Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mierniki firmy UNI-T czy warto?

17 Lis 2012 13:53 10125 11
  • Poziom 18  
    Ostatnio w swoim mieście zajrzałem do jeszcze nigdy nie odwiedzanego sklepu elektronicznego i znalazłem w gablotkach dość ciekawe mierniki firmy UNI-T za jak mi się wydaje dość niską cenę i tu moje pytanie. Czy zakup miernika tej firmy to dobry pomysł? Czy tej firmie pod względem jakości/dokładności pomiarów można ufać? Miernik z pomiarem U, I, R, hfe, częstotliwości, pojemności, temperatury i bodajże z pomiarem stanów logicznych za 60zł wygląda kusząco.
  • Testo
  • Poziom 33  
    W tym dziale jest moja ocena zakupionego miernika UT10A firmy UNI-T.
    Produkcja Chiny i jakość materiałów tandetna, obsługa niedopracowana, ale sam układ scalony rozbudowany i mający ciekawe możliwości.
    Masz wybór: to samo zrobione elegancko i ergonomicznie - ale drogo przez inne firmy, albo tanio przez firmę UNI-T
    Taka jest moja ocena po zakupie miernika UT10A.
  • Poziom 18  
    mógłby kolega podać link?
    @znalazłem

dobrze rozumiem: UNI-T bebechy full wypas, obudowa niekoniecznie?
  • Testo
  • Poziom 33  
    Prawdopodobnie tak jest.
    Wcześniej prawie wszystkie tanie mierniki chodziły na ICL7106 lub ICL7107.
    Różniły się nazwą, producentem i niewielkimi zmianami w schemacie, ale o możliwościach pomiarowych decydował ten scalak.
    Obecnie te nowe mierniki UT zapewne korzystają ze scalaka nowej generacji i też cała rodzina mierników będzie o nie oparta. Nie rozkręcałem jeszcze mojego miernika więc nie wiem co w nim siedzi. I tak myślę, że scalak może być bez obudowy i bez napisu, więc niewiele bym się dowiedział.
    Parametry elektryczne ma lepsze niż poprzednicy, ale wykonanie "oszczędne".
  • Poziom 18  
    Napewno się skuszę gdyż mój FERM zaczyna broić, a UNI-T będzie względnie dobrym wyborem.
  • Poziom 10  
    Nie warto.
    Za cenę unita można kupić coś znacznie lepszego.
    Baaardzo stara konstrukcja.Układ pomiarowy po awarii praktycznie nie do dostania.
    A jeśli to prawie za cenę miernika.w UT70A tragiczny pomiar częstotliwości-jako bajer,pomiar indukcyjności -tragedia.
    Dokładność pomiarów na poziomie multimetru za 10 zł.
    Zabezpieczenia miernika to jakaś kpina.
    Dołóż te parę zł i kup Brymena albo CIE.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Motronic napisał:
    "nie wiem, nie widziałem, ale sobie o tym popiszę"

kolega wieswas ma miernik tej firmy i jest w tym dziale krótka recenzja (mogę dać link - znalazłem)

ps.: masz kolego 4 mierniki tej firmy. może napiszesz jakie masz i ich krótkie recenzje tu? ot dla mnie i potomnych ;)
  • Poziom 18  
    a jak ich jakość wykonania, dokładność pomiarów?
  • Poziom 33  
    mierniki firmy UNI-T czy warto?

Ponieważ zostałem "wywołany do tablicy", dodam swoje "3 grosze".
    Nie jestem ani przedstawicielem firmy, ani jej przeciwnikiem.
    Uważam, że moja opinia jest obiektywna. Sam przed zakupem tego miernika szukałem opinii innych użytkowników. Obecna moja ocena jest na podstawie użytkowania, a nie przepisywania obiegowych opinii.
    1. Przewody wychodzące bezpośrednio z miernika nie są eleganckim rozwiązaniem.
    2. Plastik, z którego wykonaną obudowę mógłby być lepszej jakości.
    3. Palce dorosłej osoby niewygodnie obracają pokrętłem, szczególnie w terenie, gdy zmarzną.
    4. Wskaźnik ustawienia pokrętła jest czarnym wytłoczonym kółeczkiem na tle czarnego pokrętła. Wystarczyło zrobić wklęsłe kółeczko i napuścić białą farbą.
    5. W ustawieniu na 3 pozycji możemy wybrać pomiar AC lub częstotliwości lub współczynnika wypełnienia w zależności od ilości wciśnięć przycisku Hz/DUTY
    Co jest wybrane pokazuje mała ikonka na wyświetlaczu ponad cyframi.
    Przy słabym oświetleniu duże cyfry można jeszcze przeczytać, ale ikonka już jest nieczytelna.
    6. To samo jest w pozycji 4. Każde wciśnięcie SELECT zmienia nam pomiar na:
    omomierz-pomiar diody-sygnalizację przerwy-pomiar pojemności i kolejne znów na omomierz. Jeżeli nie obserwuje się dokładnie ikon, to można się pomylić przy odczycie.
    7. Pomiar częstotliwości 100kHz wymaga napięcia >30V (zgodnie z instrukcją)
    Załączam fotografię miernika UT10A do samodzielnej oceny zainteresowanych.
    Oprócz tych mankamentów podkreśliłem także pozytywy, które mnie skłoniły do jego zakupu:
    1.Oszczędne zasilanie (3V) z autowyłącznikiem.
    2.Automatyczna zmiana zakresów (Vdc,Vac,R,C,Hz)
    3.Możliwość zapamiętania pomiaru.
    4.Możliwy pomiar od napięcia odniesienia
    5.Pomiar pojemności od pF do uF
    6. Wymiary i ciężar (a właściwie lekkość) są także atutem.
    7.Pomiar częstotliwości, czego mierniki w podobnej cenie nie mają.
    Umożliwia to łatwą rozbudowę o przystawki np do pomiaru indukcyjności, podwyższenie zakresu częstotliwości, zdejmowanie charakterystyk.
    7.Pomiary są w wystarczająco dokładne i są powtarzalne.
    Skoro cała seria mierników tej firmy ma podobne , nowe funkcje, to wnioskuję, że wykorzystano w nich nowy i bardziej nowoczesny układ scalony zamiast tradycyjnego ICL7106 czy 7107.Niskie napięcie zasilania i mocno rozbudowana automatyka wskazuje, że scalak ten wykonany jest w nowszej technologii.

Ocena po prawie 2 latach użytkowania:
    3V bateryjki jeszcze nie zmieniałem, choć miernik jest codziennie używany.
    Zużycie prądu zapewne jest bardzo oszczędne + automatyka wyłączania.
    Inne mierniki często wymagały wymiany bateryjki 9V.
    Dokładność pomiarów całkiem dobra przy nielaboratoryjnym zastosowaniu.
    Potrzebowałem przetestować kilka oscylatorów i CB radio, więc "ze śmieci jakie były pod ręką" (koszt 0PLN) dorobiłem sondę do pomiaru wyższych częstotliwości.
    Rwe=3,4MΩ Mierzy do 30MHz. Czułość przy 30MHz ok.2,5Vpp . Dla niższych częstotliwości znacznie lepsza (na wejściu BF244+UL1202). Sonda dzieli przez 1000 czyli zamienia MHz na kHz. Miernik sam dobiera optymalny zakres pomiaru.
    Jak na tak tani miernik ta opcja jest bardzo wygodna.
    Załączam fotki sondy i pogląd na dokładność pomiaru.

mierniki firmy UNI-T czy warto? mierniki firmy UNI-T czy warto? mierniki firmy UNI-T czy warto?