Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porada - jak zmodyfikować Goclever Cineo 100 na kabel component - BYŁO!

Bartlomiej Podkowa 17 Lis 2012 15:23 1131 0
  • #1 17 Lis 2012 15:23
    Bartlomiej Podkowa
    Poziom 6  

Witam,

Na wstępie chcę zaznaczyć, iż ten temat jest wtórny. Podstawowe informacje o tym co chcę opisać zawarł Jaano1 tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2186961.html Autorowi tego wątku serdecznie dziękuję, bo bez niego nie poradziłbym sobie z własnym urządzeniem. Oryginalnie chciałem zamieścić poniższy post jako odpowiedź w cytowanym wyżej temacie ale został on zamknięty. Instrukcja wspominanego Jaano1 jest jednak przeznaczona dla osób z pewnym obyciem, moja jest znacznie bardziej szczegółowa i może przydać się osobom, które po raz pierwszy rozbierają urządzenie i zachęcić je do tej drobnej modyfikacji.

Informacje wstępne:

Po co podłączać Goclever Cineo 100 przez component? Ponieważ przy podłączeniu przez HDMI dźwięk rówież idzie przez HDMI i nie ma możliwości przesłania go przez wyjście Audio. A więc nie można podłączyć go do zwykłej wieży (a warto). Pół biedy, gdy telewizor ma wyjście audio, ale mój złom LG (nie ja go kupowałem) takiego wejścia niestety nie posiada.

Podłączając przez component najlepsza jakość jaką możemy uzyskać to 720p 60Hz, ale w moim przypadku to i tak szczyt możliwości telewizora, więc nic nie tracę. Jakość obrazu jest (dla mnie) identyczna jak po HDMI.

Co będzie potrzebne:
    1) Kabel
    2) ostre, małe szczypczyki (np. zabrać żonie cążki do skórek, przynajmniej będzie później powód by je wreszcie naostrzyć)
    3) Wiertarka albo wiertarko-wkrętarka
    4) Wiertło do metalu (ja robiłem wiertłami 6 (dobre) i 8 (słaba chińszczyzna i do tego tępa, ale starczyło)
    5) folia aluminiowa spożywcza

Procedura postępowania:
    1)
    Najważniejszym elementem w tej zabawie jest kabel 3xRCA - 4polowy jack. Czyli z jednej strony trzy wtyki RCA (Chinch), a z drugiej mały jack, jak do słuchawek, tylko ma trzy czarne kreski a nie dwie. Niestety NIE KAŻDY KABEL BĘDZIE PASOWAŁ! Najważniejsze jest, aby:

_czwarte pole (czyli to najbliżej przewodu) było masą_

Tak powinno być, gdy kupujemy kabel, w którym końcówki są oznaczone kolorami czerwony zielony i niebieski. Ale ich jest bardzo mało w sprzedaży. Gdy końcówki mają kolory biały żółty i czerwony, (bardziej popularne) kabel prawdopodobnie ma masę na trzecim polu. Ale nie jest to przesądzone. U mnie zadziałał kabel oznaczony w ten drugi sposób od Nokii.

JAK SPRAWDZIĆ NA KTÓRYM POLU JEST MASA?
    Są setki sposobów. Ja robiłem tak:
    A) W lewą rękę brałem dowolny wtyk chinch za metalowy kołnierz uważając, żeby nie dotknąć środkowego bolca.
    B) Prawą ręką chwytałem próbnik z baterią który kupiłem w Leroy Merlin za 10 zł i dotykałem palcem metalowego pola na trzonku próbnika
    C) Dotykałem końcówką próbnika do różnych pól na kablu. Kiedy lampka się zapali, to znaczy że dane pole jest masą.
    D) Analogicznie, chwytając palcami lewej ręki za bolec wtyku chinch (uważając żeby nie dotknąć metalowego kołnierza) mogłem sprawdzić które pole na wtyku jack połączone jest z którym wtykiem chinch.

Jeśli nie możemy kupić odpowiedniego kabla, możemy go zrobić, ale tu uwaga - miałem w ręce wtyk mały jack 4polowy, który już "firmowo" miał ustawioną masę na trzecim polu, więc również kupując wtyk trzeba być uważnym. Najlepiej kupić wtyk, gdzie sami możemy decydować co gdzie zalutujemy.

2) Tak jak Jaano1 zauważył (za co jestem mu bardzo wdzięczny), samo posiadanie odpowiedniego kabla nie wystarczy, bo wejście w urządzeniu jest niedopracowane na dwa sposoby. Po pierwsze, wejście Jack ma w sobie za dużo plastiku z przodu, po drugie dziurka w metalowej obudowie jest za mała. Aby to naprawić trzeba:
    A) Odłączyć urządzenie z prądu i je rozkręcić (cztery śrubki pod gumowymi nóżkami urządzenia i dwie widoczne po zdjęciu pokrywy)
    B) Ostrożnie wyjąć płytkę z układami scalonymi (oczywiście nie odłączając wewnętrznych połączeń) dla większej wygody
    C) Spojrzeć na wejście Jack. Są tam cztery blaszki które powinny obejmować wtyk. Wejście kończy się długą plastikową rurką. Tą rurkę trzeba odciąć. Ciąć należy do samego metalu pierwszego styku tak, żeby metalowy kołnierz wtyczki jack dotykał metalu
    D) Aby na tym etapie przetestować, czy wykonaliśmy pracę poprawnie należy:
    1) Metalowe dziurki po śrubkach przytrzymujących płytkę z układami scalonymi połączyć kabelkami z masą urządzenia
    2) (USUNIĘTO podczas edycji bo ten punkt był błędny)
    3) Wetknąć nasz mały jack do gniazda w urządzeniu
    4) podłączyć wtyki chinch do telewizora
    5) Testowanie ułatwia podłączenie wtyku HDMI albo composite do telewizora tak by móc sprawdzić, czy w ogóle działa. Wyjście na component uzyskuje się ustawiając w setupie urządzenia wyjście na 720p (50Hz) albo 720p (60Hz).

UWAGA!!!
    Urządzenie nie przestrzega w pełni standardów component. Może się więc zdarzyć, że podłączenie typu "zielony kabel do zielonego gniazda w telewizorze" nie da odpowiedniego obrazu. Z moich eksperymentów wynika, iż urządzenie przekazuje sygnały w sposób następujący:
    Pole 4 (czyli to najbliżej przewodu): masa
    Pole 3 Y (zielone gniazdo w telewizorze)
    Pole 2 Pb (niebieskie gniazdo w telewizorze)
    Pole 1 (czyli sam koniuszek) Pr (czerwone gniazdo w telewizorze)

Mam nadzieję, że nic nie pomieszałem.
    Z tabeli przytoczonej przez Jaano1 znajdującej się tutaj: http://pinoutsguide.com/Home/roku_xds_pinout.shtml wynika, że kabel czerwony i zielony w urządzeniu są jakby zamienione miejscami. Oczywiście można to naprawić podłączając po prostu czerwony kabel do zielonego wejścia i zielony do czerwonego. Piszę o tym tak dokładnie, bo w trakcie testów miałem szereg problemów i nie wiedziałem które wynikają ze złego podłączenia kabli, a które z mojej amatorskiej obróbki wejścia mały jack. W trakcie testów należy skorzystać z wyświetlania filmów albo zdjęć, bo ekran startowy urządzenia ma bardzo mało barw. Ja na początku odtrąbiłem sukces, bo ekran był ok, a dopiero na zdjęciach wyszło, że czekała mnie jeszcze praca.

3) Najtrudniejsze, jak wspominał autor poprzednich postów, jest łączenie ostatniego bolca wtyku jack w gnieździe. Jeśli jednak usunęliśmy wystarczająco dużo plastiku w wejściu, powinno się wszystko powieść. Ja mój kabelek od Nokii muszę z całej siły dociskać, więc nie jest to wcale zrobione bardzo dobrze. Mam nadzieję, że gdy kupię wtyk i zrobię sobie lepszy kabel będzie mi łatwiej.
    EDIT: W trakcie używania okazało się, że musiałem usunąć cały plastik do gołego metalu tak, żeby metalowy kołnierz wtyczki dotykał stuku gmiazdka.

4) Kiedy wiemy już, że nasze wejście jack wchodzi jak należy a wszystkie styki odpowiednio załączają, przychodzi czas na wiercenie obudowy. Przy rozkręconym urządzeniu jest to wygodne, bo wiertło ma sporo miejsca i można nim nawet heblować na boki. Dziura musi być tak duża, żeby nasz wtyk jack łączył się z wejściem z taką samą swobodą jak w trakcie testów

5) Kiedy nasz jack przechodzi przez dziurę (jeśli jest plastikowy można go trochę oskrobać) możemy skręcać urządzenie.

6) Uwagi końcowe - Mój kabel od Nokii, który na oko nie jest ekranowany i nie jest zrobiony z jakieś wysokoprzewodzącej miedzi, i którego styki nie są pozłacane ani posrebrzane, daje mi obraz chyba identyczny z tym, jaki uzyskiwałem używając złącza HDMI. W związku z tym nie ma chyba powodu przepłacać za jakieś ekstra kable. Faktem jednak jest, iż mój kabel ma tylko 1,5 metra długości.

Mam nadzieję, że byłem wystarczająco szczegółowy. Przepraszam moderatorów i stałych użytkowników tego forum za nadmiar detali i niefachowe zapewne słownictwo. Mam jednak nadzieję, że taki opis pozwoli każdemu zebrać się na odwagę i zmodyfikować to urządzenie do jego pełnej funkcjonalności. Myślę, że przyjemność jego używania na starym sprzęcie stereo wynagradza poniesiony trud tym bardziej, że czytanie powyższego tekstu było prawdopodobnie bardziej męczące niż opisywana modyfikacja sama w sobie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME