Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pralka Amica PA4560A411 - błąd: 1 mignięcie, koniec; nie da się uruchomić

marcen 18 Nov 2012 13:01 5106 2
 • #1
  marcen
  Level 2  
  Cześć,

  Próbuję naprawić pralkę Amica PA4560A411, zdalnie sterowany drogą mailową, bo sam nie mam o tym zielonego pojęcia.  W pralce wymieniłem moduł sterowania (po tym jak po naprawie starego, po dwóch latach pracy, znów pralka przestała działać sygnalizując błąd migając 14 razy). Zaczęła co prawda działać, ale chyba tylko na chwilę, po czym skończyła pranie, sygnalizując koniec i błąd jednym mignięciem.
  Po wybraniu dowolnego programu, bez włączania prania, po dziesięciu sekundach pralka sygnalizuje błąd jednym mignięciem diody "gotowa" i włączając diodę "koniec". Jeśli przed upływem tych 10s, kiedy jest w stanie "gotowa", wcisnę "start", włącza się dioda "pracuje", po czym zaraz pojawia się sygnalizacja błędu (1 mignięcie) i "koniec", bądź też jest to poprzedzone rozpoczęciem pobierania wody (niecała sekunda).
  Podczas prób ~naprawy (wykonywanych na podstawie podpowiedzi jednej osoby przez drogą mailową) sprawdziłem:
  - opornik na płycie 22Ω sprawny,
  - reset sterownika pralki (przy odłączonej blokadzie; wciśnięcie "startu", aż mignie 15 razy) nic nie zmienia,
  - test 5% - nie daje się go wykonać z uwagi na "limit czasu" (10s) - po 10s włącza się sygnalizacja błędu i "koniec",
  - miedziany "zwierak obwodu rezystorów" (nie potrafię tego nazwać :( ) pod plastikową okrągłą półprzezroczystą pokrywką (pod pokrętłem programatora) na płycie modułu wymagał co prawda dociśnięcia tej poktywki, ale jestem przekonany, że teraz jest poprawnie zmontowany,
  - blokada drzwi - mechanicznie wydaje się sprawna: rygiel w drzwiach jest mocno dociskany sprężyną, po zakmnięciu drzwi przesuwa czarną ramkę, robiąc miejsce czarnemu elementowi na bimetalu (daje się palcem wcisnąć ten mały "paluszek"); po wciśnięciu "startu" słychać kliknięcie blokady, widać przesunięcie elementu i drzwi są blokowane (po czym sygnalizacja błędu i "koniec"...).

  Proszę o poradę szersze grono tego forum, zanim wezwę fachowca do naprawy.
  Czy może to być jednak (bo wydaje się działać) usterka elementu blokady drzwi?


  (poczytałam już na forum o usterkach tych pralek, pokombinowałem, ale mi nie pomogło :( )
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  marcen
  Level 2  
  Dzięki za pomoc!
  Blokada drzwi była jednak sprawna.
  Człowiek, który sprzedał mi moduł, najwyraźniej nie był w stanie wytrzymać kolejnych pytań i moich prób naprawy pralki ;) i wysłał mi drugą płytę, która w pralce się przyjęła! ;) Najwidoczniej było coś nie tak z tą pierwszą płytą.
  Jedyna na co było mnie jeszcze stać to sprawdzenie rezystancji pomiędzy nóżkami triaka (przy oporniku) i te wynosiły: 727kΩ, 727kΩ oraz 600Ω (praktycznie jednakowe wyniki dla wadliwej płyty oraz mojej starej płyty, która też jest uszkodzona), ale nie wiem, czy po pierwsze wystarczy to do oceny stanu triaka, a po drugie czy to prawidłowe wartości, czy nie.
  Grunt, że możemy chodzić w czystych ubraniach ;)