Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator temperatury do Elterm

15 Lis 2012 19:53 6213 20
  • Poziom 11  
    Witam. Mam piec elektryczny Elterm EKW S1 starego typu (taki okrągły czerwono niebieski). Do niego jest sparowany regulator prostej konstrukcji o zakresie regulacji 10-25. Jednak nie jest on bardzo dokladny. Chcialbym moc ustawiac dokladniejsza temperature i o wybranych przezemnie porach, czyli cos takiego co ma juz wiekszosc nowoczesniejszych regulatorow, nawet te uniwersalne. no i wlasnie chcialbym zamontowac cos takeigo uniwersalnego (o ile mozna do tego pieca). A jeszcze lepiej jakby to byl regulator bezprzewodowy (piec mam w piwnicy).
  • Poziom 16  
    Jeśli obsługuje sterownik "zwarciowy" to masz duży wybór na rynku np: przewodowy AURATON 2025 lub bezprzewodowy AURATON 2025 RTH
  • Poziom 11  
    Ten AURATON widze jest tu czesto polecany na forum. Jest on naprawde dobry, czy spokojnie moglbym kupic inny (tanszy) np taki Salus T105RF? Zalezy mi na bezprzewodowym wiec mysle ze sygnal przeniknie z piwnicy do pokoju - mieszkam na parterze wiec po drodze bedzie mial jeden strop i sciane nosna, stara poniemiecka kamienica z cegly.
  • Poziom 16  
    Nie montowałem ich , nie mam zdania.
    Ale odbiornik pewnie można zainstalować w mieszkaniu. Nie musi być w piwnicy.
  • Poziom 11  
    No i zakupilem tego AURATONa przewodowego. Jednak okazalo sie ze stary czujnik jest na 4 przewodach, przez co bede musial pokombinowac jak go podlaczyc. Planuje laczyc po kolei 2 rozne kabelki i zobacze przy jakiej konfiguracji kociol zaskoczy (nie spale czegos??).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zrób fotkę listwy zaciskowej tego starego regulatora i zamieść ją. Cztery przewody? To trochę dziwne...
  • Poziom 11  
    Tak to wyglada z jednej i drugiej strony plytki. Kabel do pieca wchodzi przez wtyczke DIN. Probowalem zgadnac ktory kolor idzie do czego ale zaraz wchodzi to do nastepnej plytki, dochodza kolejne kabelki i ostatecznie do stycznikow ida juz inne kabelki. Nie wiem jak to ugryzc, a nie chcialbym niczego uszkodzic

Regulator temperatury do Elterm Regulator temperatury do Elterm
    Troszkę poszperałem i pewnie cię zmartwię ale ten zakupiony przez ciebie Auraton nie bardzo się nadaje do twojego kotła. Ty masz kocioł dwuzakresowy. A ten regulator posiada wyjście przekaznikowe, które załączało by tylko jedną moc. albo niższą albo wyższą, lub obie na raz. Tu masz dedykowany do miedzy innymi twojego kotła regulator firmy Elterm:zhttp://www.elterm.pl/pl/files/instrukcja_regulatory_thermline.pdf
  • Poziom 11  
    Dzieki za informacje. Kiedys juz przegladalem wlasnie ten regulator thermline. Wyslalem nawet zapytanie droga mejlowa do Eltemu apropo tego regulatora, ale nie dostalem zadnej odpowiedzi. Wiem ze ten kocil jest dwuzakresowy, gdyz ma przelacznik 6/9kW wiec moge to ustawiac recznie. Czyli ten przelacznik jest tak sobie tam zamontowany a regulator sam sobie ustala czy ma grzac z moca mniejsza czy wieksza? Przyjzalem sie schematowi podlaczenia tego czujnika Thermline co mi podales i tam tez jest zlacze potrojne (czyli 2 kabelki podlaczane tak jak w tym Auratonie). Jest tam jeszcze zlacze do podlogowki ale to nie moglbym uzywac. Dobrze mysle?
    Na schemacie jest przekaznik dwustopniowy. W auratonie są trzy styki : Com. czyli baza, No- normalnie otwarty, Nc- normalnie zamknięty. Sterowanie podłogą nic ci nie daje.
    Inaczej mówiąc , dedykowany pomija regulator manualny i steruje mocą w zależności od zapotrzebowania.
  • Poziom 36  
    W tym przypadku nie ma to wszystko żadnego znaczenia, jaka to różnica 6 kW przez 20 minut, czy 9 kW przez 30 m. Jakie jest zasilanie tego pieca?
  • Poziom 36  
    No to zasil go przez stycznik, a auraton będzie tylko załączał cewkę stycznika. I problem z głowy.
  • Poziom 11  
    A no tak, bedzie to najprostsze chyba rozwiazanie. Troche naokolo ale poradze sobie bez ingerencji w kociol i stary regulator. Dzieki za podsuniecie tego pomyslu. Musze tylko poszukac jakiegos najprostszego stycznika
  • Poziom 36  
    Nic prostszego i skuteczniejszego nie wymyślisz.
  • Poziom 11  
    A jeszcze mam takie pytanie troche na przyszlosc. Czy jesli bym wymienil w przyszlosci ten piec na jakis nowszy (ten wedlug tabliczki znamionowej ma juz 12 lat) cos by to dalo?? Wiem ze kotly elektryczne maja najwyzsza sprawnosc (prawie 100%), ale moze przez te lata cos sie zmienilo jesli chodzi o technologie. Czy byloby to niepotrzebne wydawanie pieniedzy, bo nic by sie nie poprawilo, a ogrzewanie dalej byloby drogie ;)
  • Poziom 36  
    Z tym typem ogrzewania nic nie wymyślisz, drogo i tyle. Ale jak nie ma innej opcji, to cóż ?
    Najwyższa sprawność? prawie 100%? Kotły kondensacyjne maja sprawność grubo powyżej 100% i to nie żart...
  • Poziom 11  
    Jednak udalo mi sie polaczyc Aurtona z moim kotlem. Kontaktowalem sie z Eltermem i tam szanowny pan polecil mi polaczyc kabelki brazowy i zielony, ktore odpowiadaja za nizsza i wyzsza moc i podlaczyc razem do No a bialy kabelek pod Com. Jednak w takiej konfiguracji kociol pracowal jakies 30 sekund i sie wylaczal bez wzgledu na temperature. Wkoncu podlaczylem tylko jeden (bodajze brazowy) pod No i bialy pod Coma i wszystko zadzialalo. Kociol grzeje do ustawionej temperatury i wszystko chodzi tak jak tego oczekiwalem.

Moze ktos kiedys bedzie szukal info odnosnie tego kotla i regulatora, to bedzie wiedzial co i jak.

Apropo tej sprawnosci to sorki :D Troszke poczytalem i rzeczywiscie kondensacyjne maja sprawnosc kolo 110%.
  • Poziom 8  
    Witam, mam takie pytanie - czy moglby mi ktos wytlumaczyc do czego wtyknac ten kabelek od czujnika temperatury (w srodku kabla są dwie żyły bodajze) ?

Mam taki sam kocioł co założyciel wątku, jest to rozwiązanie tymczasowe u mnie i nie chce wydawać pieniedzy na drogie regulatory itp. czy ten kabelek moze sobie tak po prostu wisiec bez podlaczenia?

Z góry dziekuje za wytlumaczenie.

Pozdrawiam
    Magda ;-)