Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV cyfrowa - konwersja na analogową

galert 18 Lis 2012 18:28 3582 25
  • #1 18 Lis 2012 18:28
    galert
    Poziom 8  

Witam wszystkich serdecznie.
    Mam następujący problem. Chciałbym się "przesiąść" na TV cyfrową. Problemem jest jednak kwestia okablowania. Nie tak dawno mieliśmy remont, kable od telewizji (analog) zostały pochowane w ścianach, generalnie nowe dziury w ścianach itp. nie wchodzą w rachubę. W związku z tym wykombinowałem sobie, że o ile do jednego z telewizorów będzie podłączony sygnał cyfrowy, jakoś przebolejemy to pociągnięcie kabli, natomiast do drugiego z TV pójdzie sygnał analogowy. Okablowanie przecież mamy, więc jest połączenie analogowe między oboma telewizorami. Ale interesuje mnie, czy istnieje możliwość zmiany sygnału cyfrowego, który będzie dostarczany do głównego telewizora na sygnał analogowy, tak, aby kablami antenowymi (istniejącymi i obecnie używanymi) dalej on sobie mógł "polecieć" do telewizora w drugim pokoju. Zaznaczam, że ten drugi telewizor również jest cyfrowy, również z wbudowanym dekoderem, choć pewnie nie ma to żadnego znaczenia, skoro chcę odbierać na nim sygnał analogowy, tak jak obecnie.
    Żeby była jasność: na głównym telewizorze, tym - nazwijmy go - TV nr 1, chcę odbierać zakupiony sygnał cyfrowy (TV posiada tuner), natomiast na TV nr 2, chcę odbierać sygnał analogowy, który rozdzielony (zapożyczony) w okolicach TV nr 1 i przetworzony od razu na postać analogową będzie wysyłany analogowym kablem antenowym do właśnie TV nr 2.

Jaki sprzęt powinienem mieć i czy takie coś jest możliwe?
    Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam użytkowników forum.

0 25
  • Relpol
  • #3 18 Lis 2012 18:46
    andrefff
    Poziom 36  

Na obydwu tv masz sygnał cyfrowy, dla pewności narysuj tę instalację.

0
  • #4 18 Lis 2012 18:46
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

O jakiej TV cyfrowej piszesz?
    Naziemnej czy satelitarnej?

0
  • Relpol
  • #5 18 Lis 2012 18:46
    galert
    Poziom 8  

W chwili obecnej przy obu TV instalacja kończy się oczywiście wtykami męskimi antenowymi analogowymi. Rozdzielona ona zostaje w przedpokoju, zaraz po wlocie z korytarza kabla. Potem każdy z kabli po rozdzieleniu idzie w swoją stronę, tzn. na TV nr 1 i TV nr 2.

Teraz ma być tak: do TV nr 1 będzie doprowadzony sygnał cyfrowy, co jest wykonalne. Niewykonalne jest natomiast poprowadzenie sygnału cyfrowego z okolic TV nr 1 do TV nr 2. W związku z tym interesuje mnie, aby rozdzielić sygnał cyfrowy, przetworzyć jego pożyczoną linię na analogowy i puścić ją na TV nr 2 istniejącym okablowaniem analogowym. Jeśli da się to zrobić wcześniej niż przy samym TV nr 1, to również można to wziąć pod uwagę, ale tak czy siak różnica praktyczna będzie żadna.

Plumpi, satelitarna/kablówka. A jaką to robi różnicę? Bo tyle, że w przypadku naziemnej mógłbym na oba telewizory odbierać sygnał niezależnie to ja wiem, ale nie o to tu chodzi.

0
  • #6 18 Lis 2012 18:52
    andrefff
    Poziom 36  

Jeżeli kablówka dostarcza sygnał cyfrowy, to masz go na obydwu tv w tej chwili.

0
  • #7 18 Lis 2012 18:55
    galert
    Poziom 8  

W tej chwili mam kablówkę analogową (kabel antenowy), cyfrową chcę wykupić.

0
  • #9 18 Lis 2012 19:02
    Plumpi

Jeżeli jest to TV cyfrowa z kablówki to o ile nie są to przewody skandalicznej jakości to TV cyfrowa powinna działać na jednym jak i na drugim TV. Problem jest tylko w tym, że musisz mieć 2 dekodery i wykupiony multiroom lub dwie usługi TV cyfrowej. Innej rady nie ma.
    Możesz np. korzystać na pierwszym telewizorze z TV cyfrowej, a na drugim z TV analogowej. Wtedy w miejscu rozdziału sygnału musi być zamontowany rozdzialcz/filtr, który dostaniesz od operatora sieci kablowej wraz z dekoderem.

0
  • Pomocny post
    #11 18 Lis 2012 19:03
    _cheetah_
    Poziom 37  

galert, czy ja cię dobrze rozumiem:

• w chwili obecnej korzystasz z analogowej kablówki, której sygnał jest podzielony w przedpokoju, a następnie poprowadzony kablami do dwóch odbiorników;
    • w przyszłości chcesz korzystać też z jednej kablówki, ale zarówno z programami analogowymi, jak i cyfrowymi;
    • przyszłościowo ma być tak, że na TV #1 ma być odbiór cyfrowy, a na TV #2 zarówno kanały analogowe z kablówki, jak i kanał cyfrowy odbierany aktualnie na TV #1, przesłany w formie analogowej do TV #2.
    Tak?

0
  • #12 18 Lis 2012 20:04
    galert
    Poziom 8  

_cheetah_ - tak, z tą różnicą, że w ostatnim punkcie powinno być:

• przyszłościowo ma być tak, że na TV #1 ma być odbiór cyfrowy, a na TV #2 kanał cyfrowy odbierany aktualnie na TV #1, przesłany w formie analogowej do TV #2.

Nie potrzebny mi przecież jest obecny sygnał analogowy na TV # 2, ponieważ zrezygnuję w firmie dostarczającej kablówkę z telewizji analogowej na rzecz telewizji cyfrowej. W związku z tym jedyne, co firma będzie mi dostarczać, to cyfrową telewizję do TV # 1. I tutaj właśnie moje pytanie - jakie mam możliwości, jeśli chodzi o taką wysyłkę sygnału kablami antenowymi do TV # 2?

0
  • #13 18 Lis 2012 20:36
    Plumpi

galert napisał:
    _cheetah_ - tak, z tą różnicą, że w ostatnim punkcie powinno być:
    • przyszłościowo ma być tak, że na TV #1 ma być odbiór cyfrowy, a na TV #2 kanał cyfrowy odbierany aktualnie na TV #1, przesłany w formie analogowej do TV #2.

Nie potrzebny mi przecież jest obecny sygnał analogowy na TV # 2, ponieważ zrezygnuję w firmie dostarczającej kablówkę z telewizji analogowej na rzecz telewizji cyfrowej. W związku z tym jedyne, co firma będzie mi dostarczać, to cyfrową telewizję do TV # 1. I tutaj właśnie moje pytanie - jakie mam możliwości, jeśli chodzi o taką wysyłkę sygnału kablami antenowymi do TV # 2?

Czy to jest w ramach tego samego operatora kablówki?
    Jeżeli tak to wyjścia masz tylko takie jakie Ci opisałem.
    Nie ma możliwości, aby przekonwertować sygnał TV cyfrowej na analogową i mieć wszystkie programy z TV cyfrowej analogowo w kablu, albo też raczej jest to nieopłacalne, gdyż wymagałoby to sporej ilości dekoderów, tyle ile ma być programów + tyle samo modulatorów, sumator i kupa sprzętu zajmującego cały pokój + tyle abonamentów TV cyfrowej ile dekoderów.

0
  • #14 18 Lis 2012 21:12
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  

Co to za kablówka?
    Do odbioru cyfrowego otrzymasz dekoder od operatora?

0
  • #15 18 Lis 2012 22:03
    galert
    Poziom 8  

Plumpi napisał:

Nie ma możliwości, aby przekonwertować sygnał TV cyfrowej na analogową i mieć wszystkie programy z TV cyfrowej analogowo w kablu, albo też raczej jest to nieopłacalne, gdyż wymagałoby to sporej ilości dekoderów, tyle ile ma być programów + tyle samo modulatorów, sumator i kupa sprzętu zajmującego cały pokój + tyle abonamentów TV cyfrowej ile dekoderów.

A czy powyższe nie kłóci się nieco z tym:

Cytat:
    Możesz np. korzystać na pierwszym telewizorze z TV cyfrowej, a na drugim z TV analogowej. Wtedy w miejscu rozdziału sygnału musi być zamontowany rozdzialcz/filtr, który dostaniesz od operatora sieci kablowej wraz z dekoderem.

To jaka jest prawda?

KIEROWCA_VW, nie chcę uprawiać tu kryptoreklamy, ale będzie to najprawdopod. znany operator o trzyliterowej nazwie, gdzie dwie pierwsze to UP... albo inny operator o nazwie na P..., który posiada swoją stację telewizyjną. :wink:

0
  • Pomocny post
    #16 18 Lis 2012 22:10
    _cheetah_
    Poziom 37  

Da się zrobić prosto, ale trzeba by przeciągnąć dodatkowy kabel antenowy pomiędzy TV#1 a przedpokojem, lub pomiędzy pokojami, gdzie stoją oba telewizory. Wtedy na TV#1 oglądasz cyfrę, a na TV#2 to samo, tyle, że w analogu.

Sygnał analogowy przy TV#1 oczywiście będzie dostępny z odbiornika lub dekodera (złącze SCART, cinch...)? Bo to nie jest wcale takie oczywiste.

Ewentualnie wziąć opcje multiroomu.

0
  • #17 18 Lis 2012 22:32
    galert
    Poziom 8  

_cheetah_ napisał:

Sygnał analogowy przy TV#1 oczywiście będzie dostępny z odbiornika lub dekodera (złącze SCART, cinch...)? Bo to nie jest wcale takie oczywiste.

To jest właśnie meritum moich wątpliwości. Zakładam, że mając doprowadzony do TV#1 sygnał cyfrowy, będę mógł od niego zrobić odnogę którą poślę kablami antenowymi do TV#2 (które w tej chwili mam i będę miał dalej do dyspozycji - to odnoście pierwszego akapitu Twojego posta). Czy może błędnie rozumuje i żeby coś takiego móc zrobić muszę mieć przez operatora dostarczony sygnał tak cyfrowy (na TV#1) jak i analogowy (do wysłania na TV#2)?

0
  • #18 18 Lis 2012 22:40
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  

Zdecyduj się w jakim zakresie te dywagacje: kablówka czy satelita?
    Bo, w zależności od tego są różne rozwiązania:
    - kablówka, zapewne UPC: dostaniesz dekoder który podłączysz do TV1 a na TV2 w dalszym ciągu możesz korzystać z sygnału analogowego, doprowadzenie sygnału z dekodera cyfrowego do TV2 wymaga zastosowania modulatora.
    -satelita:dekoder do TV1, do dekodera modulator którym prześlesz AKTUALNIE OGLĄDANY kanał na TV2

0
  • Pomocny post
    #19 18 Lis 2012 23:23
    Plumpi

galert napisał:
    Plumpi napisał:

A czy powyższe nie kłóci się nieco z tym:

Cytat:

To jaka jest prawda?

KIEROWCA_VW, nie chcę uprawiać tu kryptoreklamy, ale będzie to najprawdopod. znany operator o trzyliterowej nazwie, gdzie dwie pierwsze to UP... albo inny operator o nazwie na P..., który posiada swoją stację telewizyjną. :wink:

Dokładnie taka jest prawda jak Ci napisałem.
    Operator dostarcza Ci sygnał TV analogowej oraz cyfrowej tym samym kablem antenowym. Ona są w tym kablu jednocześnie i mozesz z nich korzystać.
    W miejscu obecnego rozgałęźnika wstawia się specjalny filtr-rozgałęźnik, który dostaniesz od operatora. Ten filtr-rozgałęźnik posiada 3 wyjścia:
    1 - sygnał TV cyfrowej, do którego podłączasz kabel antenowy biegnący do tunera cyfrowego i pierwszego telewizora
    2 - sygnał TV analogowej, do którego podłaczasz telewizor 2 z odbiorem sygnału analogowego
    3 - sygnał do podłączenia modemu internetowego i telefonicznego
    Wykupując TV cyfrową nie zabierają Ci telewizji analogowej. Mozesz z niej korzystać na dowolnej ilosci odbiorników telewizyjnych. Z telewizji cyfrowej możesz korzystać tylko i wyłącznie na odbiornikach, do których podłaczony jest dekoder z kartą.
    Niestety w analogówce jest mniej programów niż w cyfrowej, a ponadto posiada niższą jakość odbioru oraz brak jest programów HD.

Dodano po 3 [minuty]:

galert napisał:
    _cheetah_ napisał:

To jest właśnie meritum moich wątpliwości. Zakładam, że mając doprowadzony do TV#1 sygnał cyfrowy, będę mógł od niego zrobić odnogę którą poślę kablami antenowymi do TV#2 (które w tej chwili mam i będę miał dalej do dyspozycji - to odnoście pierwszego akapitu Twojego posta). Czy może błędnie rozumuje i żeby coś takiego móc zrobić muszę mieć przez operatora dostarczony sygnał tak cyfrowy (na TV#1) jak i analogowy (do wysłania na TV#2)?

Nie da się zamienić sygnału cyfrowego na analogowy.
    Możesz co najwyżej dany program, który ustawisz na dekoderze podłaczonym do pierwszego telewizora zmodulować na w.cz. i wpuścić w kabel antenowy, aby go ogladać na drugim telewizorze. Ale wtedy nie możesz ogladac dwóch różnych programów na na telewizorach.

0
  • #20 18 Lis 2012 23:49
    galert
    Poziom 8  

Wobec tego takie UPC będzie posiadało tą przewagę nad Cyfrowym Polsatem, bo dostaję rozgałęźnik od którego mogę sobie poprowadzić na TV#1 sygnał cyfrowy, a na TV#2 sygnał analogowy?
    A w przypadku Cyfrowego Polsatu (satelita) dostaję tylko sygnał cyfrowy bez możliwości podłączenia analoga ani czegokolwiek innego, co pozwoli oglądać niezależnie od siebie na drugim telewizorze?

0
  • #21 19 Lis 2012 00:03
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  

Ty naprawdę tego nie pojmujesz czy się z nami drażnisz?

UPC: sygnał wchodzi do lokalu przewodem (tak masz teraz), żeby oglądać kanały w przekazie cyfrowym dostaniesz dekoder, bez niego nie odbierzesz kanałów przekazu cyfrowego na telewizorze, oprócz tego masz możliwość korzystania z przekazu analogowego,
    POLSAT: konieczna wymiana instalacji, potrzebny sygnał z konwertera zamontowanego na antenie satelitarnej, tutaj jest tylko cyfrowy przekaz, możliwość uruchomienia usługi multiroom umożliwiającej odbiór na dwu telewizorach, tzn do każdego telewizora osobny dekoder...

0
  • Pomocny post
    #22 19 Lis 2012 00:08
    Plumpi

galert napisał:
    Wobec tego takie UPC będzie posiadało tą przewagę nad Cyfrowym Polsatem, bo dostaję rozgałęźnik od którego mogę sobie poprowadzić na TV#1 sygnał cyfrowy, a na TV#2 sygnał analogowy?
    A w przypadku Cyfrowego Polsatu (satelita) dostaję tylko sygnał cyfrowy bez możliwości podłączenia analoga ani czegokolwiek innego, co pozwoli oglądać niezależnie od siebie na drugim telewizorze?

Dokładnie tak.

Jeżeli chodzi o UPC to korzystałem z promocyjnej oferty TV cyfrowa + analogowa + internet 25Mb + telefon stacjonarny (darmowe wieczory i weekendy), bo kobita dużo wydzwaniała wieczorami :) - całość za 140zł, a obecnie to chyba za 120zł ww pakiet z internetem bodajże 40Mb
    Do tego IP stałe i dowolnie zmieniane na życzenie - trzeba było tylko zmienić MAC adres routera i zrestartować router :)

Jest także możliwość korzystania na 2 odbiorniakch telewizyjnych z telewizji cyfrowe w ramach jednego pakietu (multiroom), za dopłatą bodajże 15zł za kolejny odbiornik.

Myślę, że trudno o lepszą ofertę. Osobiście byłem bardzo zadowolony i teraz mi tego brakuje. Szkoda, że nie dało się przenieść do nowego lokum, ale bez problemu udało mi się rozwiazać tę umowę przed końcem tej umowy bez ponoszenia dodatkowych opłat.

0
  • #23 19 Lis 2012 21:15
    mihal2002
    Poziom 43  

galert napisał:

W takim razie szkoda pisać. Bo i tak na białe powiesz czarne. Nic nie kumasz choć inaczej się nie da wytłumaczyć.

0
  • #24 19 Lis 2012 22:32
    galert
    Poziom 8  

mihal2002 napisał:
    W takim razie szkoda pisać.

Groteskowo to brzmi od osoby, która na razie nic nie napisała.

Plumpi potrafi rzeczowo wyjaśnić, a Ty i KIEROWCA_VW jedynie upajacie się swoją wyższością w posiadanej wiedzy. Co napisałem w ostatnim poście nie tak, potrafisz obronić swoją tezę, że nie zaczynam rozumieć?

A co do tematu - mam jeszcze jedno pytanie - na jakiej zasadzie działa multiroom, np. z UPC? Dopłacając te 10 czy 15 zł. po prostu będę miał przy owym filtrze-rozgałęźniku (o którym pisałeś Plumpi) dostarczanym przez operatora jedno antenowe cyfrowe wyjście więcej?

0
  • #25 19 Lis 2012 23:01
    _cheetah_
    Poziom 37  

galert napisał:
    na jakiej zasadzie działa multiroom, np. z UPC? Dopłacając te 10 czy 15 zł. po prostu będę miał przy owym filtrze-rozgałęźniku (o którym pisałeś Plumpi) dostarczanym przez operatora jedno antenowe cyfrowe wyjście więcej?
    Nie, jest prościej. Do każdego odbiornika TV miałbyś osobny dekoder z UPC albo z platformy SAT.

0
  • Pomocny post
    #26 19 Lis 2012 23:10
    Plumpi

galert napisał:
    A co do tematu - mam jeszcze jedno pytanie - na jakiej zasadzie działa multiroom, np. z UPC? Dopłacając te 10 czy 15 zł. po prostu będę miał przy owym filtrze-rozgałęźniku (o którym pisałeś Plumpi) dostarczanym przez operatora jedno antenowe cyfrowe wyjście więcej?

Szczerze mówiąc nie wiem jak to jest realizowane od strony technicznej. Czy mają inny filtr/rozgałęźnik z 2 wyjściami cyfrowymi czy po prostu wstawiają za tym filtrem rozgałęźnik, a może doprowadzają drugi kabel? Nie miałem okazji tego sprawdzić.
    Jednak znając UPC to napewno będą chcieli położyć swoje przewody do każdego z telewizorów. Trzeba przyznać, że ich przewody są o wiele lepszej jakości niż te ogólnie dostepne w sklepach, a wtyki zakładają tylko i wyłącznie zaprasowywane/zakuwane.

W moim przypadku przewód, który mi doprowadzili musiałem przenieść do innego pomieszczenia, gdzie postanowiłem zamontować wzmacniacz z rozgałęźnikiem, ale przewód okazał się za krótki. Postanowiłem we własnym zakresie go przedłużyć, jednocześnie poprowadzić całkiem inną drogą poprzez piwnicę. Tak też zrobiłem dokładając ok. 20-25m swojego przewodu. Monter, który przyszedł do mnie podłączać dekoder cyfrowy trochę marudził, że musi ten kabel wymienić, ale ostatecznie stwierdził, że sygnał jest OK i tak może zostanić. Jedynie co zrobił to pozakuwał mi końcówki.

Prawda jest natomiast taka, że sygnał analogowy dostarczany jest na minimalnym poziomie i próba jego podzielenia rozgłęźnikiem pasywnym (bez wzmacniacza) powoduje spore pogorszenie sygnału. Jeden odbiornik telewizyjny działa dobrze, ale po rozgałęzieniu na dwa już widać sporą utratę jakości.
    Ja miałem podłączone 4 odbiorniki i dlatego musiałem kupić dodatkowy wzmacniacz z rozgałęźnikiem.

Dodano po 2 [minuty]:

_cheetah_ napisał:
    galert napisał:
    na jakiej zasadzie działa multiroom, np. z UPC? Dopłacając te 10 czy 15 zł. po prostu będę miał przy owym filtrze-rozgałęźniku (o którym pisałeś Plumpi) dostarczanym przez operatora jedno antenowe cyfrowe wyjście więcej?
    Nie, jest prościej. Do każdego odbiornika TV miałbyś osobny dekoder z UPC albo z platformy SAT.

Ale kolega Galert to wie. Pytał tylko gdzie i jak zrobione jest rozgałęzienie przewodu antenowego, którym ten sygnał dociera do dekoderów.

0