Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak naprawić pilota RTV skutecznie, szybko bez wysiłku i nakładów

momo222 18 Lis 2012 17:03 55233 10
 • Ostatnio spotkałem się z problemem braku możliwości zakupu nowego pilota do mojej wieży ONKYO (wycofany z produkcji). W moim pilocie RC-647M po kolei przestawały działać kolejne przyciski. Czyszczenie nie dawało już efektu. Metody wymiany gumek czy rysowania ołówkiem mnie nie przekonują. Zastosowałem inny sposób- prosty, tani, szybki acz nadzwyczaj skuteczny i trwały (naprawione pola działają już kilka miesięcy bez problemu).
  Tutaj film objaśniający jak to zrobić.


  Link


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 18 Lis 2012 20:40
  Naimad_86
  Poziom 16  

  Jak dla mnie lepszą metodą i szybszą (mówię o naprawie z tego co mamy pod ręką) jest przyklejenie kawałka folii bezpośrednio do gumki. Jeden z pilotów funkcjonuje tak już parę lat.

 • #3 19 Lis 2012 05:19
  perszeron
  Poziom 20  

  Witam.
  Odnośnie filmu - naprawa pilota w tym wypadku polega zawsze na wymianie gumek przewodzących. Nie powinno się odchodzić od tej reguły, ale jeśli ktoś chce naprawić dla siebie to jest bardzo prosty sposób - wystarczy rozgrzanym geoterm lutownicy przesuwać po gumce, która straciła własności przewodzące. Po tej czynności nie ma już kłopotów z przełączaniem (proste i skuteczne). Metodę tą podaję, bo stanowczo odradzam naklejanie pozłotka (folii). ;-)
  Pozdrawiam.

 • #4 19 Lis 2012 08:51
  momo222
  Poziom 10  

  Trzeba pamiętać, że przyciski pilota są non stop tłuste od naszych palców (tłuszcz przedostaje się przez silikon aż na płytkę z elektroniką) więc np. przyklejona do przycisków folia raz dwa się odklei.
  Pozdr.

 • #5 20 Lis 2012 19:18
  sq9mm
  Poziom 10  

  Fajne 9 minut x ilość przycisków = ????? . nie prościej wyczyścić - umyć gumki i płytkę , a następnie zaopatrzyć się w grafit w sprayu i psiknąć gumki po wyschnięciu . Przypuszczam że koszt taśmy folii a w niektórych przypadkach dziurkacza jest większy niż grafit lub przynajmniej podobny. Poza tym folia aluminiowa raczej nie jest sprężysta i może po jakimś czasie nie odskakiwać od płytki , a potem czyszczenia będzie więcej bo jeszcze klej z taśmy. Nie podoba mi się to rozwiązanie im więcej syfu (taśm kleju aluminium) w pilocie tym gorzej dla niego.

 • #6 20 Lis 2012 21:23
  DziadzioMiecio
  Poziom 27  

  Straszne tak tego się nie robi . Jak już musisz coś wymyślać to użyj membran z klawiatury telefonu komórkowego. Przyklej je cieniutka folią bardzo rzadko dostaje się pod nie woda , czasami nie należy nic zmieniać jeśli chodzi o gumki klawiszy .Ja jednak zawsze wyklejam gumę i silikonem i mam spokój.

 • #7 21 Lis 2012 19:03
  FoxTech
  Poziom 20  

  Po pierwsze podczas rozbierania pilota powinieneś użyć plastikowego na narzędzie do podważenia zatrzasków(specjalnego lub np karty bankomatowej, telefonicznej itp) a nie śrubokrętu, zobacz jak wyglądają w pilocie te miejsca w których rozłupywałeś go śrubokrętem., po drugie po rozebraniu zarówno elementy plastikowe jak i płytka z elektroniką powinny zostać umyte. Co do samej naprawy uszkodzonych przycisków nie sądzę aby ta naprawa była najlepszym rozwiązaniem, osobiście proponował bym wymianę uszkodzonych gumek przewodzących na nowe, można kupić specjalne zestawy naprawcze służące do tego, ewentualnie można zrobić to metodą chałupniczą tj: uszkodzoną gumkę odcinamy za pomocą żyletki a w jej miejsce wklejamy na kawałku grubej taśmy dwustronnej pole stykowe wycięte z foli stykowej ze starej klawiatury komputerowej. Po złożeniu działanie przycisków możemy przetestować za pomocą aparatu w telefonie, po prostu pilotem celujemy w obiektyw kamery w telefonie i kolejno wciskamy każdy przycisk, na wyświetlaczu widzimy świecenie diody podczerwieni jako białe światło .

 • #8 21 Lis 2012 19:43
  h jaworski
  Specjalista AGD

  sq9mm napisał:
  a następnie zaopatrzyć się w grafit w sprayu i psiknąć gumki po wyschnięciu
  Grafit w sprayu po czasie przechodzi z gumek na płytkę drukowaną i robi zwarcie i albo pilot wysyła cały czas 1 rozkaz albo jak 2 klawisze dostaną zwarcie to pilot przestaje działać. Próbowaliśmy za pomocą grafitu naprawiać piloty 20lat temu jak po 2 tygodniach wszystkie jak na komendę zaczęły wracać nie działające szybko z tej metody się wycofaliśmy.

 • #9 01 Gru 2012 22:22
  satanistik
  Poziom 27  

  Ja osobiście używam folii metalizowanej ze starej klawiatury od PC. Wycinam kółeczko z dwóch warstw - przewodzącej i tej pośredniej z otworami. Metoda dobra ale faktycznie tłuszcz z palców i ciągłe naciski powodują degradację połączeń klejonych.

 • #10 12 Kwi 2015 15:26
  pmu
  Poziom 9  

  Dorzucę swoej 0,05PLN może komuś skrócę naprawę.
  Po czyszczeniu gumowej klawiatury Panasonica i płytki nie działał mi jeszcze jeden, jedyny przcisk: POWER ON/OFF. Już wyciąłem (dwa malutkie) przyciski/kontakty ze starego pilota Sony. Już przygotowałen klej. Ostatni raz wyszorowałem niedziałający przycisk. Szorowałem naprawdę bardzo mocno trąc wacikiem gumowy kontakt pilota Panasonic: "A co tam. Teraz mogę zetrzeć cały grafit. I tak go zaraz wytnę." Bardziej z przekory sprawdziłem czy działa... i... działa.
  Morał z tego płynie, że trudno zetrzeć z gumek przewodzącą powłoke produkowanych na początku obecnego wieku pilotów. Dużo łatwiej jest je utytłać nieprzewodzącym płynem i brudem.

 • #11 01 Gru 2015 19:30
  januszjh
  Poziom 17  

  Duża przewodność folii aluminiowej raczej nie uszkodzi przycisku, ale jeśli się odklei, to może się przemieścić tam gdzie zrobi zwarcie uszkadzające pilota. Taśma dwustronna jest za gruba i przycisk może się włączyć na stałe. Jaki klej najlepszy do przycisków pilota?
  Przewodzące gumki można pozyskać z uszkodzonego taniego kalkulatora odcinając wierzchołek żyletką lub skalpelem.
  Kiedyś przyciski były plastikowe i tłuszcz nie przechodził przez silikon. Ale teraz robi się jak najtaniej...