Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transoptor odbiciowy zamiast klawisza.

16 Lis 2012 14:59 2046 5

• Poziom 28  
    Witam Kolegów

Noszę się z zamiarem wykorzystania transoptora odbiciowego zamiast przycisków typu DIP SWITCH. Wobec tego moje pytanie do praktyków: możecie polecić mi jakiś sprawdzony model do tego typu zastosowania? Transoptor byłby umieszczony bezpośrednio pod transparentną maskownicą (czyli po przyłożeniu palca jakieś max 2-3mm od niego). Jednak ideałem byłoby, gdybym w stosowanej na fronty folii (półprzezroczysta srebrnego koloru) nie musiał robić otworów dla każdego z transoptorów. Umieszczona w urządzeniu dioda LED RGB bez problemu "przebija" się ze swoim światłem przez tę warstwę folii.

Wyjście transoptora: tu nie mam wymagań. Może być najpopularniejsze typu OC lub dowolne inne - polaryzację zawsze mogę sobie w programie odwrócić.
    Czytałem trochę o transoptorach na forach poświęconych Line Follower'om, jednak tam są inne wymagania niż przy stosowaniu transoptora jako klawisze. Stąd póki co sam nie przedstawiam żadnego typu, żeby nie siać zamętu. Poczekam na Wasze propozycje.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Trochę moich doświadczeń. Jako układu odbiciowego stosowałem parę: dioda nadawcza IR (SMD) i dioda odbiorcza IR (SMD) ułożonych na płytce obok siebie. Odbicie musiało nastąpić od palca, po przejściu przez ekran z przezroczystej pleksi 2mm. Diody leżące obok siebie były odizolowane optycznie kawałkiem czarnej folii wklejonej prostopadle pomiędzy nie.
    Okazało się, że występuje znaczące odbicie od samej pleksi. Otwory na naklejce (panelu) musiały być dość duże (pomimo użycia diod o kierunkowej charakterystyce). Stosowałem generowanie silnego, krótkiego impulsu i progowe rozpoznawanie odbitego sygnału. Działało, ale nie byłem w pełni zadowolony z efektów.
    Może fabryczne układy odbiciowe zachowują się lepiej. Przed wykonaniem kompletnej płytki zalecam serię eksperymentów.
  • Computer ControlsComputer Controls

• Poziom 28  
    Dzięki za trop. W szufladzie wyszperałem CNY70, jednak pech chciał (za mało kawy o 6 rano), że zamiast rezystora 10k dostał "kopniaka" w postaci 100 Om... Niestety jego tranzystor wyjściowy chyba poczuł się urażony.=/
    Poruszyłeś 2 kwestie:
    - nieszczęsne otwory w folii (których wolałbym uniknąć,
    - "czytanie" wyjścia.
    Nie bawiłem się jeszcze zbytnio transoptorami tego typu, ale po tym co napisałeś nabrałem obaw czy wystarczy "zwykłe" podłączenie podciągniętego kolektora do dowolnego portu IO i zasilenie diody IR na stałe. W projektach Line Follower'ów te pchełki popodłączane są przeważnie do ADC... Jednak tam ważny jest pomiar odległości - mi wystarczy "zwykłe" rozpoznanie, czy został przyłożony palec.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Już sam poziom tła (słońce, żarówka) może być porównywalny z sygnałem z odbicia. Wysyłanie krótkiego, silnego impulsu (ok. 50mA) daje szansę na odbicie powyżej poziomu tła. Ale nie sprawdzałem jak się zachowują fabryczne układy odbiciowe - nie brałem ich pod uwagę w mojej aplikacji ze względu na stosunkowo wysoką cenę.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W takim zastosowaniu będziesz miał poważny problem z transoptorami, bo mogą reagować na światło zewnętrzne.

Jak możesz coś przykleić do tej srebrnej formy (płytkę drukowaną, albo folię metalową jako elektrodę) to możesz pomyśleć o czujnikach pojemnościowych, takich jak mój TouchKey .
    Zasada jest dosyć prosta - czujnik wyczuwa zbliżenie się palca w momencie zmiany pojemności. Nie będzie to działało w powietrzu na odległość większa niż ~1mm (przy tym czujniku), ale jak wystarczy Tobie dotknięcie powierzchni to świetnie się sprawdzi.

• Poziom 28  
    Niestety chodzi mi o to, aby folia na panelu czołowym była pozbawiona jakichkolwiek otworów (poza tym na wyświetlacz LCD). W tej chwili na prawo od wyświetlacza mam umieszczone w pionie 3 dipswitche. Montowane w odstępie ok. 2 mm od siebie (ich obudowy). Wymaga to wycięcia w folii otworów. Wkurza mnie to, bo chciałbym nadać więcej estetyki urządzeniu. Stąd pomyślałem o transoptorach.
    Nie mam jak tego teraz sprawdzić, ale w panelu sterującym niedawno zakupionej kabiny natryskowej jest użyte właśnie takie rozwiązanie. I sprawdza się w 100%. Z braku innych możliwości będę musiał rozbebeszyć panel i sprawdzić co tam małe chińskie rączki upchały.

Ten TouchKey wygląda bardzo sympatycznie, niestety nie dam rady go u siebie zastosować. :( Mogę położenie dipswitchy rozstrelić o dodatkowe 6mm co dałoby ich odstępy 5mm od siebie. Ale to max co mogę zrobić.

Tak z innej beczki: napisałem prośbę o wycenę klawiatury membranowej, która stanowiłaby jednocześnie frontpanel urządzenia. Otrzymałem odpowiedź i już chciałem chwytać za telefon i zamawiać - przy zakupie powyżej 10szt. cena za front bodaj 24zł więc bardzo miło. Jednak doczytawszy pismo do końca znalazłem zapis o przygotowaniu klisz do naświetlania... Jednorazowy wydatek ok. 1000zł... Tak rozwiał się mój sen o pięknych fabrycznych frontach. Dla serii np. 10szt. urządzeń jest to zwyczajnie nieopłacalne. =/ Dołożenie do ceny urządzenia 124zł... Klient raczej takiego zabiegu nie zrozumie pomimo argumentacji o estetyce. Szukam zatem sposobu na eliminację kosztów w produkcji jednostkowej. Przy zamówieniu powyżej 100szt. wyszłoby 34zł/szt. I to by była już bardzo dobra cena. Ale nie mając gwarancji, że tyle urządzeń pchnę dalej nie będę zamawiać paneli - w końcu tapety w domu nie chcę sobie robić a małżonka zupy też nie upichci na tym. :)