Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNIDEN UBC-69XLT-2 - Skanowanie AM a FM.

17 Lis 2012 00:22 5010 2
 • Poziom 8  
  Witam,

  Krótka historia: Chciałem prowadzić nasłuch CB oraz rożnych służb, tym samym wchodząc w początki krótkofalarstwa). Tak więc zebrałem pieniądze, pośpieszyłem się nie znając tematu, kupiłem.

  Problem: nie zwróciłem uwagi iż skaner skanuje FM a nie AM.

  Mam pytanie co zrobić? Czy da się to jakoś przeprogramować?

  Zupełnie cały czas szum, pomimo iż skanowałem siedząc prawie dwie godziny na jednym z najwyższych bloków w moim mieście. Jestem załamany sytuacją, stratą prawie 300zł. Czy istnieje coś, co mógłbym złapać? A jeśli tak, czy istnieje strona, na której znajdę jakieś konkretne informacje na temat częstotliwości?

  Proszę o pomoc.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Po pierwsze zrezygnuj z oryginalnej anteny dołączonej do skanera , możesz nawet użyć anteny od CB , która na pewno poprawi odbiór (oczywiście dodatkowo przejściówka na BNC) . Antenę na pasmo powyżej 2m -144 MHz jest naprawdę bardzo prosto wykonać
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic896073.html.
  Niestety nie można przeprogramować FM do AM tylko zakup odpowiedniego skanera.
  Tutaj masz przykładowe częstotliwości :
  http://www.radioscannerpolska.pl/strony/sluzby/policja.html
 • Poziom 8  
  Tak więc wykonałem coś takiego na szybko, o dziwo działa i ponadto ściąga dużo lepiej niż antena z zestawu.

  UNIDEN UBC-69XLT-2 - Skanowanie AM a FM.UNIDEN UBC-69XLT-2 - Skanowanie AM a FM.UNIDEN UBC-69XLT-2 - Skanowanie AM a FM.UNIDEN UBC-69XLT-2 - Skanowanie AM a FM.

  Mam takie pytanie, na forum znalazłem wzór na długość ramienia (1/4 dipolowej anteny) tj. =(300/f)/(A2*współczynnik średnicy rurki anteny). Wychodzi mi około: 61cm.
  Na stronie http://sq5ta.pl znalazłem inny wzór: L = 143 / f, z czego wychodzi mi około: 56cm.
  Które obliczenie będzie dla mojego rozwiązania korzystniejsze. Czy zastosowanie anten teleskopowych jest dobrym pomysłem? Tak to wymyśliłem ponieważ na szybko mogę zmienić długość ramion anteny.

  /EDIT
  Po parunastu dniach testu mogę trochę opowiedzieć jak się spisuje antena. W terenie zabudowanym, przy czym zawieszona jest na wysokości parteru i miedzy blokami (nie mam innej możliwości), dyżurnego oddalonego o ok. 4-5km słychać idealnie, mobilne jednostki dobrze słychać do ok. 3-10km zależy chyba to od kierunku i ilości przeszkód po drodze. Najdalszą odległością od punktu nadawania z jakiej udało mi się coś słyszeć (patrol) i było to zrozumiałe - 14,5km w linii prostej ale budynków w tamtym kierunku jest stosunkowo mało.
  Niestety nie mam jak anteny zamontować wyżej ale i tak sprawuje się nieporównywalnie lepiej od tego gumola z zestawu.

  Dziękuję za pomoc, temat raczej można zamknąć.