Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra WS-401S reaktywacja

MrStachu 02 Feb 2005 23:41 1892 4
 • #1
  MrStachu
  Level 11  
  Posiadam wzmacniacz WS-401S (Unitra ale wszystko po francuskiemu i na obudowie PA 9007). Był padnęty ale po wymianie tranzystorów 2N6488 i 2N6491 na odpowiednio BD911 i BD912 wzmacniacz ożył ale nie zupełnie, lewy kanał pozostaje praktycznie głuchy (zaobserwowałem również że tranzystory nie pracuja równo - jedna para grzeje się dosyc mocno a druga jest praktycznie zimna i dopiero po przestawieniu balansu na lewy kanał i mocnym podgłośnieniu słychać coś z głośnika). Myślę że to wina leciwych już kondensatorów - jest ich tam w sumie 6 dużych (leżące - produkcja ELWA) 2200uF 40V (wymiary 73mm długość a średnica 25mm) i tu leży problem bo wszedzie są kondensatory o identycznej pojemności i napięciu ale są to małe 18x30mm kondensatory i nie wiem czy mogę takie zamontować. Proszę o pomoc. Dołączam plik ze zdjęciem kondensatora.
 • #2
  KB
  Level 25  
  Elektrolity będzie trzeba na pewno wymienić. I to nie tylko te duże.
  Jeśli chodzi o grzanie tranzystorów, to trzeba wyregulować prąd spoczynkowy w obu kanałach.
  Nie napisałeś czy masz schemat.Jeśli nie to szukaj na Elektrodzie, powinien być.
  Jeśli nie ma to mogę wrzucić.
  Pozdrawiam.
 • #3
  SONIAK12
  Level 23  
  Witam
  Dużo napisałeś ale bardzo chaotycznie
  Czy gra ta końcówka w której wymieniłeś tranzystory czy ta druga, i która się grzeje, ta co gra czy niegra.
  Przy wymianie tranzystorów zaleca się wymienić jednocześnie tranzystory sterujące i tranzystor w żródle prądowym, koszt niewielki a masz pewność co do efektów pracy.
  I może jakieś pomiary byś podał, bo te kondensatorki to są raczej w zasilaczu i jeśli masz zasilanie symetryczne OK to raczej są one w porządku,
  Jak by były wyschnięte to albo buczenie albo niesymetryczne zasilanie i obie końcówki by miały problem z pracą. I jeszcze jedno: czy regulowałeś prąd spoczynkowy końcówek?
  Pozdrawiam Soniak
 • #4
  MrStachu
  Level 11  
  Tranzystory wymieniłem w obu końcówkach na takie same (BD911, BD912). Te duże kondensatory są od zasilania (zaraz za trafo) i mam dylemat bo nigdzie nie ma odpowiednich (kondensatory są duże długość 73 a średnica 25 mm - w sklepach mają tylko małe). Niczego nie regulowałem, co do pomiarów to nie jestem w stanie podać bo dopiero jutro dostane miernik. Wzmacniacz ma dwa moduły (zaraz obok dużych radiatorów do których przykręcone są tranzystory - trzyma je taka plastikowa klamra zaczepiona o radiatory) ale ich zamiana nic nie daje więc myśle, że problem będzie przy potencjometrach (nie mam miernika więc trudno powiedzieć). Schemat mam (troche nieczytelny - stary papier i niedbale odbity ale da się wywnioskować co i jak) i jak narazie z niego kozystam. Niestety nie mam dostępu do porządnego sprzętu serwisowego bo nie pracuje w serwisie i traktuje to jako hobby niż sposób na zycie. Wzmacniacz kupił ojciec i mówi, że od początku miał taki feler "ale wtedy były czasy że człowiek brał co dawali" więc nie wiem teraz czy dali felerne części, ktoś go źle wyregulował a może ktoś w nim juz grzebał (to ostatnie mało prawdopodobne bo nie ma sladów innego niz fabrryczne lutowania i części są oryginalne - za wyjatkiem w/w tranzystorów, ale na starych był identyczny objaw) :/

  P.S. Zauważyłem, że gdy podłącze głośniki do obu kanałów to grzeją się bardzo tranzystory BD912 na sprawnym kanale prawym i BD911 na padnętym lewym, natomiast po podłączeniu obu głośników na jeden kanał wszystko wraca do normy tranzystory prawego kanału są delikatnie ciepłe (ok 30° C) a lewego zimne.
 • #5
  SONIAK12
  Level 23  
  Witam
  Co do rozmiarów kondensatorów to już tak jest- technologia idzie do przodu i miniutaryzacja również i na całe szczęście ceny również maleją za takie elementy, dla ciebie istotny będzie parametr pojemności i napięcia dla kondensatora, oraz poprawny montaż dotyczący polaryzacji (założony odwrotnie narobi dużo chałasu i zadymy).
  Zamiast kilku pracująch równolegle możesz założyć jeden większy, różnica w cenie za sztuke niewielka a oszczędność miejsca i kasy (2200uF/35V kupiłem ostatnio po 3pln a 2xwiększy 4700uF/35v za 3,50pln i już 2,5 w kieszeni zostaje np, na browarek hahaha)
  Jak będziesz miał czym pomierzyć to zrób pomiary i odpisz
  Pozdrawiam Soniak