy na innym laptopie, tak jak opisałem poprzednio

Możesz jeszcze zrobić łatwy - szybki test, który może coś podpowie:
    odepnij taśmę sygnałową od matrycy ale pozostaw podłączony do taśmy inwerter i podłączoną świetlówkę do inwertera (te 2 przewody z wtyczką na dole matrycy)
    uruchom laptopa, może zaświeci się podświetlenie, jak się nie zaświeci przełączaj klawiszami funkcyjnymi wielokrotnie tryb wyświetlania z zewnętrznego monitora na matrycę. Przełączaj zarówno po załadowaniu się BIOS-u jak i przed - tuż po starcie, kilkakrotnie włączając i wyłączając laptopa

0
  • #16 11 Gru 2012 16:16
    tezewiusz
    Poziom 11  

Witam mam identyczny problem tyle ze świetlówkę już sprawdziłem na innym laptopie i u mnie działa chociaż po włączeniu power świetlówka troszkę trzeszczy według opisu z manuala jest to spowodowane przepalona świetlówka co powoduje automatycznie wyłączenie matrycy choć może to być wina z zasilania z innego inwertera.
    Możesz jeszcze sprawdzić czy ci się wyświetli obraz kontrolny trzech kolorów wciskając d+power jeśli dobrze pamiętam. ew. jest filmik na YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=yW4R6HGO4j8
    u mnie dziala test.

0
  Szukaj w 5mln produktów