Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra WS-401S reaktywacja

MrStachu 02 Feb 2005 23:41 1892 4
    MrStachu
    Level 11  
    Posiadam wzmacniacz WS-401S (Unitra ale wszystko po francuskiemu i na obudowie PA 9007). Był padnęty ale po wymianie tranzystorów 2N6488 i 2N6491 na odpowiednio BD911 i BD912 wzmacniacz ożył ale nie zupełnie, lewy kanał pozostaje praktycznie głuchy (zaobserwowałem również że tranzystory nie pracuja równo - jedna para grzeje się dosyc mocno a druga jest praktycznie zimna i dopiero po przestawieniu balansu na lewy kanał i mocnym podgłośnieniu słychać coś z głośnika). Myślę że to wina leciwych już kondensatorów - jest ich tam w sumie 6 dużych (leżące - produkcja ELWA) 2200uF 40V (wymiary 73mm długość a średnica 25mm) i tu leży problem bo wszedzie są kondensatory o identycznej pojemności i napięciu ale są to małe 18x30mm kondensatory i nie wiem czy mogę takie zamontować. Proszę o pomoc. Dołączam plik ze zdjęciem kondensatora.
    KB
    Level 25  
    Elektrolity będzie trzeba na pewno wymienić. I to nie tylko te duże.
    Jeśli chodzi o grzanie tranzystorów, to trzeba wyregulować prąd spoczynkowy w obu kanałach.
    Nie napisałeś czy masz schemat.Jeśli nie to szukaj na Elektrodzie, powinien być.
    Jeśli nie ma to mogę wrzucić.
    Pozdrawiam.
    SONIAK12
    Level 23  
    Witam
    Dużo napisałeś ale bardzo chaotycznie
    Czy gra ta końcówka w której wymieniłeś tranzystory czy ta druga, i która się grzeje, ta co gra czy niegra.
    Przy wymianie tranzystorów zaleca się wymienić jednocześnie tranzystory sterujące i tranzystor w żródle prądowym, koszt niewielki a masz pewność co do efektów pracy.
    I może jakieś pomiary byś podał, bo te kondensatorki to są raczej w zasilaczu i jeśli masz zasilanie symetryczne OK to raczej są one w porządku,
    Jak by były wyschnięte to albo buczenie albo niesymetryczne zasilanie i obie końcówki by miały problem z pracą. I jeszcze jedno: czy regulowałeś prąd spoczynkowy końcówek?
    Pozdrawiam Soniak
    MrStachu
    Level 11  
    Tranzystory wymieniłem w obu końcówkach na takie same (BD911, BD912). Te duże kondensatory są od zasilania (zaraz za trafo) i mam dylemat bo nigdzie nie ma odpowiednich (kondensatory są duże długość 73 a średnica 25 mm - w sklepach mają tylko małe). Niczego nie regulowałem, co do pomiarów to nie jestem w stanie podać bo dopiero jutro dostane miernik. Wzmacniacz ma dwa moduły (zaraz obok dużych radiatorów do których przykręcone są tranzystory - trzyma je taka plastikowa klamra zaczepiona o radiatory) ale ich zamiana nic nie daje więc myśle, że problem będzie przy potencjometrach (nie mam miernika więc trudno powiedzieć). Schemat mam (troche nieczytelny - stary papier i niedbale odbity ale da się wywnioskować co i jak) i jak narazie z niego kozystam. Niestety nie mam dostępu do porządnego sprzętu serwisowego bo nie pracuje w serwisie i traktuje to jako hobby niż sposób na zycie. Wzmacniacz kupił ojciec i mówi, że od początku miał taki feler "ale wtedy były czasy że człowiek brał co dawali" więc nie wiem teraz czy dali felerne części, ktoś go źle wyregulował a może ktoś w nim juz grzebał (to ostatnie mało prawdopodobne bo nie ma sladów innego niz fabrryczne lutowania i części są oryginalne - za wyjatkiem w/w tranzystorów, ale na starych był identyczny objaw) :/

P.S. Zauważyłem, że gdy podłącze głośniki do obu kanałów to grzeją się bardzo tranzystory BD912 na sprawnym kanale prawym i BD911 na padnętym lewym, natomiast po podłączeniu obu głośników na jeden kanał wszystko wraca do normy tranzystory prawego kanału są delikatnie ciepłe (ok 30° C) a lewego zimne.
    SONIAK12
    Level 23  
    Witam
    Co do rozmiarów kondensatorów to już tak jest- technologia idzie do przodu i miniutaryzacja również i na całe szczęście ceny również maleją za takie elementy, dla ciebie istotny będzie parametr pojemności i napięcia dla kondensatora, oraz poprawny montaż dotyczący polaryzacji (założony odwrotnie narobi dużo chałasu i zadymy).
    Zamiast kilku pracująch równolegle możesz założyć jeden większy, różnica w cenie za sztuke niewielka a oszczędność miejsca i kasy (2200uF/35V kupiłem ostatnio po 3pln a 2xwiększy 4700uF/35v za 3,50pln i już 2,5 w kieszeni zostaje np, na browarek hahaha)
    Jak będziesz miał czym pomierzyć to zrób pomiary i odpisz
    Pozdrawiam Soniak