Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prasa hydrauliczna 15t

jacekrado 02 Gru 2012 10:36 83259 67
 • #31
  teko
  Poziom 14  
  A jeślibym użył dwuteowników? Na pewno są mocniejsze, ale do podstawy(tam gdzie kładzie się np. piaste do wyprasowania)i tak raczej ceowniki będę musiał?
 • TermopastyTermopasty
 • #32
  jacekrado
  Poziom 13  
  Kolego Freddy producent określa udźwig podnośnika na 15t. Nie wiem czy tak jest, nie mierzyłem. Jednakże, jak zaparłem czpień o podstawę i pompowałem do oporu aż rurka zaczęła się giąć nic się nie działo z ceownikiem w podstawie. Ani też z bolcami ustalającymi podstawę ( fi 18).
  Takie przepychanki, czy wytrzyma, czy nie wg mnie do niczego nie prowadzą.
  Gdzie jest MODER.... ?

  TEKO to czego użyjesz do budowy swojej prasy zależy wyłącznie od Ciebie.
 • TermopastyTermopasty
 • #33
  Freddy
  Poziom 43  
  jacekrado napisał:
  Kolego Freddy producent określa udźwig podnośnika na 15t. Nie wiem czy tak jest, nie mierzyłem. Jednakże, jak zaparłem czpień o podstawę i pompowałem do oporu aż rurka zaczęła się giąć nic się nie działo z ceownikiem w podstawie. Ani też z bolcami ustalającymi podstawę ( fi 18).
  Takie przepychanki, czy wytrzyma, czy nie wg mnie do niczego nie prowadzą.
  Gdzie jest MODER.... ?

  TEKO to czego użyjesz do budowy swojej prasy zależy wyłącznie od Ciebie.

  Kolego, to nie są żadne przepychanki, wyraziłem swoja opinię, na podstawie empirycznych doznań. Nie chcesz, to się nie zastosujesz i tyle. Twój projekt i zrobisz jak chcesz, ktoś Ci radzi, a Ty nie słuchasz i się rzucasz od razu.
 • #34
  jacekrado
  Poziom 13  
  Sorki. Nie rzucam się ani trochę. Tylko mierzi mnie to. Powiedziałem, że stosuję to urządzenie do wymiany łożysk w alternatorach lub tulejek w rozrusznikach. Więc potrzebna siła - żadna. Dla mnie w zupełności wystarczy. Chodziło mi TYLKO o pokazanie,że można w swoim warsztacie owe coś wykonać praktycznie za darmo i dopasować w trakcie budowy do własnych potrzeb. Pozdrawiam!
 • #35
  Freddy
  Poziom 43  
  jacekrado napisał:
  Sorki. Nie rzucam się ani trochę. Tylko mierzi mnie to. Powiedziałem, że stosuję to urządzenie do wymiany łożysk w alternatorach lub tulejek w rozrusznikach. Więc potrzebna siła - żadna. Dla mnie w zupełności wystarczy.

  Oczywiście, że można. Tylko do wymiany łożysk wystarczyłaby Ci praska 2T - 5T.
  Cytat:

  Chodziło mi TYLKO o pokazanie,że można w swoim warsztacie owe coś wykonać praktycznie za darmo i dopasować w trakcie budowy do własnych potrzeb. Pozdrawiam!

  To się chwali, chęci do własnej inwencji i pracy. Ja również większość rzeczy wykonuję sam. Mam podobną praskę ale 2T, też mi w zupełności wystarcza.

  ---
  P.S. Chyba był a projekt takiej 2T praski nawet w DIY.
 • #36
  marek_34
  Poziom 18  
  Bardzo fajna prasa, wykonana praktycznie za darmo, to się chwali!
  Ktoś, kto pisze, że taki ceownik nie wytrzyma raczej nie ma pojęcia o mechanice, co wśród elektroników jest częste. W ten sposób w jaki zorganizowane są tutaj te ceowniki wytrzymają na pewno. Potwierdził to też autor kilka postów wyżej. Bolce ustalające pracują na ścinanie i jeżeli mają 18 mm to wytrzymają dużo więcej niż te 15 ton. Pierwsza tabela z wytrzymałością śrub podaje wytrzymałość na ścinanie śruby 20 mm na poziomie 170 kN, a są 4 punkty przeniesienia siły. A więc mniej więcej 60 ton. 5 ton to wytrzymuje 40 mm deska sosnowa postawiona "na sztorc" - sprawdzone w praktyce.
 • #37
  multihunter
  Poziom 26  
  Nie rozumiem kilku pytań/sugestii dotyczących budowy prasy; osłona- do czego, po co i jak ją zamontować tak by była praktyczna (co innego osłona oczu lub owinięcie samego łożyska czyściwem). Obliczenia- tylko na jakie siły (ściskanie, zginanie, rozciąganie, ścinanie) Parę osób pisze że ma prasę tylko nikt nie ma ochoty zamieścić foto swojego dzieła w szczególności kolega Freddy. W 1szym moim poście napisałem że dolna podstawa może się po pewnym czasie odkształcić i prasa straci swoją pierwotną geometrię, ceownik 10cm spokojnie wytrzyma 15ton gorzej z podstawą bo to jest prawdopodobnie 6cm. Ostatnio pokusiłem się o sprawdzenie udźwigu podnośnika 15t i rozsądek kazał mi przerwać test przy 12t. Tutaj to dopiero można byłoby się rozpisywać https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2265443.html
 • #38
  Freddy
  Poziom 43  
  Odnośnie wytrzymałości piszę to co wiem i napotkałem sie w świecie rzeczywistym, a nie na podstawie obliczeń. Widziałem, co na moich oczach zrobiła prasa z takim ceownikiem. Może to był wyjątkowo zły egzemplarz :), a może prasa miała 51T, a nie 15T :).
  Każdy zrobi jak uważa, ja tylko zamieściłem swoje uwagi.  ------------------------------------------------------------------------------
  Kolega Freddy wypowiedział się rok temu na temat prezentacji swoich diy, po wulgarnych i prostackich atakach przez pw, po jednej z prezentacji.
 • #39
  darmodziej
  Poziom 10  
  Dokładnie na tej samej zasadzie zbudowaną praskę używają mechanicy samochodowi w zakładzie i sprawdza się doskonale.
 • #40
  kymec
  Poziom 2  
  Dobra robota :!: Przymierzam się do wykonania czegoś podobnego głównie ma mi służyć przy samochodach (tuleje, łożyska itp). Czy zmieniłbyś coś gdybyś miał ją budować jeszcze raz - jakieś mocniejsze, mniejsze, większe wymiary? Jakie wymiary ma bolec który bezpośrednio działa na element np. tuleję ten który idzie od środkowej kondygnacji? Czy teraz zastosował byś większe sworznie podstawy? Byłbym wdzięczny za dokładniejsze fotki w okolicach samego podnośnika oraz tego bolca. Mój mail: kymec(malpa)op.pl Pozdrawiam serdecznie :D
 • #41
  jacekrado
  Poziom 13  
  Witam!
  Fajnie, że się podoba mój DIY. Myślę, że nie zmieniłbym nic. Fajnie pracuje nic się nie dzieje.
  Bolec roboczy jest ze starego siłownika hydraulicznego ( fi30, po gwincie 24). Sworznie podstawy są fi 20 z dość mocnej stali. Prasowałem ostatnio łożyska ze silnika 6309 bez problemu i tuleje z wahacza Ford Transit ( kwestia dobrego podparcia). Foty podeślę ale jutro. Pozdrawiam!
 • #42
  bew2
  Poziom 16  
  Drodzy Panowie,
  Aktualnie przymierzam się do zbudowania prasy bardzo podobnej do przedstawionej w wątku. Z tą różnicą, że słupy pionowe, zakładając, że będę kupował stal, najtaniej zrobić z płaskownika 50x5 lub 60x6 (po 2 na stronę).
  Tutaj działają naprężenia rozciągające więc przekrój będzie wystarczający.
  Aby ułatwić sobie dobór profili zrobiłem krótkie proste obliczenia wytrzymałościowe.
  Na belki poziome założyłem ceowniki, gdyż dwuteownik o podobnym ciężarze ma nieco niższą wartość wskaźnika wytrzymałości na zginanie.

  Odnosząc się do sporu co do wytrzymałości przedstawionej w wątku prasy Kolegi jacekrado:
  - ceownik 100 - dwie sztuki na górnej belce i 2 szt na dolnej,
  - długość do obliczeń przyjąłem 400mm od podpory do podpory (nie podano),
  - stal S235, (Re=235 MPa), "zwykła" :)
  - dla ceownika 100: Wy=20cm3, kg=0,5 Re

  W uproszczeniu jeden z czterech ceowników powinien znieść nacisk 20kN czyli ok. 2 ton.
  Dla czterech użytych w prasie, bezpieczne obciążenie to ok. 8 ton.
  Wg mnie takiego obciążenia nie powinno się przekraczać na w/w prasie.


  Nie napisałem tego żeby zmartwić Kolegę, możliwe, że nigdy przy swoich pracach nie przekracza tych 8 ton i wszystko gra, oby tak dalej. Poza tym oczywiste jest, że faktyczna wytrzymałość jest nieco większa od obliczeniowej, stąd rzeczywiście może pracować bezproblemowo długie lata. Dobrze jednak, by Kolega miał świadomość tego co napisane powyżej.
  Ktoś kiedyś powiedział, że obliczenia wytrzymałościowe nie są potrzebne do niczego, poza zapewnieniem spokojnego snu konstruktora.;)

  Gdyby ktoś budował sobie prasę, może prosto sobie sam obliczyć i dobrać profile lub napisać, postaram się pomóc.
 • #43
  Remax4
  Poziom 8  
  Witam,
  Wg mnie źle odczytałeś z tablic wartość Wx oraz kg. Zaprezentowana prasa wytrzyma nacisk użytego lewarka 15t (z obliczeń wynika 16t).
  Pozdrawiam
 • #44
  marek_34
  Poziom 18  
  Wy dla UPN100 wynosi 41,1, czyli prawie dwa razy więcej niż założyłeś. Granica plastyczności też jest dużo na zapas, 0,6 Re jest ok. Stal 235 śmiało wytrzymuje 140 MPa w takich warunkach i to z dużym zapasem.
 • #45
  jacekrado
  Poziom 13  
  Pięknie,że temat nadal żyje. Wykonałem te praskę z tzw. złomu, więc nie znam do końca parametrów stali użytej przy budowie. Rzecz powstała z potrzeby złapania dystansu i odreagowania problemów w pracy. Ot złapałem za Mig'a i flexsa i skleiłem, a przy okazji jest pewnym udogodnieniem. Oczywiście należy podejść do sprawy od strony matematycznej choćby ze względów późniejszego BHP przy pracy.
 • #46
  Remax4
  Poziom 8  
  Uściślijmy jeszcze tę matematykę.
  Profile pracują tu oczywiście we właściwej pozycji "C", dlatego ze specyfikacji wytrzymałościowych przyjmujemy wartość Wx, a nie Wy!!

  Jako kg proponuję przyjąć 0,4Re, bo mamy do czynienia z jednostronnym obciążaniem pulsacyjnym (jeśli prasa często używana to mniej, z uwagi na pracę zmęczeniową).

  Konstruktora podziwiam, że w pół dnia wykonał to narzędzie.
  Ja dawno temu wykonałem podobną praskę w wersji stołowej, konstrukcja całkowicie spawana, oparta na dwuteowniku u góry. Z tego co pamiętam zajęło mi to masakra 20 roboczo-godzin. Powód- ukosowanie flexem 125mm blach 10mm, i mała wprawa w spawaniu elektrodami rutylowymi.

  Polecam jest fun!
 • #47
  gadem
  Poziom 16  
  Prasa jest super i tyle, pewno nie jedna "chinka" jest dużo gorsza i jeszcze mniej nie bezpieczna. Ja mam podobną prasę robioną dla mnie w specjalistycznej ślusarni ( do napraw pomp ) i ostatnio największe łożysko od piasty Scani pokazało zerwanie przy około 45 T !!! Zarówno piasta jak i operator przeżył.
 • #48
  bew2
  Poziom 16  
  Panowie,
  Podałem co prawda błędnie w treści posta wartość Wy=20cm3, jednak w obliczeniach użyłem 40cm3 zgodnie z prawdą - Wy odpowiedni dla ceownika stojącego na krótszej półce.
  Wygląda na to, że żaden z krytyków nie pokusił się o przeliczenie, ja natomiast wręcz przeciwnie:

  Przyjmując kg=0,5Re (sugerowano od 0,4 do 0,6) => kg=117,5MPa
  Wy=40cm3=0,00004m3

  F=zakładamy 15t => 150kN podzielone na 4 ceowniki = 37500N
  s=0,2m

  M=F*s => 7500Nm

  M/Wy=187,5MPa

  kg < M/Wy => warunek niespełniony!

  * dla 8 ton z obliczeń wychodzi 100MPa = warunek spełniony
  * dla 10 ton z obliczeń wychodzi 125MPa = gdyby przyjąć kg=0,6Re, warunek będzie spełniony

  ...................................................


  Na koniec dodaję foto wykonanej przeze mnie prasy,
  ceowniki 4x120, szer robocza 400, rura fi 70, otwory i sworznie fi 12, lewarek 10 ton (zmodyfikowana dźwignia zaworka)

  Prasa hydrauliczna 15t

  Pozdrawiam
 • #49
  Remax4
  Poziom 8  
  bew2 napisał:
  Panowie,
  Podałem co prawda błędnie w treści posta wartość Wy=20cm3, jednak w obliczeniach użyłem 40cm3 zgodnie z prawdą - Wy odpowiedni dla ceownika stojącego na krótszej półce.
  Wygląda na to, że żaden z krytyków nie pokusił się o przeliczenie, ja natomiast wręcz przeciwnie:
  M=F*s => 7500Nm


  Hej,
  Przecież obliczyłem, ze praska wytrzyma 16ton przy kg=0,4Re.
  Nie krytykuje, tylko nie zaniżaj chłopakom 2 krotnie nacisku na praskach, podając błędne kalkulacje. Po co składać praskę 8ton? Skoro w każdym zakładzie samochodowym, widziałem 20-25ton. W dodatku w prasach zastosowano z prawdziwego zdarzenia siłowniki.
  Jeśli autor tego posta potwierdził, że prasa wytrzymuje 15 ton nacisku, to warto wtedy sprawdzić obliczenia, a nie sugerować , że lewarek pochodzi z Chin, bo to nie jest odkrywcze...

  Wzór na moment gnący belki obustronnie podpartej Mgmax=F/2*l/2.
  Napisz sprostowanie, bo chłopaki nie wiedzą jaki lewarek zakupić.

  Pozdrawiam
 • #50
  marek_34
  Poziom 18  
  bew2 napisał:
  Panowie,

  Wygląda na to, że żaden z krytyków nie pokusił się o przeliczenie, ja natomiast wręcz przeciwnie  Ja się pokusiłem o obliczenie wg poprawnego wzoru. To co podajesz to błędne obliczenia. Poszukaj wzorów na moment w belce obustronnie utwierdzonej i wolno podpartej a potem wypisuj tutaj swoje teorie.
 • #51
  bew2
  Poziom 16  
  Witam,
  Zwróciłem uwagę na sprawdzenie wartości współczynników i obliczeń, a nie pomyślałem żeby ponownie sprawdzić warunek na moment max,
  cytując za Niezgodzińskim ("Wzory, wykresy i tablice wytrzymałościowe"):
  Prasa hydrauliczna 15t
  ... przyznaję że masz rację, a ja się pomyliłem.
  Prasa kolegi Jacekrado spokojnie wytrzyma 15-16 ton.

  Reasumując cel, który sobie założyłem pisząc posta z obliczeniami został osiągnięty:
  Z przepychanki w stylu: "wytrzyma", "nie wytrzyma", "mówię wam wytrzyma!", wykluła się rzeczowa inżynierska dyskusja poparta obliczeniami, podnosząc tym samym poziom forum.
  Jeśli chodzi o moje teorie - w tę stronę zawsze bezpieczniej się pomylić, dzięki wszystkim za konstruktywną krytykę.

  A plus taki, że moja prasa niechcący została zrobiona na 20 ton :>
 • #52
  marek_34
  Poziom 18  
  20 ton nie przeniosą te sworznie, chyba, że będą ze stali 12.9 ;)

  Ja swoją prasę zrobiłem z profilu kwadratowego SHS 80x5 a jako poprzeczka jest szyna kolejowa o Wy=140 cm³. Nawet nie liczyłem ile to wytrzyma.
 • #53
  bew2
  Poziom 16  
  Hehe, "nie wytrzymają" ?
  Dolne półki są skręcone ze sobą więc policzyłem na ścinanie - wg mnie śruby 5.8 powinny wytrzymać :)

  Gdy zaczną się giąć/zrywać, mogę powiększyć otwory i dać M16.
 • #54
  Remax4
  Poziom 8  
  Ok, z obliczeniami się uporaliśmy :D

  Mnie dręczy poważniejszy problem. Jaka powinna być optymalna odległość między belkami tworzącymi "stół", biorąc pod uwagę wyciskanie piast. Średnica piast to w zależności od wielkości przykręcanych kół 100-120mm.
  Obawiam się, że w konstrukcji na rurze, pomimo, że zapewnia precyzyjne prowadzenie, będziesz musiał używać wysokich, masywnych pryzm -czytaj wysokie koszty.

  Jakie pryzmy polecacie zakupić, na razie ustaliłem jedno źródło p. Bogusław na Allegro?

  Pozdrawiam
 • #55
  gadem
  Poziom 16  
  Co do tych pryzm to temat sprawdziłem na sobie. Są bardzo solidne, grubość 20 lub 30 mm w zalezności co zamówisz. Gość też dorobił mi (bo wtedy jeszcze nie miałem plazmy) krążki wypychające do mojej prasy też grubości 20-30 mm .
 • #56
  bew2
  Poziom 16  
  Jeśli chodzi o pryzmy, odnośnie wykonawcy się nie wypowiem, ale dla rozstawu półek 120mm (max jaki podałeś) i pryzm w kształcie X o szerokości w najwęższym miejscu 100mm, nacisk prasy 20 tonowej powinny przenieść dwie pryzmy o grubości 30mm ze stali 235.

  W przypadku zastosowania rur - w mojej prasie - rozstaw półek wynosi 70mm więc znacznie mniej - pryzmy 20 będą wystarczające do nacisku 20ton.
 • #57
  Remax4
  Poziom 8  
  Witam!
  Zamówiłem u Pana Bogusława parę pryzm. Konstrukcja to bloczki o wym. 250x100x40mm, stal Re=690 MPA, cena nie jest wygórowana 4,00PLN/kg (tyle to płaciłem za surowe kształtowniki w hurtowni St235). U mnie rozstaw półek wynosi 114mm, na szczęście piasta jest bezszpilkowa, więc podparcie zwrotnicy na wysokości 100mm, powinno umożliwić pełne wyciśnięcie piasty.

  Suma summarum prasa wyjdzie troszkę drożej niż chinka 12t, z tym, że będę miał 16t, a to może stanowić różnicę :!:
  Pozdr.
 • #58
  bew2
  Poziom 16  
  Witam,
  Jakich użyłeś materiałów do budowy? Foto po zakończeniu mile widziane.

  U mnie kształtowniki + rura + inne żelastwo na złomie łącznie 60 PLN, lewarek z wysyłką 80 PLN, sprężyny po 3,5PLN...
 • #59
  Remax4
  Poziom 8  
  Witam, niestety na łódzkich złomowiskach brak jest stali konstrukcyjnych, do sensownego zagospodarowania, głównie złom motoryzacyjny i hydrauliczny itd.
  Moje koszty przedstawiają się następująco:
  1. Stal St 235 ok 40kg z docinaniem - 140zł
  2. Spreżyny - 28zł
  3. Karabinki - 16zł
  4. Elektrody rutylowe 1kg - 16zł
  5. Lewarek 16t - 93zł
  6. Olej hydrauliczy 1l - 14zł (wymieniłem, bo był zawilgocony (miesiąc na morzu robi swoje), niedolany i z opiłkami stali i jakimiś glutami. Kolega, który serwisuje narzędzia hydrauliczne z Chin doradził mi jego natychmiastową wymianę)
  7. Pryzmy -69zł
  8. Tarczki w tym listkowa - 18zł
  O prądzie nie wspomnę :D , razem - 394zł.
 • #60
  bew2
  Poziom 16  
  Witam,
  Po liście zakupów widzę że będzie zdecydowanie lepsza niż gotowa Chinka, moim zdaniem opłaci się wydatek.
  Pozostaje gratulować i przypomnieć się w sprawie fotek.

  Pozdrawiam wszystkich amatorów pras DIY ;)