Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie do aparatu cyfrowego...

03 Lut 2005 00:11 2103 12
  • Poziom 2  
    witam

zaznaczam na wstępie ,że pojęcia zielonego nie mam o elektonice :)

mam pytanie/problem:
    chcę zrobić "zasilanie" do mojego aparatu cyfrowego bo dedykowany akumulator jest mega słaby a dokupienie nowych chyba mi się nie kalkuluje

MAM TAKI POMYSŁ (pewnie prosty,ale...:) :
    zrobic takie "pudełeczko" z 7-mioma akumulatorkami AA i podłączyć to kabelkiem do aparatu do zasilania sieciowego DC ,ale...
    wiem że wejście jest 8.4V 1.2A
    czyli z napięciem z tego co kolega mi powiedział nie ma problemu :) bo 1.2V x 7 =8.4V TYLKO CO Z TYMI AMPERAMI - bo tego kolega już nie wiedział :DDDDD

1.czy to będzie działać?
    2.czy nic nie ma prawa się stać złego????
    3.CZY BYŁBY KTOŚ TAK UPRZEJMY I OPISAŁ JAK TO ZROBIĆ/jakie elementy są mi potrzebne i jak to połączyć?

Z GÓRY WSZYSTKIM DZIĘKUJĘ ZA POMOC
    pozdr
    szynaaa

.... i niech MOC będzie z Wami....
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    z tym pradem to zalezy od pojemnosci akumulatorow, mozesz polaczyc np 2 x 7 ogniw szeregowo, co da napiecie takie samo, lecz bedziesz mogl pobierac teoretycznie 2 razy dluzej taki sam prad, ktory juz tutaj jednak bedzie zalezal od pojemnosci pojedynczych ogniw, np. jesli zastosujesz ogniwa 1200 mAh to teoretycznie przez godzine bedziesz mogl pobierac prad 1,2 A , jesli zasotsujesz 2 takie pakiety ogniw to bedziesz 1200 mAh to przez godzine bedziesz mogl pobierac 2,4 A itd i zadnych innych elementow oprocz samych bateryjek nie bedziesz potrzebowal (no nie liczac samej obudowy, zlacz itp :) )

pozdrawiam
  • Poziom 2  
    czyli tylko przez 1 godz będzie zasilał aparat taki pakiet z 7mioma AA?
    a czy mogłbym mocniejsze aku (np 2300mhA) zastosować - czy nie "przepali" mi się coś w fotoaparacie :) ??
    pozdr i dzięki za odp
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    W aparacie Ci się nic nie przepali, jeśli napięcie będzie takie jakie aparat sobie życzy. Pobór prądu zależy od obciążenia, czyli samego aparatu. Jak dasz akku "mocniejsze" jak napisałeś, a dokładnie to o większej pojemności, to aparat będzie pobierał dokładnie tyle samo, tyle że dłużej.
    Co do czasu rozładowania to tylko teoria. Wszystko zależy od tego w jakim stanie są akumulatorki. Poza tym jeśli będziesz pobierał non-stop te 1,2A akumulatorki Ci sie szybciej wyładują niż czas wynikajacy z przeliczenia. Najlepiej co jakiś czas robić przerwę. Wszystko zależy też od rodzaju i parametrów akumulatorków.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Oczywiście, że możesz większej pojemności baterie zastosować bez obawy. Twoje wątpliwości są podobne do takich, jakie mają "fachowcy" z podłączeniem np. kalkulatorka do akumulatora samochodowego, bo akumulator daje duży prąd, który może przepalić coś tam w delikatnym kalkulatorku. Otóż wcale tak nie jest, jeśli kalkulator będzie dostosowany do napięcia zasilającego DC 12V. Przez analogię: czy coś złego dzieje się z radiem włączonym w samochodzie?, nawet jesli to niejest radio samochodowe? Tak samo jest w przypadku zasilania ap. cyfrowego. Jeśli użyjesz baterie większej pojemności, nic się nie stanie, będziesz tylko więcej dźwigał w ręce. Ważne jest znapięcie baterii, które nie może przekroczyć 8,4 V. I tyle.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Problem może być inny. Wiele sprzętów tego typu ma programowe rozpoznawanie oryginalnych baterii czy zasilaczy. Możesz bez ryzyka spróbować,ale nie zdziw się jak przeczytasz na wyświetlaczu dziwny komunikat :(

Pozdrawiam D
  • Poziom 25  
    Witam. A jak dziala to rozpoznawanie? Ja z ciekawości włożyłem zwykłe baterie Alkaliczne bo łądowarki CASIO od aparatu cyfrowego, i nie właczyło się ładowanie, a jak włożyłem aku NiMH to od razu zaczął je ładować. Działa to na tej samej zasadzie jak w aparacie?
  • Poziom 37  
    Agentlos napisał:
    ... włożyłem zwykłe baterie Alkaliczne bo łądowarki CASIO od aparatu cyfrowego, i nie właczyło się ładowanie, a jak włożyłem aku NiMH to od razu zaczął je ładować...

Baterie zwykłe czy tez alkaliczne mają 1,5V, akumulatorki 1,2V
    Mogło się zdarzyć, że napięcie na bateriach (mimo wyczerpania) było większe niż napięcie ładowania, dlatego ładowarka sie nie załączyła.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    voodoogo37 napisał:
    mozesz polaczyc np 2 x 7 ogniw szeregowo, co da napiecie takie samo, lecz bedziesz mogl pobierac teoretycznie 2 razy dluzej taki sam prad, (....)

pozdrawiam

Kolego Voodoogo37, troche żeś zamieszał :). Jest dokładnie odwrotnie niz piszesz, bo łączac ogniwa szeregowo sumujemy napiecia, a pojemnosc układu bedzie równa pojemnosci pojedynczego ogniwa. A reszty wyjasnien to juz zupelnie nie rozumiem :D
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Alpha - wczytaj się dokładnie w temat. Pytanie było o podłaczenie akumulatorów szeregowo, potem pytanie o możliwość podłączenia akumulatorów większej pojemności.
  • Poziom 2  
    czyli z waszych wypowiedzi wynika ,że cosik takiego będzie działać i nie zrobi ABSOLUTNIE krzywdy mojemu cyfrakowi :)?? tak więc zabieram się (niezgrabnie ) za tworzenie :)

dzięki za pomoc, zawsze wierzyłem w moc Forumowiczów wszelakich :) pozdr
  • Poziom 37  
    Ależ ja nie mam co wybaczać, bo po to jest forum, aby rozmawiać. Chciałem Cię tylko naprowadzić. Czasem rzeczywiście można rozmawiać o 2 różnych sprawach ;)