Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

złącze CF - Jak wymienić złamany pin w złączu Compact Flash ?

dutchman 17 Lis 2012 13:32 1617 3
  • #1 17 Lis 2012 13:32
    dutchman
    Poziom 10  

Witam,

Mam następujące pytanie: w aparacie fotograficznym Sony Alpha złamał się pin w złączu do karty pamięci CF. O ile wiem nie ma możliwości kupienia identycznego złącza w celu wymiany. Dzisiaj kupiłem podobne złącze w sklepie elektronicznym i chciałbym użeć jeden z pinów tego złącza aby przełożyć go w miejsce uszkodzonego.
    Konkretnie:
    - jak mocowane są piny w tego typu złączach - czy są wtapiane w plastik, czy też można je w jakis sposób wylutować albo wyjąć ?
    - czy taki pin to jest jedna całość, czy tez składa sie z dwóch elementów ( jeden pozłacany który wchodzi w kartę, oraz częć tylna która jest lutowana do płyty ?
    - jeśli pin jest wtopiony w plastik, to czy jest jakaś metoda jego wymiany ?
    - czy w czasie ewentualnego podgrzewania sam pin nie straci swojej elastyczności i twardości ?

Z góry dziękuje za wszelkie porady w tej sprawie.

Serdecznie pozdrawiam

dutchman

0 3
  • #2 21 Lis 2012 10:26
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

Piny są zalewane plastikiem, a nie w niego wtapiane.
    Operacja wymiany takiego pinu, to droga przez mękę.
    Chyba lepszym rozwiązaniem jest kupienie rozbitego body i wymiana całego złącza.

0
  • #3 21 Lis 2012 17:15
    gajmix
    Poziom 32  

To nie jest raczej robota dla amatora, bo potrzeba paru specjalistycznych narzędzi i umiejętności. W większości wypadków płytki elektroniki są płytkami warstwowymi gdzie na zewnątrz są wyprowadzane mikroskopijne końcówki do lutowania. Jakieś amatorskie, nieumiejętne odlutowywanie całej listwy, albo nawet tylko pojedynczej szpilki może doprowadzić do zniszczenia takiego punktu lutowniczego, i cała płytka jest do wyrzucenia. Oczywiście istnieje teoretycznie możliwość wykonania obejścia ale to już wyższa szkoła jazdy i trzeba dysponować schematem. Generalnie amatorowi radziłbym próbować naprawy pojedynczej szpilki wtedy jak widać że dochodzi do nie ścieżka na wierzchu płytki, wtedy nawet po demolce jeszcze można coś z tym zrobić.

0
  • #4 24 Lis 2012 13:13
    dutchman
    Poziom 10  

Dzięki Wam za ważne dla mnie uwagi.
    Sony liczy sobie tutaj bardzo dużo za naprawę, tak że bardziej się opłaci kupno takiego "body" nowego albo z drugiej ręki.
    Ja nie mam wiele do stracenia, ponieważ szpilka w aparacie jest całkiem złamana.
    Nie udało mi się znaleźć w internecie informacji gdzie można kupić dokładnie takie samo złącze. W akładzie naprawczym aparatów powiedziano mi że w rachubę wchodzi tylko wymiana całej płytki, co też kosztuje prawie tyle co nowe "body". Kupiłem takie podobne złącze, ale nie jest ono dokładnie takie samo i prawdopodobnie wymiana całego złącza nie będzie możliwa. Czy da sie pojedynczą szpilkę jakos wyjąć z takiego złącza poporzez np. podgrzewanie szpilki aż plastik dookoła stanie sie miękki ?. Mam taki luksus że niczego bardziej juz nie zepsuję :)

pozdrawiam i proszę o uwagi

dutchman

0