Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnia budowlana-jak rozwiązać?

16 Lis 2012 11:02 5562 11
  • Poziom 1  
    Witam,

Znajomi otrzymali warunki przyłączenia do sieci. Przyłącze ma być tymczasowe na czas budowy. Sprawa wygląda następująco:

Przyłącze, do którego trzeba się podłączyć znajduję się przy domku sąsiada około 100m od budowy. Docelowe przyłącze będzie przy budowanym domku z linii która dopiero będzie robiona. Obecnie zakład kazał zamontować skrzynkę z licznikiem i zabezpieczeniem przelicznikowym nadmiarowo – prądowym 16A. Zastanawia mnie to gdyż zamawiana była moc 10kW więc czy nie powinno być 25A?

Myślałem żeby całe zasilanie rozwiązać w następujący sposób:
    Obok przyłącza sąsiada postawić skrzynkę z zabezpieczeniem 16A oraz licznikiem. W skrzynce zrobić gniazdo 3-fazowe i przewodem 4x6mm^2 zakończonym wtyczkami pociągnąć do terenu budowy (czy powinienem już w tym momencie zrobić sieć TN-S i pociągnąć kabel 5x6mm^2). Kabel chcę z wtyczkami aby można było go zwijać np. na weekend aby ktoś sobie nie pożyczył. Na terenie budowy postawić skrzyneczkę z wyjściem 3-fazowym i kilkoma jednofazowymi. Obwody zabezpieczone różnicówką 20A. Dodatkowo wyłącznik główny w rozdzielni na budowie.

Rozmawiałem z elektrykiem w pracy i powiedział mi aby dać zabezpieczenie przedlicznikowe C a w rozdzielni na budowie wstawić bezpieczniki B16A. Wg. teorii powinno się dać 10A lecz twierdzi, że taki nie da rady z np. z wiertarkami.

Dodatkowo zakład energetyczny wymaga schematu podłączenia licznika. Czy jak narysuje taki schemat to oni mi go zatwierdzą (posiadam uprawnienia E) czy potrzebuje najpierw podpisu kogoś z uprawnieniami budowlanymi z zakresu elektryki. Czy schemat wystarczy skrzynki z licznikiem czy tej rozdzielni na budowie też ma się zawierać w nim.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator Energetycy
    Witam.
    tomekonl napisał:
    Znajomi otrzymali warunki przyłączenia do sieci.
    A tam wszystko pisze.
    Cytat:
    Zastanawia mnie to gdyż zamawiana była moc 10kW więc czy nie powinno być 25A?
    Nie powinno.
    Cytat:
    Myślałem żeby całe zasilanie rozwiązać w następujący sposób:
    Patrz wyżej
    Cytat:
    Obok przyłącza sąsiada postawić skrzynkę z zabezpieczeniem 16A oraz licznikiem. W skrzynce zrobić gniazdo 3-fazowe i przewodem 4x6mm^2 zakończonym wtyczkami pociągnąć do terenu budowy (czy powinienem już w tym momencie zrobić sieć TN-S i pociągnąć kabel 5x6mm^2).
    A w warunkach co pisze ? Jaki układ sieci ?
    Cytat:
    Rozmawiałem z elektrykiem w pracy i powiedział mi aby dać zabezpieczenie przedlicznikowe C a w rozdzielni na budowie wstawić bezpieczniki B16A.
    Powiedział co wiedział - warunki techniczne przyłączenia jasno określają rodzaj.

A zresztą wszystko jest w PN-HD 60364-7-704:2010
    Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-704: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Instalacje na terenie budowy i rozbiórki

Cytat:
    Dodatkowo zakład energetyczny wymaga schematu podłączenia licznika.
    I słusznie. Zawsze się rysuje na tego typu zgłoszeniach do podłączenia.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 15  
    tomekoln napisał:
    W skrzynce zrobić gniazdo 3-fazowe i przewodem 4x6mm^2 zakończonym wtyczkami pociągnąć do terenu budowy.

Szanowny kolego. Tak wykonany przedłużacz budowlany może zasilać jedynie odbiorniki
    3-fazowe ponieważ nie posiada żyły N. W kolegi przypadku jest całkowicie nieprzydatny.
    Może kolega wykonać stałe połączenie kablem 4 x 10 mm2 Cu lub gdy to ma być przedłużacz to tylko
    5-cio żyłowy z uwagi na odbiorniki 1-fazowe ( elektronarzędzia, oświetlenie,
    radio,)
  • Poziom 8  
    Zrobiłem schemat i prosiłbym o opinie jak również pomoc jaką grubość przewodów dać w rozdzielniach. Czy dla zakładu energetycznego wystarczy schemat części skrzynki licznikowej czy rozdzielnie na terenie budowy też.

Rozdzielnia budowlana-jak rozwiązać?
  • Moderator Energetycy
    Niestety, źle. Nie czytasz kolego, co inni piszą.
    Tym bardziej, że ZE interesuje tylko i wyłącznie schemat jednokreskowy.
    Wystarczy narysować jako całość, 1-kreskowo, z podaniem wartości aparatów, ilości żył i przekrojów przewodów.
  • Poziom 8  
    Czytam,
    lecz z Twojej wypowiedzi oprócz zabezpieczenia przedlicznikowego, że nie powinno być 25A nic ciekawego nie wyniosłem. Próbowałeś odnosić się do warunków przyłączenia lecz tam nic nie ma( oprócz w/w zabezpieczenia 16A)

Schemat jednokreskowy mogę zrobić poźniej na podstawie zwykłego, który jest dla mnie bardziej czytelny i myślę że łatwiej będzie na nim wskazać gdzie popełniłem bład
  • Moderator Energetycy
    Ja piszę do Borsuk86 czy do tomekoln, bo się pogubiłem.
  • Poziom 30  
    elpapiotr napisał:
    Tym bardziej, że ZE interesuje tylko i wyłącznie schemat jednokreskowy.

Ostatnio ZE interesuje tylko oświadczenie, a nie żadne schematy jednokreskowe.
    Przynajmniej tak to się w Tauranie odbywa

Pisownia! [retrofood]
  • Poziom 8  
    Wydawało mi się, że odpowiedziałem. Założyłem konto tomekoln. Po niecałym dniu nie mogłem już się na nie zalogować w żaden sposób. Dlatego zostało założone drugie konto.

Moderowany przez Akrzy74:

Wg mnie kolega łże jak pies, ale dzisiaj jest niedziela więc skończy się tylko na usunięciu konta- klona (tomekoln).

• Poziom 8  
    Szczerze nie mam pojęcia. Dzisiaj ciężko mi się myśli. a robię te schematy pierwszy raz więc może mi się trafić dużo baboli.