Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laskomex LF3 - W bloku nie słychać na dole co się mówi do słuchawki na górze

17 Lis 2012 17:32 2979 3
 • Poziom 25  
  Witam. Unifon Laskomex LF3 ( nowa wersja z płytką z elektroniką w środku ) - w kasecie na dole przy drzwiach nie słychać wogóle co się mówi do słuchawki w mieszkaniu na górze. U sąsiadki obok na tym samym piętrze ( w sumie ostatnim ) jest tak samo. Oprócz tego wszystko działa. Instalacja 5-żyłowa. Mam pewne uwagi - jak wszystko było nowe, to po naciśnięciu przycisku wywołania przy drzwiach na dole, w głośniczku na dole było wyraźnie słychać odgłos, jaki ma dzwonek u góry w słuchawce. Obecnie bardzo słabo go słychać. Oprócz tego w głośniczku na dole przy drzwiach jak również w słuchawce na górze po jej podniesieniu słychać cały czas bardzo cichutki dzwonek domofonu. Po odłączeniu domofonu na górze od pionu wg schematu była zamieniona masa z mikrofonem, czyli zasilanie. +12V było wpięte na zacisk 4, a masa na zacisk 3. Po zamianie przewodów praktycznie nic się nie zmieniło, oprócz tego, że w słuchawce na górze dosyć ciszej sbyło słychać to, co ktoś mówi na dole oraz w słuchawce u góry zanikło to cichutkie dzwonienie. Ale porozumienia góry z dołem nadal nie było.
  Na elektrodzie znalazłem schemat podłączenia domofonu u góry ( w mieszkaniu ).
  1 - wywołanie
  2 - słuchawka
  3 - mikrofon ( czyli zasilanie +12V )
  4 - masa i masa zaczepu
  5 - elektrozaczep
  6 - wolne
  7 - wolne
  8.1 - wolne
  9 - wolne
  10 - wolne
  Zworka nad zaciskiem 6 jest nieprzecięta, bo instalacja jest 5 przewodowa. Zweryfikujcie czy dobrze jest podłączone. Bo rozumiem, że masa elektrozaczepu, która jest wg schematu na pinie 7 jest połączona własnie tym mostkiem nad pinem 6 z pinem 4, czyli masą? Podejrzewam że tak, skoro elektrozaczep działa. Ale lepiej się upewnić :)
 • Poziom 17  
  Reszta sąsiadów ok ? Na ten moment może być wiele przyczyn.
 • Poziom 25  
  333mario napisał:
  Reszta sąsiadów ok ?


  Pisałem - sąsiadka na tym samym piętrze ( ostatnie piętro i drzwi obok ) ma tak samo. Odpada więc awaria na pionie.
 • Poziom 17  
  Tak, ale całe piętro może mieć odłączony pion mikrofonu gdy serwisant stwierdził nieprawidłowość. Chodziło mi o inne kondygnacje. 12 V na linii mikrofonu to za dużo, więc albo to nie linia mikrofonu albo uszkodzona centrala. Jak pisałeś zamieniłeś masę z mikrofonem bo według Ciebie była źle podłącza ale gorzej jest słychać, wiec nie jestem pewien czy tu masz rację bo efekt powinien być odwrotny.