Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony Vaio VGN-Z11XN - Matryca źle wyświetla - przebarwienia - paski

16 Nov 2012 09:42 3258 4
  • Level 10  
    Witam

Wpadł w ręce laptop jak w temacie. Działa dobrze, problem jest tylko z obrazem. Po uruchomieniu obraz po prawej stronie zaczyna się przebarwiać i powstają pasy. Efekt przedstawiony jest na poniższych zdjęciach (przedstawiają kolejne fazy):

Sony Vaio VGN-Z11XN - Matryca źle wyświetla - przebarwienia - paski Sony Vaio VGN-Z11XN - Matryca źle wyświetla - przebarwienia - paski Sony Vaio VGN-Z11XN - Matryca źle wyświetla - przebarwienia - paski Sony Vaio VGN-Z11XN - Matryca źle wyświetla - przebarwienia - paski Sony Vaio VGN-Z11XN - Matryca źle wyświetla - przebarwienia - paski Sony Vaio VGN-Z11XN - Matryca źle wyświetla - przebarwienia - paski Sony Vaio VGN-Z11XN - Matryca źle wyświetla - przebarwienia - paski

Na początku (przy czarnym, startowym ekranie) jest widoczne lekkie przebarwienie, po przełączeniu się na pulpit przez chwilę jest prawie dobrze, przebarwienie jest lekko widoczne. I teraz po krótszym bądź dłuższym czasie ekran potrafi zamigać i na środku pojawia (stopniowo, szybciej lub wolniej) się białe przebarwienie a po prawej stronie obraz przechodzi w zielony odcień z czarnymi pasami.

Zaznaczę, że raz, po macaniu ekranu w prawej części, udało się uzyskać idealny obraz na około 1-2 godziny, po czym defekt powrócił.

Serwis zażyczył sobie za naprawę cenę przewyższającą wartość sprzętu. Kupno matrycy do tego modelu graniczy chyba z cudem a o zamiennikach nie wiem.

I tutaj mam pytania do osób znających się w temacie:
    - Z uwagi na to, że defekt potrafi czasem zniknąć oznacza to uszkodzenie matrycy czy ew. taśmy?
    - Jak się dobrać do środka tego sprzętu? Chodzi o dostanie się do matrycy.

Dziękuję za informacje i pozdrawiam
  • Level 14  
    Według mnie uszkodzona jest matryca, miałem ostatnio podobny przypadek, z tym że przebarwienia były z lewej strony no i były od uruchomienia ale z biegiem czasu się powiększały. (choć jak sam klient przyznał pierwszy objaw pojawił się po upadku ze stolika).

Dobranie się do matrycy nie jest specjalnie skomplikowane, wystarczy rozkręcić, ale przy zakładaniu nowej radziłbym być bardzo delikatnym.
  • Level 36  
    To może być matryca, ale bardziej stawiam na tasiemkę, lub grafikę.
    Poruszaj klapą matrycy na właczonym laptopie i zobacz czy się obraz zmienia.
  • Level 10  
    Grafika raczej ok. Dobrze wyświetla obraz na podłączonym monitorze.

Uciskanie/poruszanie, tak jak pisałem wcześniej, raz przyniosło pożądany skutek ale tylko na godzinę po włączeniu wyświetlało normalnie. Potem defekt pojawiał się po coraz krótszym czasie...

A może jeszcze ktoś podpowie jak się do matrycy dostać?
    Czyli którą część obudowy należy najpierw zdjąć (trzeba rozkręcić korpus)?
    Gdzie mniej więcej są śrubki a gdzie zatrzaski?
    Może ktoś grzebał już w tym modelu lub podobnych?

Nie rozkręcałem jeszcze laptopów a nie chce korzystać rozwiązań siłowych :)

Pozdrawiam
  • Level 15  
    na 99% uszkodzenie elektroniki matrycy
    1% pozostawiam na uszkodzenie taśmy

podłącz inną matrycę do tego laptopa
    lub tą matrycę do innego laptopa

innej opcji na sprawdzenie na 100% nie ma

podaj model matrycy jaka jest w tym laptopie

Dodano po 1 [minuty]:

krok po kroku jak dostać się do matrycy i ją wymienić:
    http://www.youtube.com/watch?v=Nyn1hZHeSXQ
    na przykładzie hp, ale ogólnie w każdym laptopie wygląda to mniej-więcej tak samo