Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapytanie o impedancje. Głośnik niskotonowy i podłączenie wysokotonowego.

02 Lut 2005 23:30 1281 8
  • Poziom 20  
    Witam!
    Mój problem jest taki:
    Czy do wzmaka o impedancji wyjścia 8Ohm moge podłączyć 4Ohmy i o ile nie przesadzę to ma prawo zagrać dość konkretnie przy nizszej mocy i nie spalić wzmaka?

Oraz drugie zapytanko odnośnie impedancji:
    Słyszałem, że do głośnika niskotonowego mozna podłączyć równolegle wysokotonowy poprzez kondensator, a jego impedancja (wysokotonowca) nie będzie się wliczała zbytnio do całości zestawu.
    Czy to jest prawda?

Dzięki z góry za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    ..::NapsteR::..
  • Poziom 15  
    1.Jeśli wzmacniacz ma wystarczającą wydajność prądową to pewnie możesz...jeśli nie,lub jeśli 2 krotnie większe prądy przez niego wtedy przepływające spowoduja jego spalenie i ewentualne zniszczenie głośników to będzie twój problem
    2.Zbytnio nie
  • Poziom 31  
    Nap5teR napisał:
    Słyszałem, że do głośnika niskotonowego mozna podłączyć równolegle wysokotonowy poprzez kondensator, a jego impedancja (wysokotonowca) nie będzie się wliczała zbytnio do całości zestawu.
    Czy to jest prawda?

Impedancja, oczywiście że będzie. W przeciwieństwie do rezystancji.
  • Poziom 11  
    Jesli podlaczysz te glosniki tak jak mowisz to bedzie gral ale tylko przy mniejszym zglosnieniu jesli dasz glosniej to napewno spalisz wzmaka i todosc powaznie bo oprocz koncowki pojda sciezki i nawet uklady zabezpieczajace nie pomoga.A co do drugiego to mam tak podlaczone swoje glosniki i rzeczywiscie nie wlicza sie mocy wysoko czy srednio tonowego (obojetnie).Mam nadziejie ze pomoglem .Narazie
  • Poziom 15  
    "nie będzie się wliczała zbytnio do całości zestawu. " W poprzednim poście Marian pisze troche nieścisłości, nie ma czegoś takiego w elektrotechnice, że dołączamy dodatkowy głosnik do zestawu i nic sie nie zmienia (impedancja, moc), byłoby to sprzeczne z prawem Ohma. Nie radzę stosowania takich prymitywnych połaczeń bez odpowiedniej zwrotnicy, ponieważ efekt akustyczny może byc nie wart poniesionych strat z tytułu spalenia końcówki mocy lub głosnika.
  • Poziom 25  
    =>marian20 Obawiam się, że nie pomogłeś.
    Owszem, przy podłączeniu zestawów 4 omowych może dojść do uszkodzenia wzmacniacza, tylko dlaczego mają nie zadziałać układy zabezpieczające? Przecież właśnie po to są we wzmacniaczach.
    A jeśli chodzi o głośnik wysokotonowy to autor postu pytał o impedancję a nie o moc.
    I tutaj Rocky Horror ma całkowitą rację. Impedancja się zmieni, rezystancja nie.
    Sorry Zuchan, mój post pisałem kiedy Twojego jeszcze nie było.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    [quote="Nap5teR"]Witam!
    Czy do wzmaka o impedancji wyjścia 8Ohm moge podłączyć 4Ohmy i o ile nie przesadzę to ma prawo zagrać dość konkretnie przy nizszej mocy i nie spalić wzmaka?
    [/quote]
    Możesz, ale niektóre wmacniacze mają zabezpieczenia przeciwzwarciowe + inne bajery, które mogą spowodować, że wzmacniacz nie wystartuje.
  • Poziom 20  
    mój znajomy w estradówkach zastosował szerokopasmowy oraz piezaka jako wysokotonowy który był połączony równolegle z szerokopasmowym za pośrednictwem kondensatora tylko. To mnie dziwi bo ani nie głośniki ani nie wzmacniacz nie poszły, a gra to do dzisiaj i wytrzymało juz z 50 imprez.
  • Poziom 25  
    Nie ma się co dziwić, przecież piezaki nie mają cewki i ich obciażenie ma charakter pojemnościowy dlatego nie trzeba dawać kondensatora, co nie zmienia faktu zmiany impedancji.