Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prasa hydrauliczna 15t

jacekrado 23 Oct 2013 21:13 87045 68
 • #61
  Remax4
  Level 9  
  Załaczam szkic -skoro jesteś inżynierem :D
  Prasa hydrauliczna 15t
 • TermopastyTermopasty
 • #62
  eskulapek
  Level 11  
  Witam!
  Zbudowałem ostatnio prasę hydrauliczną o nacisku 32 ton. Prasa jest bardzo solidna i dobrze się spisuje. Myślę, że jest to najprostszy sposób budowy, takiej prasy. Tu link do filmu, pokazujący co i jak wraz z opisem.
  https://www.youtube.com/watch?v=Pe9SJm3mqbs
  Jestem bardzo zadowolony z jej działania, a koszt budowy był naprawdę nieduży.
  Pozdrawiam!
 • #63
  herflik-00
  Level 12  
  Witam

  eskulapek - no ładna, ale jak faktycznie ma to być 32T to śrubki M12 mocujące górną belkę i pręty fi18 podpierające półkę nie budzą zaufania.

  Jakie klasy dałeś te śruby M12 ?

  Cisnąłeś już na maksa ? Rama trzyma geometrie ?

  pozdrawiam
 • TermopastyTermopasty
 • #64
  eskulapek
  Level 11  
  Tak, cisnąłem już na maxa z pewną dozą nieśmiałości ;-) ale nic się złego nie dzieje. Prasa na środku przy maksymalnym nacisku ugina się sprężyście w granicach 2 mm. Zachowuje wymiary, nic się nie zmieniło w trakcie użytkowania. Szwagier dorobił stempel i przy jej pomocy wycina w blachach 3-4 milimetrowych dość duże otwory. :-) Kupując śruby M12, prosiłem o jak najmocniejsze, nie pamiętam jakie tam są oznaczenia, pewnie klasy 10. A pręty fi18 są z jakiejś bardzo wytrzymałej stali. Ciężko było je przeciąć tarczą do cięcia, poszła jedna tarcza na wykonanie dwóch cięć. Ta sama tarcza cięła kątowniki stalowe z łatwością. Dzięki temu, że pólka jest skręcana śrubami, przez to mocno dociska do pionowych ceowników, materiał prętów fi18 jest narażony tylko na ścinanie a nie dodatkowo na zginanie, jak w wielu innych konstrukcjach gdzie półka jest luźno osadzona. Zastanawiałem się nad spawaniem, ale obawiałem się "pokrzywienia" konstrukcji, wiadomo, spawy ściągają. Ale przede wszystkim chciałem zachować możliwość demontażu prasy , tak aby istniała możliwość łatwego przemieszczenia jej w inne miejsce. Wiadomo, zawsze można powiedzieć, że można było zrobić prasę szerszą, większą, z grubszego materiału i na 200 ton. Ale ja ją zrobiłem jak najprostszą i pod MOJE potrzeby, i do tego za małe pieniądze. Prasa spisuje się bardzo dobrze. Nic się nie deformuje, nie ścina i wszystko co chcę, mieści się w niej. Może ktoś skorzysta z mojego pomysłu i zrobi coś podobnego albo nie. Sam szukałem jakichś wzorów jak zaczynałem ją budować, i nie było łatwo coś znaleźć. To może ktoś skorzysta z mojego, i będzie mu łatwiej. :-)
 • #65
  herflik-00
  Level 12  
  Hej,

  Jeżeli działa i spełnia Twoje wymagania to wszystko w porządku.
  Ja wyraziłem jedynie swoje wątpliwości, których nie powinieneś traktować jako złośliwość czy przytyk ;-)

  Robiłem podobną konstrukcję na lewarku SKAMET 16T, tyle że w całości spawaną.
  Stolik ugina się podobnie ( ale ceowniki mam słabsze) i wymaga jeszcze wspawania jakichś stężeń. Stąd może moja przesadna już obawa o wytrzymałość takich konstrukcji.

  Ciekawe ile chinski lewarek 32T ma faktycznie tych T ? ;-)

  Prasa hydrauliczna 15t

  pozdrawiam
 • #66
  eskulapek
  Level 11  
  Witam!
  Nie potraktowałem Twoich wątpliwości jako złośliwości. Bardziej chciałem wyjaśnić czemu akurat taką a nie inną prasę zbudowałem, bo miałem liczne zapytania w stylu: a czemu nie grubszy materiał, czemu nie szersza, a czemu nie większy siłownik itp.
  Twoja prasa fajna jest, też zastanawiałem się nad wstawieniem wzmocnień (ale okazuje się, że to niepotrzebne) ale ma to czego jak chciałem uniknąć. A mianowicie, wiszącej i bujającej się półki z lewarkiem. Nie dość, że potrzeba na to dodatkowego materiału, dodatkowej roboty na jej wykonanie, to jeszcze nie ma możliwości przesuwania siłownika, a także zajmuje dużo miejsca w ramie. To, że siłownik wytwarza siłę 32 ton to pewne, wychodzi to z prostych obliczeń (w moim wychodzi mi pond 32t), bardziej martwił bym się jego żywotnością. Czy na przykład nie zacznie przepuszczać oleju i nie pojawią się przecieki. Ale używana jest sporadycznie, myślę więc, że wystarczy na długo. A gdyby doszło do awarii siłownika to w prosty sposób (trzeba odkręcić cztery śrubki M6) można go zamienić na inną sztukę.
  Pozdrawiam!
 • #67
  herflik-00
  Level 12  
  Hej,

  Skamet-a nie tak łatwo przerobić żeby mogł pracować do góry nogami - stąd konieczość dodatkowej półki ;-)

  Pólka ma też tą zaletę ( oprócz wad wymienionych przez Ciebie oczywiscie ) że w razie czego mam sprawny ( nie przerabiany ) lewarek pod ręką :-)

  Co do "chińkich" ton, to wątpliowści biorą się z doświadczeń z chińską żabą 2T. Niby właśnie 2T a auto segmentu D za belkę pod silnikiem ledwo podniesie. Jeżeli jednak liczyłeś, to pozostaje mi wierzyć na słowo ;-)

  pozdrawiam
 • #68
  eskulapek
  Level 11  
  "Co do "chińkich" ton, to wątpliowści biorą się z doświadczeń z chińską żabą 2T."
  I zapewne jest tam stosowany właśnie siłownik 2T i jest to prawda, że wytwarza on taką siłę. Ale w tym rodzaju podnośnika jest stosowana dźwignia "osłabiająca" jego działanie na rzecz wysokości podnoszenia. No ale marketing, ważna rzecz! :-)
 • #69
  popromienny
  Level 9  
  Witam, ze 3 miesiace temu znalazlem 'na zlomie' prase hydrauliczna 150 - 200 T nacisku, ale ze wazyla 'na oko' co najmniej 500-600kg, to jej nie kupilem, a tylko uprosilem - zeby ja wyciagneli z kontenera i postawili obok, bo jeszcze 'chwila' i by byla zasypana grubym zlomem...
  Wyciagneli ja i 'odlozyli na chwile' - to stala ze 3 tygodnie do miesiaca, az znalazl sie chetny i kupil - na cale szczescie, bo nie pojechala na przetop, a wygladala w miare 'uzytkowo' - do uratowania... Gorna 'sruba dociskowa' miala 'fi 140 mm' i 90cm dlugosci. Pozdr.