Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik pieca na olej przepracowany

Mad Jaro 18 Nov 2012 18:05 4965 8
 • #1
  Mad Jaro
  Level 16  
  Jestem na etapie projektowania sterownika do pieca, który jako paliwo wykorzystuje oleje przepracowane.

  Sterownik miał by zbierać informacje o temperaturze cieczy w kotle i na jej podstawie sterować pompą CO i elektrozaworem który pełnił by rolę zabezpieczenia przed zalaniem kotłowni olejem w przypadku zgaśnięcia płomienia.

  Dwa tryby pracy ręczny służący do odpalania oraz automatyczny do pracy ciągłej.

  Tryb ręczny:
  *Wentylator włączany
  *Elektrozawór włączony

  Tryb automatyczny:
  *Wentylator włączany
  *Elektrozawór włączony po przekroczeniu 40'C (jeżeli płomień wygaśnie, automatycznie będzie spadać temperatura cieczy w kotle, gdy spadnie poniżej 40'C sterownik automatycznie odetnie dopływ paliwa zabezpieczając przed zalaniem kotłowni olejem)
  *Pompa CO włączona po przekroczeniu 35'C

  Do Was prośba o sugestie, jak byście rozwiązali te założenia.
 • #2
  kierbedz4
  Level 36  
  Sterownik powinien szybko odłączyć dopływ paliwa nie czekając na obniżenie się temperatury wody .Można wykorzystać układ sterowania od nagrzewnicy zasilanej olejem opałowym.Po włączeniu urządzenia włącza się wentylator oraz moduł zapłonowy który pracuje przez cały czas podając wysokie napięcie na dwie elektrody na których występuje łuk elektryczny oraz z niewielkim opóżnieniem elektrozawór otwiera paliwo.Układ działa czasowo w chwili odpalenia i uzyskania płomienia fotoopornik zabudowany w pobliżu palnika zmienia swoje parametry i podaje sygnał na płytkę że dmuchawa jest odpalona i następuje jej praca.Na obudowie palnika zabudowany jest również termostat i w chwili gdy w dmuchawie skończyło się paliwo płomień gaśnie ,elektrozawór zamyka się a wentylator dalej pracuje celem wychłodzenia dmuchawy a następnie termostat odłącza silnik dmuchawy od pracy.W chwili zgaśnięcia płomienia pracującej dmuchawy fotoopornik podaje sygnał na płytkę iż palnik nie pracuje i w kilka minut dmuchawa się wyłącza zamykając poprzez elektrozawór dostęp paliwa do palnika.Paliwo na palnik pod odpowiednim ciśnieniem podaje pompa pracująca na jednej osi wentylatora.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Pompą sterować można montując na rurze CO termostat od bojlera elektrycznego gdzie jego ośką ustawisz temperaturę wody wypływowej.Termostatem możesz sterować cewkę stycznika który będzie uruchamiał pompę w zależności od temperatury.Zabudowanie stycznika pozwoli na długotrwałą pracę styków termostatu.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Ten temat przewijał się już na Elektrodzie podałem w nim dane producenta który produkuje tego typu piec na przepracowany olej.Miałem też okazję przyjrzeć się jego pracy gdzie zabudowany był w zakładzie wulkanizacyjnym.
 • #3
  Mad Jaro
  Level 16  
  Tzn, na tyle szybko, aby nie doszło do przelania oleju w komorze spalania.
  Przyjmując, że komora spalania "tzw. brodzik" ma około 4L pojemności, a przepływ w pracy ciągłej wynosi około 4L/h mamy godzinę czasu na reakcję.

  Wygaszony piec w włączoną pompą CO i wentylatorem w ciągu godziny wytraci temperaturę na tyle, aby zamknąć elektrozawór. Olej zebrany w brodziku można z powrotem przelać do zasobnika, nie narażając się na zalanie całej kotłowni (zasobnik 50l).

  Takie rozwiązanie było by chyba najprostsze.
 • #4
  kierbedz4
  Level 36  
  W moim przypadku gdy palnik zgaśnie Fotorezystor zmienia swoją oporność tym samym przychodzi informacja na płytkę i elektrozawór wyłącza dopływ paliwa w kilka minut a po schłodzeniu dmuchawy termostat wyłącza wentylator.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Przy spadku temperatury zabudowany termostat na rurze może również zamknąć elektrozawór jak również wyłączyć wentylator w kilkanaście minut.
 • #5
  Mad Jaro
  Level 16  
  Rozumiem, że taki fotorezystor jest zamontowany w kotle i gdy płomień zgaśnie zmienia rezystancję podaje informację na sterownik o odcięciu paliwa. W takim razie musi być odporny na bardzo wysoką temperaturę.
 • #6
  kierbedz4
  Level 36  
  Jest zamontowany a właściwie zaprasowany w bakelitowej obudowie i usytowany w odpowiedniej odległości od palnika a właściwie na jego obudowie do metalowej podstawy palnika.on się po prostu nie grzeje ze względu na to iż chłodzi go strumień powietrza pracującego wentylatora. W Twojej wersji można z boku pieca wywiercić otwór o odpowiedniej średnicy ,wspawać odcinek rurki zakończony żaroodpornym szkłem i tak ustawić fotorezystor aby widział płomień pracującego palnika przez to szkło.
 • #7
  Mad Jaro
  Level 16  
  Myślałem właśnie o otworze w drzwiczkach, są dość daleko od płomienia. Tylko pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczenia go przed wysoką temperaturą.

  I jeszcze jedno gdzie mogę dostać taki fotorezystor ?
 • #8
  kierbedz4
  Level 36  
  Możesz zamówić u producenta nawet całą płytkę sterującą a nawet fotorezystor.W okresie jesiennym gdy temperatura spada w firmie wykonującej zbrojone docieplone styropianem betonowe płyty o wadze około 12 ton po rozbiciu nad nimi namiotu dogrzewamy je właśnie takimi dmuchawami na olej opałowy.Jednocześnie w nocy całą tą galanterię betonową dogrzewa około 12 dmuchaw przez kilka godzin.Jeżeli będziesz zainteresowany to podam numery katalogowe interesujących Ciebie części i adres dostawcy.
 • #9
  Mad Jaro
  Level 16  
  Chcę najpierw spróbować na zwykłym fotorezystorze, jeśli się na sprawdzi użyję oryginalnego z palnika na opałówke właśnie mam taki w domu nieużywany.