Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujifilm wprowadzi nośniki optyczne 1 TB w 2015 roku

exti 18 Lis 2012 15:18 6372 32
  • Fujifilm wprowadzi nośniki optyczne 1 TB w 2015 rokuFirma Fujifilm pracuje nad nową metodą zapisu na dyskach optycznych. Bazuje ona na tzw. absorpcji dwufotonowej. Według Fujifilm, metoda ta pozwoli na na osiągnięcie takiej samej gęstości zapisu, jak w przypadku dysków Blu-ray - 25 GB/warstwę, lecz dzięki jej specyfice możliwe będzie zmieszczenie 20 takich warstw na każdej stronie płyty, co w sumie da pojemność krążka wynoszącą 1 TB.

Absorpcja dwufotonowa (TPA) polega na jednoczesnym pochłonięciu przez cząsteczkę dwóch fotonów promieniowania, wskutek czego następuje jej przejście ze stanu podstawowego do stanu wzbudzonego. Metoda zapisu rozwijana przez Fujifilm wykorzystuje TPA oraz fakt, że naświetlenie zapisywanej warstwy wiązką światła laserowego o wysokiej gęstości energetycznej powoduje jej punktowe podgrzanie.

Poza zwiększeniem pojemności krążka, firmie Fujifilm udało się uprościć proces nanoszenia na niego zapisywalnych warstw. Wytworzenie ośmiu warstw zajmuje jej 58 sekund, podczas gdy naniesienie czterech warstw na krążek Blu-ray wymaga 147 s. Z tego powodu dyski optyczne Fujifilm mają być tańsze od obecnie dostępnych Blu-ray. Jak twierdzi firma, jej krążki mają kosztować tyle, co taśmy magnetyczne używane do archiwizacji danych.

Co więcej, potencjał nowej metody nie kończy się na 1 TB/płytę. "W przyszłości będzie możliwe zrealizowanie 15-terabajtowego dysku optycznego - 25 GB/warstwę x 3 (osiem wartości*) x 100 warstw x 2 strony," zapowiada Fujifilm.

*Na razie w każdym naświetlanym laserem punkcie kodowane są 2 wartości, lecz być może w przyszłości uda się osiągnąć 4, a następnie 8.

Źródło:
    http://phys.org/news/2012-11-fujifilm-1tb-optical-disc.html

• #2 18 Lis 2012 19:40
    1177712
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 18 Lis 2012 20:10
    1010011010
    Poziom 32  

Kzyho napisał:
    Ciekawe ile będą kosztować odtwarzacze i nagrywarki tychże nośników...

... i co będziemy na nie nagrywali...

• #5 18 Lis 2012 20:54
    1177712
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 18 Lis 2012 20:56
    markovip
    Poziom 34  

"My" nie wiem, ale firmy zajmujące się robieniem kopii zapasowych oraz kina z projektorami 4K na pewno znajdą dla takich nośników zastosowanie...

• #7 18 Lis 2012 20:56
    1010011010
    Poziom 32  

Kzyho napisał:
    Zawsze jakieś dane się znajdą. Nie każdy ma dysk kilkadziesiąt GB jak ja :D Są tacy co mają nawet po 2, 3 TB.
    Krzysiek

No widzisz, a mnie tam 64gb wystarczą i 55gb chmury :)
    Nie wiem co można trzymać na takim dysku 3TB, chyba pełno filmów tylko...

• #8 18 Lis 2012 21:02
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Choćby sample dźwiękowe. Lub filmy w FullHD przy obróbce. Mój kolega ostatnio spędził wieczór przeglądając i montując 100 godzin materiału filmowego do reklamy. Jak stwierdził sam: "dwie-trzecie od razu do śmieci, bo ekipa spartoliła nagranie". Mimo to on używa macierzy RAID 25TB...

• #9 18 Lis 2012 21:08
    1177712
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 18 Lis 2012 22:02
    Trzyzet
    Poziom 18  

Muzyka zapisana bezstratnie i basta.

Jakość i rozdzielczość wszystkiego się zwiększa, także pojemności dysków i napędów również. Proste ; d

• #11 18 Lis 2012 22:06
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Nie mówiąc już o niezdarności programistów do pisania zwartych programów czy gier. Któraś z gier z gwiezdnych wojen ważyła ponad 20GB po instalacji, a dało się ją przejść w 6-8 godzin. Taki Unreal ważył 350MB, i na jego ukończenie trza było ze dwa razy tyle...

• #12 18 Lis 2012 22:24
    silvvester
    Poziom 24  

No ale co zrobić aby przeciętny Kowalski odczuł potrzebę posiadania takiego napędu:) Bo ja np. nie widzę sensu kupna blu ray'a. Jest mi zbędny.
    Z tego co na szybko wypatrzyłem to ilość filmów wydanych na dvd względem blu ray, ma się jak 200:1. Coś nowy-stary format blu kiepsko się przyjmuje a tu na horyzoncie dyski 1T. Zwracam tylko uwagę że wyzwaniem jest "stworzenie potrzeby" dla Kowalskiego:)

• #13 18 Lis 2012 23:12
    exti
    Poziom 32  

silvvester napisał:
    No ale co zrobić aby przeciętny Kowalski odczuł potrzebę posiadania takiego napędu:)

A kto powiedział, że te nośniki będą przeznaczone dla indywidualnego użytkownika?
    Mnie to przywodzi na myśl kartridże z płytami, które wprowadza Sony: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2276759.html

• #14 18 Lis 2012 23:22
    1010011010
    Poziom 32  

exti napisał:
    silvvester napisał:
    No ale co zrobić aby przeciętny Kowalski odczuł potrzebę posiadania takiego napędu:)

A kto powiedział, że te nośniki będą przeznaczone dla indywidualnego użytkownika?
    Mnie to przywodzi na myśl kartridże z płytami, które wprowadza Sony: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2276759.html

Właściwie masz rację, teraz w kinie otrzymujemy klucze do filmów, ale czasem też przychodzi film na Blu-ray. Nowa płyta zostanie wprowadzona w 2015r więc do tej pory może się sporo zmienić, również jakość filmu. Aktualnie otrzymujemy 1 film na płycie, czasem 3,4 płyty od jednego dystrybutora - można by zamiast tych kilku płyt przysłać jedną :)

• #15 19 Lis 2012 00:00
    Pocieszny
    Poziom 38  

Fajnie byłoby czasem zrobić backup dysku na jednej płycie zamiast zastanawiać się co wybrać, żeby się zmieściło albo nagrywać 10 DVD ;)

• #16 19 Lis 2012 00:54
    iagre
    Poziom 35  

Skupiają się na pojemności ale zapominają o równie ważnej trwałości zapisu i nośnika. Ktoś zapisze coś na papierze i chociaż papier pożółknie to po tysiącach lat nadal można z niego czytać a niestety nośniki optyczne i zapis na nich trwałość maja tak bardzo mocno ograniczoną że czasami już po jednym roku nie nadają się do użycia.
    :[

• #17 19 Lis 2012 01:19
    Pocieszny
    Poziom 38  

Co Ci z trwałości, jak nie będziesz umiał tego odczytać? Dla przykładu dyskietki - gdyby nawet się nie psuły, to już dzisiaj mało kto ma możliwość ich odczytania, a co dopiero za 10, 100 czy 1000 lat.

Teraz to przynajmniej archeolodzy są w stanie coś wykopać i na tej podstawie odtworzyć jakiś tam urywek historii. A co pozostanie po naszej cywilizacji? Wiele dzisiejszych "dzieł" jest w formie cyfrowej, zapisane na dość nietrwałych nośnikach. To wszystko kiedyś może zniknąć bez najmniejszego śladu.

• #18 19 Lis 2012 01:45
    szulat
    Poziom 23  

Pocieszny napisał:
    A co pozostanie po naszej cywilizacji? Wiele dzisiejszych "dzieł" jest w formie cyfrowej, zapisane na dość nietrwałych nośnikach. To wszystko kiedyś może zniknąć bez najmniejszego śladu.

"Hitachi opracowało właśnie technologię pozwalającą przechowywać dane na szklanych płytkach, które według naukowców mogą przetrwać miliony lat." - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2390332.html

• #19 19 Lis 2012 01:46
    iagre
    Poziom 35  

Pocieszny napisał:
    już dzisiaj mało kto ma możliwość ich odczytania

Ja nadal korzystam... Czasami są niezastąpione.

• #20 19 Lis 2012 02:02
    tacman
    Poziom 16  

Pojemność to jedno, ale ciekaw ile to się będzie nagrywać?

Nośniki tłoczone to nie problem. Podejrzewam, że tutaj będzie nagorzej i nawet jak będą nagrywarki to łatwiej będzie kupic płyt niż przegrać a bakcup będzie się robiło na dyskach. No ale każdy a inne podejście. Ja w domu używam RADI5 i mi wisi czy zrobię backup czy nie bo jak nie wysadzi mi w powietrze serwera to raczej przetrwa wszystko. Na koputerach domowych nie trzymam nic poza systemem i aplikacjami.

• #22 19 Lis 2012 09:10
    Kazor
    Poziom 17  

iagre napisał:
    Pocieszny napisał:

Niby do czego niezastąpione ? Oglądania zaćmienia ? :)

• #23 19 Lis 2012 10:29
    Rafraf
    Poziom 16  

Kazor napisał:
    iagre napisał:
    Pocieszny napisał:

Amiga, syntezatory ze stacjami dyskow, komputery przemyslowe (nawet kasy w lidlu jeszcze maja stacje dyskow ;) )... jesli sie nie uzywa "flopek" zbyt czesto, to poki co na pewno taniej jest uzywac flopki niz kupowac emulator sprzetowy stacji dyskow na karty pamieci.

Ja czekam jeszcze az spadna ceny napedow i dyskow bluray, _moze_ wtedy kupie, od jakeigos czasu napedow optycznych uzywam niezmiernie rzadko. Do nastepnego nowego pc nie kupowalbym nawet wbudowanego napedu (niezalecznie czy bylbyt o dvd czy bl) a zewnetrzny, na usb - tak zeby go moc dzielic z laptopami albo w przypadku szczegolnie BL kiedy nmalo ludzi ma ten naped... po prostu wziac ze soba majac w srodku plyte, niczym "dyskietke" :)

• #24 19 Lis 2012 12:44
    szulat
    Poziom 23  

Rafraf napisał:
    Kazor napisał:

Amiga, syntezatory ze stacjami dyskow, komputery przemyslowe (nawet kasy w lidlu jeszcze maja stacje dyskow ;) )...

tak, dyskietki do dzisiaj są najlepszym z możliwych nośników... jeżeli do wyboru mamy nośniki które jest w stanie odczytać stacja dysków :P

• #25 19 Lis 2012 14:26
    basstec
    Poziom 34  

Niech wymyślą lepiej płytę DVD/bluray co wytrzyma przynajmniej ze 100 lat leżąc w szafce a nie, że po kilku latach nie można zdjęć nagranych odtworzyć.

• #26 19 Lis 2012 16:12
    rafalrrrr
    Poziom 12  

Ciekawe o jakiej długości fali lasera będą odczytywane/zapisywane dane.

• #27 20 Lis 2012 13:03
    silvvester
    Poziom 24  

rafalrrrr napisał:
    Ciekawe o jakiej długości fali lasera będą odczytywane/zapisywane dane.

Pewnie bez zmian, tzn. 405nm. Są ledy schodzące do 250nm, ale o laserach półprzewodnikowych <400nm to nie słyszałem.

• #28 20 Lis 2012 14:38
    1453842
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 20 Lis 2012 15:30
    rafbid
    Poziom 32  

Jakoś nie widzę zastosowania dla zwykłego kowalskiego, bo co nagrywać?
    Jak filmy to nie będzie za bardzo komu ich pożyczać ani od kogo pożyczać jak nie będzie powszechnie stosowany. Teraz nawet nie wiem kto z moich znajomych ma odtwarzać bluray.

• #30 21 Lis 2012 19:30
    kamil-c
    Poziom 12  

"5 GB/warstwę x 3 (osiem wartości*) x 100 warstw x 2 strony," Ja sobie jako zwykły Kowalski nagram cały INTERNET :) A tak serio to pomyśleli by nad żywotnością by jakaś firma pomyślała obecnie używanych nośników...