Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie Ethernetowe

jajen 16 Lis 2012 00:32 19476 24
 • Sterowanie Ethernetowe

  Przedstawiam projekt taniego i prostego wyłącznika ethernetowego kompatybilnego z Arduino. Projekt bazuje na dostępnych w internecie materiałach i ma charakter konstrukcji modułowej. Wykorzystany jest tutaj moduł ethernetowy oparty na ENC28j60 (koszt ok. 25 zł), procesor Atmega328P oraz moduł przekaźnikowy z optoizolacją. Moduł najtaniej można kupić na serwisach aukcyjnych. Płytkę do modułu z procesorem najwygodniej zrobić
  z tej strony.
  Nie ma na niej stabilizatora 3,3V potrzebnego do zasilania ENC28j60. Dlatego należy wlutować go samodzielnie pomiędzy masę a wyjście stabilizatora 7805. Można użyć jakiegokolwiek stabilizatora 3,3V (np. LF33).

  Dalej należy wykonać moduł wykonawczy z odseparowanym zasilaniem. Ja skorzystałem z projektu AVT1481.

  Mając trzy moduły, trzeba to ze sobą połączyć. Poniżej opis połączenia pinów z modułu sieciowego do Atmegi.

  INT do 4
  SO do 18
  SCK do 19
  reset do 1
  SI do 17
  CS do 16
  Vcc do 3,3V
  GND do GND

  Moduł wykonawczy podłączany do zasilania (przed stabilizatorem 5), a jego wejście do odpowiedniego pinu Atmegi.

  Kod źródłowy do Atmegi na tej stronie: Link.

  Są tam kody do wersji dwu- i czteroprzekaźnikowej. Zmiana IP i MAC odbywa się za pomocą transmisji szeregowej (konwerter TTL UART). Oczywiście konieczny jest wgrany do Atmegi bootloader. Poniżej zamieszczam skrypty PHP do sterowania z Linuxa film z działania sterownika.

  Sterowanie Ethernetowe Sterowanie Ethernetowe Sterowanie Ethernetowe  Proszę edytować swoją wypowiedź i użyć przycisku pisownia, a następnie poprawić błędy !
  W przeciwnym wypadku temat poleci do kosza.
  CMS.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  jajen
  Poziom 17  
  Offline 
  jajen napisał 431 postów o ocenie 1226, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2006 roku.
 • IT SerwisIT Serwis
 • #2
  voldek
  Poziom 11  
  Witaj,

  projekt ładnie i estetycznie wykonany, widać ładnie pospinane wiązki przewodów, za to plus :) co do minusów...jaki jest tutaj Twój wkład własny w projekt poza zbudowaniem gotowych modułów? Wprowadzałeś jakieś modyfikacje do sprzętu lub softu? Ten skrypt php jest Twój? Czy płytki PCB wykonywałeś sam i jeśli tak to jakim sposobem? Termotransferem? Mogłeś nawiercić w odpowiednich miejsca otwory na diodki LED i nakleić oznaczenia dla nich bo tak to nie wiadomo jaka dioda od czego się świeci (przy sporym oświetleniu widać co nieco w środku ale jak schowasz puszkę w jakieś ciemniejsze miejsce to gwarantuje Ci, że po pewnym czasie zapomnisz co jest co ;)

  Na zdjęciu widać, że przewody od płytki z przekaźnikami są poprowadzone wzdłuż całej płytki z mikrokontrolerem po czym wchodzą w złącze na krawędzi prawej strony. Czy takie rozwiązanie miało na celu zachowanie estetyki wewnątrz obudowy? Jeśli nie to mógłbyś 2 razy krótszym przewodem podłączyć moduł wykonawczy do sterującego.

  Nie znam się za bardzo na tym ale co będzie jeśli nadamy IP i MAC adres taki sam jak np. naszego routera czy karty sieciowej? Urządzenie nie zgłupieje jeśli będą do niego trafiać dane przeznaczone dla komputera?

  I jeszcze drobna uwaga techniczna: ATmega to mikrokontroler a nie procesor ;)

  Pozdrawiam
 • #3
  jajen
  Poziom 17  
  Przecież napisałem, że bazowałem na dostępnych w internecie materiałach. Dla czytającego ze zrozumieniem jasne jest ile wkładu własnego w takim wypadku potrzeba. Ogranicza się on do części wykonawczej a pomija projektową. Trzeba dotrzeć do właściwych materiałów, zbudować (nabyć) moduły (dostosować do siebie , zasilanie etc), przetestować z dostępnym softem, złożyć do kupy i zaprezentować co i gdzie można znaleźć dla ułatwienia sprawy innym. średnio skomplikowane i takie właśnie ma być. Jakoś nie widzę, żeby ktoś kwapił się do zaprezentowania sterownika ethernetowego na elektrodzie. W ogóle w internecie mało jest konstrukcji tego rodzaju, wiec uznałem że warto. Skrypty php są moje (dlatego je zamieszczam do pobrania bo nigdzie indziej ich nie ma), soft zmodyfikować ewentualnie w zakresie właściwych pinów wyjściowych, płytki robione termotransferem (moduł ethernetowy kupiony). Otworów celowo nie wierciłem. Po to obudowa jest przezroczysta. Konflikt MAC i IP spowoduje , że urządzenie nie będzie działało w sieci poprawnie. Ale można jedno i drugie dowolnie konfigurować, wiec nie ma takiego zagrozenia. Co do opisu diod, to nie widzę powodu opisywania do czego służy raptem 5 diod z czego dwie charakterystycznie usytuowane przy gnieździe ethernet , jedna to power czerwona, i dwie zielone od przekaźników. Tu nawet nie ma czego pamiętać.

  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

  Jak kolega CMS wyżej napisał. Proszę poprawić pisownię.
  [Popak]


  Rozumiem zwalczanie błędów ortograficznych, ale takowych akurat nie popełniam. Natomiast szum i pretensje o brak ogonka nad "o" to chyba lekka przesada?
 • #4
  HUGO
  Poziom 15  
  Witam

  A czym się różni mikrokontroler od procesora ?
  mikrokontroler to procesor z peryferiami który nadal jest procesorem.

  projekt fajny i przydatny

  Pozdrawiam

  Andrzej
 • #5
  soki
  Poziom 17  
  Wyjdę na lenia, gdyż nie za bardzo chce mi się grzebać w źródłach. Czy autor wątku mógłby mi zdradzić jak wygląda sprawa wysterowania przekaźników spoza lokalnej sieci. Czy urządzenie widziane jest z sieci jako odrębny numer ip, który należy znać, aby móc wysterować przekaźniki? Czy dałoby radę w tej sytuacji zarządzać tym np. telefonem komórkowym z przeglądarką przez sieć komórkową?
 • #6
  elektromax2
  Poziom 13  
  Chciałbym zapytać autora, czy w przypadku użycia modułu ethernet ENC28j60 istnieje możliwość zasilania układu poprzez kabel "skrętkę"? Kwestia czy modułowi nie zaszkodziło by dodanie dodatkowo napięcia na dwie żyły w skrętce?
 • #7
  m.biruta
  Poziom 16  
  jajen napisał:
  Skrypty php są moje (dlatego je zamieszczam do pobrania bo nigdzie indziej ich nie ma)

  Napisałeś intrepreter PHP pod ATmegę? :)
 • #8
  zdarecki
  Poziom 11  
  m.biruta napisał:
  Napisałeś intrepreter PHP pod ATmegę?

  Nie, te pliki mają być na serwerze www.
  Można generować stronę w procesorze, ale to jest chyba dla wybitnie cierpliwych ludzi, u mnie w domu enc jest mostem pomiędzy rs485 a lanem i też właściwą stronę www do obsługi mam na serwerze z apache, gdzie można już swobodnie bajerować interface.
 • IT SerwisIT Serwis
 • #9
  voldek
  Poziom 11  
  Nie sądziłem, że aż taką burzę wywołam :D no ale jadąc po kolei
  jajen napisał:
  Trzeba dotrzeć do właściwych materiałów, zbudować (nabyć) moduły (dostosować do siebie , zasilanie etc) (...) Srednio skomplikowane i takie wlasnie ma być
  Wybacz ale pierwsza rzecz czyli kupno/zdobycie elementów z listy do wykonania modułu nie uważam za jakąś szczególną zdolność, sam często wysyłałem młodsze siostry do sklepu po elementy :D nabycie modułów to to samo co kupno. Oczywiście co innego gdy taki układ jest samodzielnie wykonany, trzeba przy tym wprawy w wykonaniu poprawnie płytek PCB pod dwa moduły, zlutowanie, zaprogramowanie itp. czyli jest zgodność z nazwą działu ;)
  jajen napisał:
  akoś nie widzę, żeby ktoś kwapił się do zaprezentowania sterownika ethernetowego na elektrodzie
  wpisując "ethernet" w wyszukiwarce w dziale DIY znalazłem co najmniej 3 projekty ze sterowaniem przekaźnikami przez ethernet, czy ogólnie sterownikiem ethernetowym z wyjściami typu GPIO, z pełną dokumentacją.
  jajen napisał:
  Konflikt MAC i IP spowoduje , że urzadzenie nie bedzie dzialalo w sieci poprawnie. Ale mozna jedno i drugie dowolnie konfigurować, wiec nie ma takiego zagrozenia.
  A czy jest możliwość zmodyfikowania softu w ten sposób, aby moduł sprawdzał po starcie jakie adresy IP/MAC w danej sieci są zajęte i ustawiał sobie pierwszy wolny adres? Chodzi mi o coś podobnego jak w sytuacji gdy podpinamy np. przejściówkę RS232-USB i zostaje jej przypisany pierwszy wolny numer. W ten sposób moglibyśmy wyeliminować konieczność ręcznego ustawiania i moduł stałby się niezależny od sieci :)
  jajen napisał:
  Co do opisu diod, to nie widze powodu opisywania do czego sluzy raptem 5 diod z czego dwie charakterystycznie usytuowane przy gniezdzie ethernet , jedna to power czerwona, i dwie zielone od przekazników.
  Ok, no chyba, że tak :) a do czego służą dwie pozostałe? jakieś debugowanie atmegi?
  HUGO napisał:
  A czym się różni mikrokontroler od procesora ?
  mikrokontroler to procesor z peryferiami który nadal jest procesorem.
  Właśnie to jest bardzo zasadnicza różnica :) To tak jakby silnik nazwać samochodem, albo ścianę - domem. Mikrokontroler to układ autonomiczny, który do swojego poprawnego działania nie wymaga żadnych zewnętrznych układów w postaci RAMu, Flashu, czy w nowszych układach również sygnału zegarowego. Czytając o urządzeniu zawierającym procesor, zaczynam szukać jaka zewnętrzna pamięć została dołączona do układu ;) Większość uważa to za czepialstwo a granica między mikrokontrolerem a procesorem zaciera się coraz bardziej, ale nadal jest ona uznawana.
  elektromax2 napisał:
  voldek napisał:
  co do minusów...jaki jest tutaj Twój wkład własny w projekt poza zbudowaniem gotowych modułów?

  Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że większość osób które komentują czyjeś pomysły w dziale DIY jest po prostu złośliwa. Zamiast wspólnie sugerować jakieś ulepszenia, wolą pluć jadem i usilnie wmawiać, że lepiej zrobić po ich myśli. Jeśli konstruktor robi coś według własnych założeń to widocznie chciał by tak to wyglądało.
  Ależ czy ja pluje jadem? :D Czy jeśli ktoś użyje jakiegokolwiek słowa krytyki to od razu jest zawistny? Nie miałem najmniejszego zamiaru pluć (o zgrozo!) jadem ani nic z tych rzeczy. Pytanie moim zdaniem nie jest złośliwe a wynika z ciekawości, ponieważ czasami autorzy prezentowanych konstrukcji wprowadzają własne modyfikacje i o nich nie wspominają, tylko o to mi chodziło :) Poza tym proszę o pokazanie gdzie "usilnie wmawiam, że lepiej zrobić po mojej myśli" :)


  Z innych pytań do autora, czego używasz do zasilania? Jakiś zasilacz stabilizowany? Ładowarka do komórki? Czy ENC28j60 nie grzeje się za bardzo? Wiele osób odnotowywało, że układ staje się dość ciepły w trakcie działania...czy mógłbyś zmierzyć pobór prądu całego urządzenia z włączonymi przekaźnikami?


  Pozdrawiam
 • #10
  jajen
  Poziom 17  
  soki napisał:
  Czy autor wątku mógłby mi zdradzić jak wygląda sprawa wysterowania przekaźników spoza lokalnej sieci. Czy urządzenie widziane jest z sieci jako odrębny numer ip, który należy znać, aby móc wysterować przekaźniki? Czy dałoby radę w tej sytuacji zarządzać tym np. telefonem komórkowym z przeglądarką przez sieć komórkową?
  Przekierujesz port na IP urządzenia i po wpisaniu spoza LANu adresu zewnętrznego i numeru portu otworzy się strona z guziczkami sterującymi przekaźnikami. Można z telefonu komórkowego.
  Cytat:
  Koledzy, ile może wynieść budowa takiego urządzonka?
  Ok 50 zł
  Cytat:
  A czy jest możliwość zmodyfikowania softu w ten sposób, aby moduł sprawdzał po starcie jakie adresy IP/MAC w danej sieci są zajęte i ustawiał sobie pierwszy wolny adres? Chodzi mi o coś podobnego jak w sytuacji gdy podpinamy np. przejściówkę RS232-USB i zostaje jej przypisany pierwszy wolny numer. W ten sposób moglibyśmy wyeliminować konieczność ręcznego ustawiania i moduł stałby się niezależny od sieci
  Na pewno jest taka możliwość. Tak bardzo chcesz wkładów własnych to masz okazje zaprezentować swoje twórcze talenty i zmodyfikować kod. Czekamy z niecierpliwością na twoje 100 procent wkładu własnego w tą modyfikację :) No bo z budową to na pewno młodsza siostra cię wyręczy :)


  Zasilacz nie musi być stabilizowany bo przed atmegą i modułem ethernetowym jest stabilizator. Moduł się nie grzeje bo jest zasilany 3v3 , tak jak powinien.

  Może podasz owe linki do tych projektów? Pobór prądu zmierzę w wolnej chwili to napisze.
 • #11
  Zuliczek
  Poziom 17  
  Projekt jak najbardziej ciekawy i edukujący.
  Może się czepiam, ale czemu izolować optycznie przekaźniki skoro są już odizolowanie galwanicznie od wysokich napięć (jak by jeszcze było sterowanie triakami, a tak to dodatkowe napięcie zasilania)?
 • #12
  voldek
  Poziom 11  
  To ja może zacznę od końca:
  jajen napisał:

  Może podasz owe linki do tych projektów?

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2394580.html - Miniaturowy sterownik ethernetowy STM32 - "uWebServer"
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1566737.html - Karta sieciowa do AVR na układzie ENC28j60
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2317716.html - SterNet-4PK Sterownik internetowy do 99 wyjść (ENC28J60 + ATmega88)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2302430.html - Zdalne sterowanie za pomocą sieci lokalnej, Internetu i pilota
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1388652.html - ETHERNET - "karta sieciowa" SPI dla AVR enc28j60

  dorzucam spis nazw 10 kolejnych projektów opartych na kostce enc28J60 jakbyś chciał poczytać bo nie chce mi się tracić czasu na wklejanie linków:

  megaethernet - uniwersalny sterownik ethernetowy
  nanode, czyli niedroga alternatywa arduino ethernet
  mobiarrow - tania komunikacja - strzałki, smsy, php na pc
  mały avr do kontroli komputerów w sieci (wakeonlan itp)
  wyświetlacz ilości osób online na avr
  zdalny system sterowania oświetleniem z interfejsem www
  moduł ethernet spi enc28j60 (projekt otwarty)
  ethernet - bluetooth, przekaźniki itp
  enc28j60 atmega8 sntp - zegar z czasem internetowym
  kontakt gg, czyli gniazdo elektryczne sterowane przez gg.

  forum na samo hasło "enc28j60" wyrzuca 30 wyników. Urządzeń opartych na innych układach pewnie byłoby więcej. Jak widać całkiem sporo było projektów związanych z komunikacją ethernet na układy AVR.

  jajen napisał:
  Cytat:
  A czy jest możliwość zmodyfikowania softu w ten sposób, aby moduł sprawdzał po starcie jakie adresy IP/MAC w danej sieci są zajęte i ustawiał sobie pierwszy wolny adres? Chodzi mi o coś podobnego jak w sytuacji gdy podpinamy np. przejściówkę RS232-USB i zostaje jej przypisany pierwszy wolny numer. W ten sposób moglibyśmy wyeliminować konieczność ręcznego ustawiania i moduł stałby się niezależny od sieci
  Na pewno jest taka możliwość. Tak bardzo chcesz wkładów własnych to masz okazje zaprezentować swoje twórcze talenty i zmodyfikować kod. Czekamy z niecierpliwością na twoje 100 procent wkładu własnego w tą modyfikację :) No bo z budową to na pewno młodsza siostra cię wyręczy :)

  Mówisz serio? I kto tu teraz jest złośliwy?;) no ale niech Ci będzie. Nie znam kodu i nie zamierzam poświęcać teraz czasu na wgryzanie się w źródła. Ogólnie należałoby sprawdzać kolejne IP poprzez ich pingowanie, czyli wysyłanie ICMP Echo Request. Ogólny kod (zakładając, że jesteśmy za routerem z domyślną podsiecią 192.168.x.x a router ma adres 192.168.0.1) mógłby wyglądać tak:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Nie wiem czy takie coś by działało, ale chyba powinno. Nie jestem sieciowcem ani nie miałem jeszcze okazji bawić się w ethernet. Koledzy z pracy wykonujący projekt związany z ethernetem zaimplementowali sprawdzanie zajętych IP na atmedze, więc jest to możliwe. Co do budowy tych układzików to siostra niestety mnie nie wyręczy bo jest zajęta nauką a mi skończył się laminat. Niemniej lutować potrafi ;) A tak na marginesie, nie byłoby Ci wygodniej gdybyś wykonał część sterującą i wykonawczą na jednej płytce PCB?

  jajen napisał:

  Zasilacz nie musi być stabilizowany bo przed atmegą i modułem ethernetowym jest stabilizator.

  Nie pytałem o to jakie napięcie (stabilizowane lub nie) musi być podane do zasilenia układu, tylko czym Ty zasilasz układ.
 • #13
  jajen
  Poziom 17  
  Kolega chyba żartuje z tymi linkami. Pierwszy nie zawiera plików pcb, drugi i piąty link to tylko sam moduł ENC28j60, który samodzielnie niczym nie będzie sterował, trzeci nie zawiera plików wsadowych. Chyba tylko na podstawie danych z czwartego linku (projekt braci ze wschodu) zawiera to co potrzebne do budowy. Więc z "całej masy " linków zrobił się jeden.

  Pinganie wszystkich możliwych adresów od np. 1.1 do 254.254 zajmie zbyt długo. Łatwiej zrobić funkcję przydzielania adresu z serwera dhcp.

  Zasilam zasilaczem 9V stabilizowanym.
 • #14
  jurex
  Poziom 11  
  Ponad to "pinganie" nie określa czy takie IP istnieje czy też nie.
  Pingi mogą być zablokowane przez np. firewall, lub mogą być niezaimplementowane w aplikacji urządzenia ( brak obsługi ICMP).
  Więc pozostaje jedynie DHCP.
 • #15
  uzi18
  Poziom 23  
  Najnowsza biblioteka ethernet shielda-a na chipie Wiznet posiada wsparcie dla (u)DHCP i kilku innych rzeczy.
  Tutaj jest biblioteka dla enc28j60 z DHCP client: https://github.com/thiseldo/EtherShield
  Przyklad: https://github.com/thiseldo/EtherShield/blob/...EtherShield_DHCPTest/EtherShield_DHCPTest.pde

  Co do samego programu - wydaje sie ze mozna go napisac krocej, dodac np. wysylanie stanow w innym formacie (json, js, itp.)

  elektromax2: tak mozna zasilic dodatkowymi przewodami w skretce uklad - najlepiej napieciem np. 9-12V,
  ktore podamy na stabilizator +5V aby spadek napiecia nie powodowal problemow.

  Zgadzam sie co do moderatorow - wiele juz moich postow bylo
  usuwanych przez to ze np. nie mam polskiej klawiatury i/lub myszki.
  Dodawalem cenne zalaczniki, ktore ladowaly w koszu - bo tak.
 • #16
  voldek
  Poziom 11  
  jajen napisał:
  Kolega chyba żartuje z tymi linkami. Pierwszy nie zawiera plików pcb, drugi i piąty link to tylko sam moduł ENC28j60, który samodzielnie niczym nie będzie sterował, trzeci nie zawiera plików wsadowych. Chyba tylko na podstawie danych z czwartego linku (projekt braci ze wschodu) zawiera to co potrzebne do budowy. Więc z "całej masy " linków zrobił się jeden.


  pierwszy projekt faktycznie nie zawiera pcb, ale jest za to pełny schemat i kilka dokładnych zdjęć na podstawie których można względnie wiernie odwzorować layout :) drugi bazuje na części piątego więc zwracam honor, z kolei w piątym autor nie zamieszcza gotowych źródeł z tego względu, że są one powszechnie dostępne w internecie (mam na myśli biblioteki do obsługi układu enc28j60), więc po co je zamieszczać? Ponadto w momencie opublikowania tematu autor mocno rozwijał swój projekt który zmieniał swoją postać co chwilę i jako takich gotowych źródeł nie było bo projekt miał zbyt ogólną postać. Jeśli ktoś ma zamiar zrobić podobny sterownik to znaczy, że zna obsługę samego mikrokontrolera i poradzi sobie z użyciem gotowej biblioteki do obsługi dwóch nóżek pracujących jako wyjście ze stanem zależnym od odebranych danych, lub napisze maila/posta z prośbą o udostępnienie przykładowego kodu do sterowania jakimś wyjściem. Trzeci nie zawiera plików źródłowych ale podejrzewam, że autor je udostępni jeśli się wysmaruje do niego maila ;) jeśli wykonywał taki sterownik dla konkretnej firmy to logiczne, że pełnej dokumentacji udostępnić nie może. Ponadto podałem tytuły pozostałych 10 tematów w których zapewne wszystkie wymagane dane są umieszczone. Zatem z "całej masy" nadal pozostaje "cała masa" z tym, że niektóre etapy trzeba wykonać samodzielnie :) (choćby tak jak w pierwszym, zaprojektować sobie pcb).

  jajen napisał:

  Pinganie wszystkich możliwych adresów od np. 1.1 do 254.254 zajmie zbyt długo. Łatwiej zrobić funkcję przydzielania adresu z serwera dhcp.


  Mhm, sam sobie sprawdziłem pinganie innego komputera w podsieci za routerem i faktycznie chwilę trwa (4 pingi - łącznie 40ms), jednakże nie musimy przecież sprawdzać wszystkich adresów :) chyba rzadko się zdarza aby pod jeden router było podłączonych tyle komputerów, żeby zająć adresy od 1.1 do 254.254 :D gdyby nawet było ich 20 i zajmowałyby adresy po kolei to przy poczwórnym pingowaniu trwałoby to około sekundy :) A ta funkcja przydzielania adresu z serwera dhcp z tego co czytałem całkowicie by odciążała mikrokontroler z tego zadania, tak? W sensie wysyłamy do serwera dhcp prośbę o nadanie adresu, serwer sprawdza jaki adres jest wolny i go zwraca w odpowiedzi, tak? Chyba muszę doczytać trochę o protokole sieciowym... :P

  Pozdrawiam
 • #17
  jurex
  Poziom 11  
  Serwer DHCP ma do dyspozycji pulę adresów IP, które muszą być wolne. I nimi zarządza przydzielając je żądającym hostom na określony czas.
  Po upływie tego czasu należy znowu "poprosić" serwer DHCP o przyznanie adresu. Z reguły jest on taki sam jak był wcześniej.

  Tak pokrótce to działa ;)

  Więc właściwe są dwa rozwiązania: Przyznajesz IP na stałe lub dynamicznie przez DHCP.
 • #18
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #19
  Elektrpp
  Poziom 9  
  jajen napisał:

  Sa tam kody do wersji dwu i cztero przekaźnikowej.

  Projekt bardzo fajny, ale jedna rzecz mnie ciekawi: czy dałoby radę obsłużyć tym urządzeniem więcej przekaźników? Do niektórych zastosowań cztery to mało.
 • #23
  marcinko_k
  Poziom 11  
  Możesz wrzucić płytkę z przekaznikami :)
 • #24
  adam1987
  Poziom 18  
  R-MIK napisał:
  uzi18 napisał:
  (...)
  elektromax2: tak mozna zasilic dodatkowymi przewodami w skretce uklad - najlepiej napieciem np. 9-12V, ktore podamy na stabilizator +5V(...)

  Otóż nie najlepiej. Rozwiązanie z 9-12V i stabilizatorem liniowym sprawdzi się tylko przy niedużym poborze prądu i/lub niedużej długości kabla ETH. W switchach używa się napięcia 36V, w urządzeniach przetwornic lub stabilizatorów impulsowych i tylko takie rozwiązanie gwarantuje, że spadek napięcia na przewodach nie będzie powodował problemów. Ponadto policz jakie masz straty energii gdy używasz stabilizatora liniowego, a jakie gdy impulsowego przy zasilaniu napięciem np 10V dla napięcia wyjściowego 5V.
  Nie jestem elektronikiem, ale wiadomo, że najlepiej stosować się do oficjalnych standardów, żeby sprzęt był zgodny z innymi urządzeniami w sieci. W tym przypadku powinno się zastosować jeden ze standardów Power over Ethernet (PoE).