Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator komputerowy jako sterowanie silnikiem bezszczotkowym.

18 Lis 2012 13:58 5133 7
  • Poziom 16  
    Witam ;)
    Posiadam układ wymontowany z wentylatorka komputerowego i zastanawiam się czy nadał by się do sterowania silniczkiem bezszczotkowym :D Ogólnie chodzi mi o to by z tego układu odpalić np. silniczek modelarski.. wiem że za pewne wymagało by to pewnych przeróbek w układnie jak na przykład regulacja częstotliwości sygnału oraz dodanie stopni wzmacniających FET ale chciał bym sprawdzić czy to jest możliwe (odpalenie takowego silniczka za pomocą tego układu) choć by tylko z czystej ciekawości ;)
    Pozdrawiam!
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 39  
    Układ z wentylatorów to sterownik silnika BLDC 2fazowy ponadto sterowanie przełączaniem uzwojeń jest wykonane na halotronie tak więc wszystko zależne jest od położenia wirnika względem czujnika . Rozdzielając od siebie wirnik i stojan z elektronika całość staje się bezużyteczna a jakakolwiek przeróbka bez sensu .
  • Poziom 16  
    Tak właśnie myślałem że ten układ posiada "czujnik".. chyba że by przenieść owy czujnik do silnika np. za pomocą przewodów ;) ale teraz.. Mówisz że jest to sterowanie silnikiem dwufazowym.. gdyby przewinąć silnik np. z dysku twardego tak aby był zasilany na dwie fazy to czy nadawał by się jako napęd do modelu? (tzn czy był by wystarczająco mocny?)
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 39  
    Kompletnie bez sensu są kombinacje przy sterowniku jak i przy przerabianiu silnika , jak już chcesz pobawić się silnikiem BLDC z CD/HDD/FDD to zastosuj specjalizowany sterownik do tego typu silników np.TDA5140A lub inne . Dla silnika modelarskiego to budowa samodzielna sterownika lub zakup gotowego .
  • Moderator Robotyka
    Obecnie takie silniczki modelarskie kosztują po 20-30zł.
    Absolutnie nie jest to więc opłacalne. Oprócz przezwojenia, trzeba wymienić magnesy. Potrzebne są odpowiednie neodymki. Ilość zależy od budowy uzwojenia, ale przeciętnie 9-15 szt. Po 1-2 zł/szt. plus koszt materiału na uzwojenie i włożona robocizna (a w razie pomyłki, trzeba zaczynać od nowa), nie dorównuje ceną i możliwościami fabrycznym odpowiednikom.

Przeróbki takie były opłacalne paręnaście lat temu, jak cena silniczków BLDC zaczynała się od 3 cyfr bo były wielką nowością. Obecnie są w cenach silników szczotkowych, a w zagranicznych sklepach chodzą nawet po 6$.

Po drugie, najpierw miej model, potem dobieraj do niego silnik. Nie na odwrót.
  • Poziom 16  
    Ok.. poszukałem w internecie i znalazłem taki o to schemacik
    a to jest schemacik gotowy do nadruku na płytkę ;)
    problem tylko z tym że owy układzik służy do sterowania silnikiem z twardego dysku (na 4 wyprowadzenia) a ja bym potrzebował na trzy :( chyba że.. przewinął bym silnik bezszczotkowy tak aby miał te 4 wyjścia (musiał bym sprawdzić jak to trzeba nawijać) i wtedy może by ładnie hulało :) w innym przypadku trzeba by chyba coś w schemacie zmienić albo nie podłączyć któregoś z wyprowadzeń ale wtedy coś chyba będzie szwankować ;/
    Pozdrawiam!
  • Poziom 39  
    W TDA5140A możliwa jest praca z silnikiem z uzwojeniami połączonymi w trójkąt wystarczy stworzyć z rezystorów sztuczny punkt neutralny dla układu gwiazdy , tylko po raz kolejny powtarzam podobnie jak kolega Madrik jest to bez sensu , jeżeli silnik ma mieć jakieś zastosowanie praktyczne . Jak faktycznie chcesz się pobawić to poszukaj silnika z CD tam najczęściej były stosowane układy połączeń w gwiazdę są modele z HDD gdzie również stosowano takie rozwiązanie lub jak lubisz kombinować i utrudniać sobie życie to rozbierz silnik i zmień układ połączeń uzwojeń z trójkąta na gwiazdę .
  • Poziom 16  
    A co z regulacją obrotów?