Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik do akumulatorów 12V z regulacją prądu ładowania.

naveintre 14 Kwi 2013 01:00 96270 45
  • #31 14 Kwi 2013 01:00
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Tak, wtedy nie było toroidów, a później już nie próbowałem. I nie wykluczam, że toroidy też mogą zachowywać się dziwnie.
    A nawet gdyby, to nie zmienia faktu, że to nie jest prawidłowy sposób zasilania żadnego transformatora sieciowego.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #32 27 Cze 2013 12:51
    rafal6113
    Poziom 13  

mógłby mi ktoś napisać listę elementów do tego regulatora: Prostownik do akumulatorów 12V z regulacją prądu ładowania. chodzi mi o taką listę żebym poszedł do sklepu pokazał i kupił co trzeba - może to głupio brzmi ale w elektronice jestem kompletnie zielony i nie rozumiem co znaczą te skróty na schemacie...

• #33 27 Cze 2013 20:49
    Alemucha
    Poziom 28  

Rafał nie spiesz się tak do tego regulatora
    Dreamer93 -Życzę powodzenia z zakresem regulacji (i dymem) przy takich wartościach elementów RC i takiej ich konfiguracji. Dym i szarpanina gwarantowane. Na tyle sprawdzonych układów na forum wybrano najgorszy i jeszcze poddano "modyfikacjom"

Dreamer93 napisał:

Hmm, nie wiem, teraz zmieniłem schemat troszkę

• #34 28 Cze 2013 14:15
    rafal6113
    Poziom 13  

Potrzebuję "tak na wczoraj" regulator który wepnę przed trafo 12,5v 40 A bo jak na razie prostownikiem można by spawać a nie ładować akumulatory.

• #36 06 Lip 2013 07:44
    Alemucha
    Poziom 28  

Na razie to musisz się zdecydować gdzie będziesz regulował

• #37 06 Lip 2013 10:14
    rafal6113
    Poziom 13  

Czyli jak to ma być bo ja jestem zielony w te klocki ?

• #38 06 Lip 2013 15:28
    tomiok
    Poziom 33  

rafal6113 napisał:
    Czyli jak to ma być bo ja jestem zielony w te klocki ?

Kolega najpierw pisze:
    Cytat:
    regulator który wepnę przed trafo

A później podajesz schemat który stosuje się za transformatorem.

• #39 10 Kwi 2014 18:20
    speeed2000
    Poziom 1  

naveintre Mam malutką prośbę o to byś powiedział mi jakiej wartosci jest kondensator 470.CZy to jest piko czy nano

• #42 05 Maj 2014 19:53
    jacekkuswik
    Poziom 11  

Witam zbudowałem prostownik z tego schematu, i mam pytanie, sterując potencjometrem zmienia się V od 0-15V a teoretycznie zmieniać musiał by się amperaż. Czy coś zrobiłem nietak???

• #43 07 Maj 2014 12:39
    ToJestNick
    Poziom 29  

Kolego, jeśli mogę doradzić, to... Nie montuj po stronie pierwotnej regulatora! Szczególnie działającego na zasadzie ,,ściemniacza"!
    Ja w prostowniku go mam... I...
    Przy podpięciu rozładowanego akumulatora i ustawieniu 4A, transformator mocno buczy i bardzo się grzeje.
    Po pominięciu regulatora i ograniczeniu prądu ładowania żarówką, transformator zostaje zimny jak lód, i w ogóle go nie słychać :)

• #45 09 Maj 2014 21:17
    jacekkuswik
    Poziom 11  

ok dzięki za wyjaśnienie, prostownik ma 20A i regulacja właśnie jest na zasadzie ściemniacza transormator buczy, na max już nie, chyba będzie tżeba pomyśleć o reg. wtórnego.

• #46 02 Sie 2017 20:18
    agut1
    Poziom 10  

Odnośnie wypowiedzi chaka
    " Proszę autora o przeanalizowanie co stanie się w sytuacji gdy przypadkowo odwrotnie podłączymy klemy.
    Przy odwrotnym połączeniu klem prostownika i akumulatora powstanie iskra.
    Jej wartość można wyliczyć z "II prawo Kichhoffa " polecam http://www.fizykon.org/elektrycznosc/el_2_prawo_Kirchhoffa.htm..
    Popieram w pełni wypowiedź [b]trymer01[/b]
    Dodam, że taki układ jest źródłem dużych zakłóceń w sieci.
    Za tym regulatorem powstaje mnóstwo harmonicznych prądu w sieci.
    Trafo musiało by być za szczeliną powietrzną, szkoda zachodu.
    W tym przypadku regulatory zawsze muszą być za transformatorem.

Ten układ nadaje się do regulacji silnika prądu zmiennego, oczywiście z poprawkami.
    Wynika to choćby z analizy wektorowej pracy trafo.
    Zainteresowanym polecam np. http://www.sklep.cosiw.pl/vademecum-elektryka-2016-p-48.html
    Serdecznie pozdrawiam. Andrzej

Szukaj w 5mln produktów