Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przeróbka lodówki i jej termostatu

bobi70 16 Lis 2012 20:07 2238 9
  • #1 16 Lis 2012 20:07
    bobi70
    Poziom 14  

witam
    Potrzebuję przerobić jakąkolwiek sprawną lodówkę. Zapewne będzie to jakaś lodóweczka z rubryki ogłoszeń "oddam darmo".
    Ale do rzeczy. Lodówka ta ma stać się urządzeniem chłodniczym o precyzyjnie zadanych parametrach. Ma utrzymywać temperaturę 0-4st. Chcę umieścić wewnątrz wentylatorki, które zapewnią cyrkulację. Może docieplimy ściany styropianem. Lodówka ma służyć do przedsiewnego przysposobienia nasion - stratyfikacji. I potrzeba do tego temperatury dość stabilnej.
    Rzecz w termostacie.
    Czy da się w tego typu starszych modelach lodówek, wymienić termostat, na jakieś inne urządzenie np Link by zapewnić precyzyjniejsze utrzymywanie temperatury? Wszelki propozycje rozwiązań mile widziane.

• #2 16 Lis 2012 21:12
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Jak bardzo stabilnej temperatury oczekujesz?

• #3 17 Lis 2012 06:38
    bobi70
    Poziom 14  

z tego co wiem na dzień dzisiejszy, dla moich celów potrzeba temperatury ok 4st.
    przyjmijmy wiec nastawę 3st z histereza +-1st.

• #4 17 Lis 2012 08:22
    Plumpi

Nie chodzi mi o histerezę, lecz o dokładność stabilizacji temperatury, jaką potrzebujesz uzyskać.

• #5 17 Lis 2012 09:03
    bobi70
    Poziom 14  

dokładność znaczna. tabela dla moich zastosowań przewiduje 4st C wiec chce miec 4 z dużym przybliżeniem.
    Oznacza to że nie mogę mieć na pewno ponad 4stC.
    Jeśli można mówić o jakiejś nie dokładności, to ja bym zapewne był zadowolony by urządzenie poruszało się w zakresie 3-4stC i na tym poziomie było stabilne.

• #6 18 Lis 2012 17:50
    Plumpi

bobi70 napisał:
    dokładność znaczna. tabela dla moich zastosowań przewiduje 4st C wiec chce miec 4 z dużym przybliżeniem.
    Oznacza to że nie mogę mieć na pewno ponad 4stC.
    Jeśli można mówić o jakiejś nie dokładności, to ja bym zapewne był zadowolony by urządzenie poruszało się w zakresie 3-4stC i na tym poziomie było stabilne.

Czyli zależy Ci na dokładności 1°C?
    W tym przypadku histereza nie może być na poziomie 1°C, ponieważ dokładność regulacji zależy od:
    1. Rodzaju regulacji
    2. Bezwładności obiektu
    3. Szybkości układu sterowania

Histereza pogarsza dokładność regulacji. Jej celem jest ograniczenie częstotliwości załączania układu sterowania w układach regulacji.
    W przypadku chłodziarki i układu sprężarkowego, bezwładność takiego układu jest dość duża, a dokładność stabilizacji temperatury powietrza na poziomie 2-3°C.
    Jednak temperatura umieszczonych w niej produktów jest bardziej stabilna i utrzymuje się na poziomie uśrednionym. Tym dokładniej, im większą masę posiadają produkty.

Większą stabilizację temperatury można osiągnąć tylko i wyłącznie z użyciem regulatorów proporcjonalnych PID. Niestety te regulator nie nadają się do układów sprężarkowych, ponieważ sprężarki nie mogą być zbyt czesto załączane i wyłączane, a ponadto pomiędzy ich kolejnymi załączeniami i wyłaczeniami musi być zachowany odpowiedni interwał czasowy. W przeciwnym wypadku agregat ulegnie uszkodzeniu. W tym celu w agregatach montuje się specjalne zabezpieczenia, które nie pozwalają na zbyt czeste załączenia/wyłączenia. Te zabezpieczenia dodatkowo zakłócają pracę układu regulacji PID. Zatem pozostaje Ci tylko i wyłacznie regulacja dwustawna z histerezą, której zadaniem jest ograniczyć częstotliwość załączania/wyłączania agregatu lub zastosować układ regulacji PID, w którym można dodatkowo ustawić czas impulsowania oraz ustawić minimalny czas załączenia i wyłączenia.
    Niestety nawet i przy takim regulatorze trudno jest uzyskać stabilizację temperatury powietrza wewnątrz chłodziarki na poziomie 0,5°C.
    Niestety takie regulatory to wydatek ok. 600-1500zł.

Teraz kwestia Twoich nasion.
    Jeżeli one będą rozsypane na jakieś tacy to ich temperatura ze względu na mała masę nasion będzie podlegać dużym wahaniom temperatury, takim samym jakie osiąga powietrze.
    Jeżeli zaś umieścisz nasiona w pojemniku z ziemią to ta ziemia ze względu na swoją masę będzie utrzymywać temperaturę uśrednioną z wahaniami na poziomie 0,2-0,3°C

Zatem istnieje kwestia w jaki sposób będą przechowywane te nasiona?

Jeżeli mają leżeć luzem to warto pomyśleć o dodatkowym termostacie posiadającym sporą masę, który uśredni temperaturę powietrza. Może to być np. naczynie wypełnione wodą czy piaskiem, a w nim dopiero umieszczona tacka z nasionami. Może lepiej pójść tą drogą, a regulację pozostawić taka jaka jest fabryczna?

• #7 18 Lis 2012 19:17
    bobi70
    Poziom 14  

Dokładnie tak jak piszesz. Stratyfikacja, czyli przedsiewne przysposobienie nasion, w tym przypadku przysposobienie w niskiej temperaturze, odbywa się poprzez ich zmieszanie np z piaskiem. I tu masz rację. Jeśli piasek będzie ochłodzony do przedmiotowych 4st, to w lodówce jeśli wzrośnie temperatura to piasek tak szybko się nie ogrzeje.
    Ale czy sądzisz, że lodówka utrzyma powiedzmy te 4st?
    Jak napisałem wyżej ja wewnątrz chcę umieścić niewielkie wentylatory. Może sterowane jakąś czasówką, które będą mieć za zadanie mieszanie powietrza. Zwykle w lodówkach na dolnych jej partiach jest znacznie chłodniej.
    Ewentualnie można dodatkowo ocieplić ściany lodówki i drzwi dodatkową warstwą styropianu. Ale mnie chodzi o te 4st i to jest najważniejsze.
    Ewentualnie czy da się "zmusić" tradycyjną lodówkę do pracy w nieco niższej temperaturze. Powiedzmy 0-1st C?
    z góry dzięki!

• #8 18 Lis 2012 19:33
    Plumpi

Zatem masz 2 wyjścia:

1. Korzystać z fabrycznego termostatu i doświadczalnie dobrać jego nastawy oraz miejsce usytuowania pojemnika, aby utrzymać średnią temperaturę piasku na interesującym Cię poziomie.

2. Zamontować dowolny termostat z czujnikiem umieszczonym w piasku i nim sterować agregatem.

Jeżeli chodzi o chłodziarki/lodówki to ich agregaty są w stanie schłodzić komorę do 0-1°C, a nawet poniżej, ale zamontowane w nich termostaty z reguły mają zakres nastaw powyżej 0°C. Często nawet zaczynające się od 3-4°C w zwyż.

Można wymienić fabryczny termostat na taki, któy będzie miał odpowiedni zakres temperatury.

• #9 18 Mar 2015 19:48
    krykiet66
    Poziom 9  

Witam
    Posiadam lodówko zamrażarkę dwuagregatową Polar CZ 235. czy można przerobić ją tak żeby w całości stała się zamrażarką?

• Pomocny post
    #10 18 Mar 2015 19:59
    ROBSON33
    Moderator AGD

krykiet66 napisał:
    Polar CZ 235. czy można przerobić ją tak żeby w całości stała się zamrażarką?

Nie, ponieważ w górnej komorze masz zbyt słaby (mały) parownik.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME