Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kamery 700 linii a rejestrator

sliderps 16 Lis 2012 12:13 4530 10
  • #1 16 Lis 2012 12:13
    sliderps
    Poziom 15  

witam,
    Często widzi się oferty kamer analogowych które osiągają 700 linii w PAL w kosmicznych rozdzielczościach np. 1020(H)x596(V) albo coś podobnego. Pytanie, jeżeli jest rejestrator powiedzmy BCS który nagrywa w D1 czyli do 704 × 576 choć myśle, że raczej 720x576 to prawdziwe D1 to choćby ta kamera miała 2500 x 1250 rozdzielczości i tak zostanie obcięta do D1? Tyczy się to podglądu oraz archiwizacji?
    Pytanie również czy parametr takiej kamery to tylko parametr na papierze? Czy jest w ogóle rejestrator analog który obsłuży taką rozdzielczość?

0 10
  • #2 16 Lis 2012 12:35
    grundigcctv
    Poziom 2  

Witam.

Rejestrator obetnie Ci obraz do D1.
    Tyczy się to archiwizacji.
    Co do wielkości linii z moich obserwacji to w większości chwyty marketingowe.
    Najlepiej sprawdzić na tablicy (nie pamiętam teraz jak się nazywa ale mogę wysłać Ci jej zdjęcie) czy faktycznie jest tyle linii.
    Dodam jeszcze fakt, że testowałem kamerę z przetwornikiem PIXIM .
    Parametry to 690 TVL w kolorze i 800 w czarno-bieli.
    I tu faktycznie mogę powiedzieć, że jest tych linii zdecydowanie więcej.

0
  • #4 16 Lis 2012 12:49
    Pawel2420
    Poziom 30  

W sygnale wizyjnym PAL powyżej pewnej częstotliwości jest przesyłana informacja o kolorze. Tak więc nie może istnieć kolorowa kamera PAL o poziomej rozdzielczości np. 1020 pikseli. Należy jednak tu wspomnieć o standardzie SVHS gdzie informacja o kolorze jest przesyłana oddzielnym przewodem. Tu teoretycznie nie ma już ograniczeń pasma. Jednak w pionie nadal jest tylko 625 linii z czego część nie jest widoczna.

0
  • #5 16 Lis 2012 13:13
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

W tym momencie większą ilość lini zapisują tylko rejestratory i kamery od firmy SONY z technologią 960H. Mając kamerę opartą np na effio-s 750TVL - oraz rejestrator z procesorami 960H - rejestrator przechwytuje wyższą rozdzielczość np te 750TVL i zapisuje to w wyższej rozdzielczości bo 960x576.

W twoim przypadku, wyższa liniowość zawsze jest lepsza, bo otrzymujesz lepszy obraz wyjściowy, potem jest on przerabiany itp itp, i taki obraz nawet na zwykłym rejestratorze będzie wyglądać lepiej niż te 540TVL lub 500TVL. Oczywiście nie będzie to piorunująca różnica, bo np 5% lub 10%, ale jest.

Natomiast w technologii 960H - poprawę jakości już można zauważyć.

0
  • #6 16 Lis 2012 13:14
    sliderps
    Poziom 15  

no więc 1020(H)x596(V) - czyli 596 w pionie jest osiągalne, natomiast 1020 to o ile uda się to w ogóle wyświetlić na jakimś urządzeniu jedynie będzie w B/W ?

0
  • #7 16 Lis 2012 13:25
    grundigcctv
    Poziom 2  

Muszę sprawdzić jeszcze jedną rzecz a mianowicie niektóre kamery HD-SDI mają dodatkowe wyjście wizji (np. na monitor serwisowy). Po podłączeniu do rejestratora D1 wyrzuca Nam obraz na kanał ale w proporcjach 16:9. Nie wiem jak wygląda sprawa z nagrywaniem czy w takich samych parametrach nagrywa.

Wiem na pewno, że obraz jest zdecydowanie lepszy, wyrazisty z większą głębia kolorów.
    Dzisiaj podłącze kamere HD-SDI do rejestratora D1 i sprawdzę odtwarzanie.

0
  • #8 04 Lis 2013 22:40
    phumidi
    Poziom 2  

temat jest już rok ale zapytam, ponieważ ostatnio chciałem sprawdzić rozdzielczość kilku kamer CCTV jak również kamery standardu Video8. Przed kamerą stawiałem tablicę ISO 12233. Odbiornikiem był zwykły telewizor, Jeśli chodzi o kamerę video8 rozdzielczość pokrywała się ze standardem czyli jakieś 260 linii. Podłączałem też starszą kamerę CCTV vocc 354 o teoretycznej rozdzielczości 470 linii - niestety wynik około 340 linii. Podłączyłem również kamerę AT8070 Effio, która ma teoretycznie 650 linii i tutaj też rezultat około 350 linii.
    W związku z tym moje pytanie. Czy coś źle testuję - czy ogranicza mnie rozdzielczość TV, czy może podawana rozdzielczość kamer to fikcja?

0
  • #9 05 Lis 2013 08:12
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

A ile lini ma telewizor ? Jeżeli jest słabej jakości .... no to materiał nagrywany możesz mieć wysokiej jakości, ale odtwarzanie psuje ci telewizor.

0
  • #10 05 Lis 2013 08:57
    Korgoth
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Też używam tej tablicy. Tak jak kolega wyżej pisał, sprawdź telewizor.
    Do testów wykonuję serię snapshotów tej tablicy i używam odpowiedniego oprogramowania HYRes3_1, które oblicza ilość linii.

kamery 700 linii a rejestrator

1
  • #11 16 Mar 2015 16:58
    sliderps
    Poziom 15  

dziękuje za wszystkie odpowiedzi, temat do zamknięcia.

0