Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczniki audio - Co zrobić gdy przepali się bezpiecznik w torze audio

17 Lis 2012 19:14 3645 7
  • Poziom 11  
    Witam!
    Wydaje mi się, że poruszę temat dotąd nie rozważany na Elektrodzie. Chodzi mianowicie o kwestie bezpieczników topikowych w torze audio wzmacniacza a dokładnie na wyjściu końcówki mocy.
    Dziś przypadkowo zwarłem przewody głośnikowe na wyjściu wzmacniacza Rotel RA-1062. Jak się okazało zadział bezpiecznik topikowy na wyjściu wzmacniacza kanału na którym zwarłem przewody. Rozkręciłem obudowę, odszukałem bezpiecznik, wymieniłem na nowy i wzmacniacz gra jak wcześniej.
    Jednak czy napewno? Skoro zwracamy uwagę na jakość zacisków głośnikowych czy przewodów głośnikowych a wymieniony bezpiecznik to zwykły bezpiecznik z elektronika za parę groszy to czy stworzyłem właśnie wąskiego gardła.
    Szperam w internecie - jak się okazuje są specjalne bezpieczniki za 60 a nawet 225zł za sztukę.
    I teraz pytanie czy tak jak mi się wydaje jest to istotne dla brzmienia wzmacniacza i czy szukając nowego bezpiecznika nie powinienem wymienić od razu dwóch na takie same i to jeszcze made by Rotel?
    Pozdrawiam z góry dziękuję za opinie.
  • Fabryka prądu
  • Poziom 43  
    slotko napisał:
    ...
    Szperam w internecie - jak się okazuje są specjalne bezpieczniki za 60 a nawet 225zł za sztukę...

Ja bym poszukał bezpieczników w cenie nie mniejszej niż 1000 zł. Wtedy dopiero osiągniesz właściwy dźwięk. :D czy :cry:
    PS.
    Zajrzyj tutaj.
  • Fabryka prądu
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Te bezpieczniki audio za 255PLN są na allegro: http://allegro.pl/.html

Wiem że mam wymienic na taki sam - przepalony szkalny bezpiecznik 20mm ma jedynie oznaczenie T6,3A - co do prądu mam jasność, natomiast czy "T" oznacza charakterystykę zwłoczną czy jedynie typ bezpiecznika? Jeżeli tak to nie wiem niestety jaka ma ona być.

Moje wątpliwości są natomiast innej natury. Chodzi mi o to, że skoro przywiązuje się dużą uwagę do tego co jest dalej w szeregu czyli odpowiedniej jakości gniazda z zaciskami, przewody z miedzi beztelenowej itd, to czy wstawienie w szeregu bezpiecznika z wszystko jedno jakim topikiem nie niweczy całego wysiłłku włożonego w tworzenie brzmienia.
    Stąd właśnie moja wątpliwość czy wstawienie w cały ten pieczołowicie dobrany szereg, ogniwa o niewiadomej jakości akustycznej, nie tworzy nam wąskiego gardła?

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 37  
    No cóż, w ten sposób możesz podwoić wartość swojego sprzętu. Co do zasady działania - ani nie zabezpieczy Ci lepiej sprzętu, ani jakość dźwięku nie zmieni się dla przeciętnego melomana.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Ja jednak radzę ten za 225 zł (droższego nie znalazłem przynajmniej w Polsce, na zagranicznej aukcji widziałem za prawie 100 USD). Najlepiej wszystkie też te nie spalone wymienić na te audiofilskie. Jakość dźwięku poprawi się nieporównywalnie. :D
  • Poziom 11  
    Sorki za nieregulaminowe zamieszczenie linku.
    Wygląda jednak na to i mam nadzieję, że tak jest, że na tak krótkim jak bezpiecznik odcinku jakość przewodnika nie ma znaczenia dla całokształtu brzmienia.
    Jak dla mnie otrzymane odpowiedzi, są wyczerpujące - dziękuję za rozwianie wątpliwości.

Dodano po 4 [minuty]:

DiZMar napisał:
    Ja jednak radzę ten za 225 zł (droższego nie znalazłem przynajmniej w Polsce, na zagranicznej aukcji widziałem za prawie 100 USD). Najlepiej wszystkie też te nie spalone wymienić na te audiofilskie. Jakość dźwięku poprawi się nieporównywalnie. :D

Widzę, że kolega żartowniś pomógł 943 razy - rozumiem, że rozśmieszaniem? :-)
    Pozdrawiam.