Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie momentu obrotowego silnika 0.75 kW

tigeer 16 Nov 2012 19:55 3441 14
    tigeer
    Level 9  
    Witam. Mam za zadanie zbadac moment obrotowy w silniku 0.75 kW używając do tego falownika firmy Eura Drives. Zrobilem podstawowe pomiary i kilku rzeczy nie rozumie:

Są to pomiary wyświetlane na falowniku. Producent podaje w instrukcji, że U, to napięcie wyjściowe, ale falownik pokazuje dwa: małe i duże. Falownik jest zasilany napięciem z sieci domowej 230V i podaje do silnika napięcie trójfazowe 230V. Z tego ci ja się orientuje, falownik zmienia częstotliwośc, a nie napięcie, wiec nie powinno chyba sie zmieniac razem z częstotliwościa?
    W tym przypadku moment obrotowy powinien się równac (wezmy pod uwage pierwszy pomiar):
    M=9549,3*0,30*24/150 ?
    Przepraszam jesli to banalne pytanie, ale nigdy tym sie nie zajmowałem, a jesli to mialo byc na fizyce, to edukacja mnie oszukała ;)
    INTOUCH
    Level 30  
    tigeer wrote:
    Z tego ci ja się orientuje, falownik zmienia częstotliwośc, a nie napięcie, wiec nie powinno chyba sie zmieniac razem z częstotliwościa?

W przypadku silników indukcyjnych wyjściowe napięcie powinno maleć wraz ze zmniejszaniem się częstotliwości.
    czesiu
    Level 35  
    Większe napięcie to zapewne napięcie na szynie DC, czyli wyprostowane napięcie zasilania 230V.
    Falownik zmienia i napięcie i częstotliwość, zachowując w przybliżeniu stały stosunek Uwy/f.
    Prąd w tabelce to chyba prąd silnika, wiec wyznaczasz moc dla układu 3-fazowego.
    tigeer
    Level 9  
    Mam za zadanie jeszcze stworzyc konstrukcje, żeby móc zakładac obciążenie na wirnik. Cosφ wynosi 0,64. Którą moc mam użyc do obliczeń momentu?
    tigeer
    Level 9  
    Ja podałem Cosφ z tabliczki znamionowej. Może i jest bez sensu, ale ja nie robie tego dla rozrywki. Mam takie zdanie, żeby robic pomiary momentu obrotowego przy różnych obciążeniach, które mam dokładac w sposób, jaki wymysle. Założyłem temat, żeby sie dowiedziec jak ten moment obliczyc. Na internecie są różne przykłady, ale żaden nie jest taki sam, a musze byc pewny. Mam do badania jeszcze moment bezwładności, ale to juz inna historia ;)
    kosmos99
    Level 38  
    Wartość współczynnika mocy, którą podałeś występuje w przypadku gdy silnik pracuje z obciążeniem znamionowym. Wartość aktualną cos powinieneś wyznaczyć z charakterystyki na podstawie wartości prądu.
    Dziwnie niska wartość prądu, falownik masz prawidłowo sparametryzowany?
    tigeer
    Level 9  
    Przepraszam, źle sie wyraziłem. Nie chodziło o "pomiary". Cytując nauczyciela: dzięki wartościom odczytywanym na falowniku, będziesz mógl obliczyc moment obrotowy i narysowac wykres.
    kosmos99
    Level 38  
    tigeer wrote:
    dzięki wartościom odczytywanym na falowniku

Ale jeśli masz źle sparametryzowany falownik to masz też błędne odczyty.
    Dla nie obciążonego silnika 750W 230/400V 4 biegunowego, połączonego w trójkąt powinieneś mieć prąd ok 2,5A.
    tigeer
    Level 9  
    kosmos99 wrote:
    tigeer wrote:
    dzięki wartościom odczytywanym na falowniku

Ale jeśli masz źle sparametryzowany falownik to masz też błędne odczyty.
    Dla nie obciążonego silnika 750W 230/400V 4 biegunowego, połączonego w trójkąt powinieneś mieć prąd ok 2,5A.

Silnik jest połączony w trójkąt.
    kosmos99
    Level 38  
    Do falownika są powprowadzane prawidłowe wartości znamionowe silnika?
    jekab
    Level 23  
    tigeer wrote:
    Przepraszam, źle sie wyraziłem. Nie chodziło o "pomiary". Cytując nauczyciela: dzięki wartościom odczytywanym na falowniku, będziesz mógl obliczyc moment obrotowy i narysowac wykres.

Nauczyciel wsadził cię na minę. Sam też wszedł.
    Dał ci zadanie bez sensu.
    Spytaj tego nauczyciela ,przy jakim obciążeniu ?
    Jak odpowie że maksymalny.To go spytaj czy ma hamownię?

Czytaj co pisze DS 30
    tigeer
    Level 9  
    Zapytałem go, jakie obiążenie mam założyc, to odpowiedział, że musze sobie obliczyc...

Proszę poprawić pisownię wszystkich postów!
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. [retrofood]
    tigeer
    Level 9  
    Prąd z tabliczki, a nie z "pomiarów" z falownika?
    tigeer
    Level 9  
    Czyli mając to co mam, najblizej prawdy będę licząc:

M=9549,3*0,30*24*0,64/150 ? (pierwszy przyklad z tabelki)

Ps:
    Co do hamowni: to mam zrobic coś w tym rodzaju. W skrócie będzie to wyglądało tak, że na dźwignie będę dokładał ciężarki, i opierał to na konstrukcji zamontowanej na wirnik.

Tak mniej-więcej wygląda krzywa momentu, z danymi które posiadam.

Oczywiscie to jest wersja robocza.