Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stx 25-100-8 SC w obudowie Bandpass 4-tego rzędu?

Zychu17 18 Lis 2012 20:01 2196 14
  • #1 18 Lis 2012 20:01
    Zychu17
    Poziom 7  

Witam wszystkich majsterkowiczów.

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w sprawie subika który usiłuję złożyć.
    Posiadam 2 używane głośniki STX-a 25-100-8 SC które dotychczas grały w osobnych obudowach 40L strojone na 37Hz (dobierane na słuch, nie tylko z WINISD).Grały no hmm... powiedzmy że średnio (pokój 15m^2).Słucham głównie techno,hip-hopu i hardstyle'a.Brakowało mi przede wszystkim szybkości i zejścia (te 40Hz to ledwo ledwo ;p).Proszę Was o pomoc w zaprojektowaniu subika na tych przetwornikach-chodzi mi głównie o Bandpass 4th.Próbowałem symulować tą obudowę w WINISD i programik proponował komorę B-R 27L strojona na 46Hz,a komorę zamkniętą 39L(dla jednej szt.).Z tego co mi się wydaje to zamknięta powinna być mniejsza (dla większej wytrzymałości mocowej głośnika) a tu wychodzi odwrotnie ;p.Powiedzcie mi czy dobrze myślę?
    Wpisałem swoje parametry (B-R 30L @ 51Hz ,a zamknięta rownież 30L dla 1 głośnika) i dosyć ładny liniowy wykres od 40Hz do 60Hz na poziomie ~ 89Db(zależy mi na zejściu choćby do 40Hz bez dużych spadków i "wykopie").Bardzo Was przepraszam ale nie wrzucę ss-ów z WINISD ponieważ przekroczyłem limit internetu (no niestety 3Gb).Proszę o Waszą opinię na temat tego czy to zagra (materiału akurat mam na taką skrzynię dla dwóch GDN-ów więc mogę spróbować a jak nie wyjdzie... to po prostu przerobie na zamkniętą ^^) Jeżeli źle obliczyłem-proszę mowić ;p

0 14
  • #2 19 Lis 2012 15:01
    Zychu17
    Poziom 7  

To jak pomoże ktoś?? :D (wiem,wiem niecierpliwy ze mnie człowiek)

0
  • #3 19 Lis 2012 23:09
    Zychu17
    Poziom 7  

Witam.Narazie chyba nici z prób,choroba mnie dopadła :( zapalenie krtani i raczej niewiele zrobię a w sprawie tematu proszę się wypowiadać,oceniać i krytykować czy to zagra :)

0
  • #4 22 Lis 2012 10:39
    Zychu17
    Poziom 7  

Ech widze że pomocy się nie doczekam :( trudno jak tylko wyzdrowieje to biore się do roboty może coś z tego wyjdzie :d

0
  • #5 22 Lis 2012 10:53
    Arkadyo
    Poziom 29  

Wydaje mi się, że bp 4 rzędu będzie jeszcze bardziej mulił niż br a z tak niskim spl jak ma ten przetwornik to zgasisz go już całkiem. Może zejscie bedzie miał lepsze ale całosciowo efekt będzie raczej mierny. Słaby ten przetwornik i tyle. Jak Ci nie zależy na spl x2 to może pokombinój z układem isobaric. Ja ostatnio popełniłem taką konstrukcję na 2x stx 22-120-8-sc połączonych w przeciwfazie (pracują plecami do siebie) i efekt całkiem niczego sobie w obudowie 13,5 litra :).
    No ale te moje 8" to o niebo lepsze od tych Twoich 10".
    Uważam, że te 22-120 i teraz 22-200 to najlepsze przetworniki stxa z serii SC.
    Chociaż jak dla mnie to nie jest to czego szukam. Gdybyś był zainteresowany to mój subik w stanie surowym jest do wyrwania za wręcz jakąś przysłowiowa kwotę.

0
  • #6 22 Lis 2012 12:20
    Zychu17
    Poziom 7  

Okey bardzo dziękuję kolego za odpowiedź,wiem że nie są to za dobre głośniki lecz w Br u mnie w salonie potrafią zrobić niezłe zamieszanie ;].No coż doświadczenia nigy dosyć,spróbuję zrobić tego BP właśnie szukałem takiego kompromisu aby było dobre zejście i dobre ciśnienie wytwarzało.Dam mu te 100 watt w RMS (mam wzmacniacz Grundig v301 100 wat rms-u przy 8Ohm).Kolego a czy mógłbyś mi powiedzieć jak będzie wyglądała wytrzymałość mocowa w tej obudowie? Bo narazie to w tym BR to dla mnie za mało... ( na 5 w skali do 10-ciu głośnik już ma biedę(Altusy 140 duuużo więcej wytrzymują no ale nie będę porównywał głośnika STX-a do Tonsila...)) Słyszałem również że programik BassBox jest lepszy do projektowania tego typu obudów,ale ja na razie opanowałem tylko WINISD (i jak widzicie marne ;D) Jak ma się BassBox do Winisd? Tzn. chodzi mi o to który dokładniejszy ;] Arkadyo zobaczę jak to zagra w BP... jak marnie to zbliżają się urodzinki,święta etc. to będzie trochę pieniążków (na ich nadmiar nie cierpię ^^) to pomyślę nad Twoją propozycją ;] Dzięki

0
  • #7 24 Lis 2012 11:08
    Zychu17
    Poziom 7  

Witam.Dziś się lepiej czuje i biore sie za docinanie płyt :) Nie wiem czy dziś skończę ale jak będzie gotowe to napisze wrażenia z odsłuchu :D

0
  • #8 26 Lis 2012 20:21
    Zychu17
    Poziom 7  

Witam.Subwoofer w połowie roboty (brakło mi czasu w sobotę) narazie wszystkie wymiary są starannie zachowane. Zostały mi trzy ścianki do przykręcenia lecz dopiero dokończę go w weekend ponieważ mam szkołe teraz :) jestem bardzo ciekaw efektu.Mam nadzieję że moja praca nie pójdzie na marne :D

0
  • #9 28 Lis 2012 19:43
    Zychu17
    Poziom 7  

Witajcie.Dziś skończyłem subwoofer.... gdy go podłączyłem i dalem na 1/3 to na polu byla masakra! Potem przeniosłem się do mojego pokoju i bass bez rzadnych spadków schodzi do 38 hz co jak dla.mnie jest baaardzo zadowalającym wynikiem na tego typu głośnikach.Jest bardzo głośno i nisko :) jednym słowem to czego oczekiwałem no i bas nie muli jak w b-r .Dziś zamowiłem jeszcze plexe (komora zamknieta jest juz na to przygotowana :D) tylko narazie pieniążków brak na wykończenie :(.Zrobiłem closed 55l a b-r 50(dla jednego 25l a closed jest wspolna) i strojenie dobierałem w pokoju i najlepiej było na 51 hz (sprawdzane później w Winisd)Dziękuję za pomoc (trochę uboga... ale cóż...) jak dokończę suba to być może wrzuce na Diy.
    Piona! :)

0
  • #10 25 Sty 2013 08:42
    2173177
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 29 Sty 2013 16:22
    Zychu17
    Poziom 7  

Witam.Porównanie B-R a BP 4th , tutaj bez porównania na korzyść BP, głośno, gra od 37Hz do
    ok 60Hz (opierałem się na WiniSD).W samochodzie może zagrać jeszcze niżej, ja mam mały pokoik a i tak są dobre rezultaty ;) (ok 15m^2).
    Jeżeli posiadasz jeden głośnik,zrób zamkniętą 27L (po odliczeniu lub dodaniu objętości głośnika,zależy w którą stronę zwrócisz membranę ) a b-r 25L (również policz głośnik i br) i strojenie 50-55 Hz (możesz też się z tym pobawić ;) ) Rysunku niestety nie wrzucę ,ponieważ wyskakuje mi jakiś błąd.Postaram się wrzucić jakiś filmik jak to gra ;)

Pozdrowionka ;D

0
  • #12 01 Lut 2013 20:50
    2173177
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 08 Lut 2013 16:54
    Zychu17
    Poziom 7  

Kolego tylko nie rób BR... Mówię Ci gra całkiem inaczej niż wykres to pokazuje.Zawiedziesz się ;)

0
  • #14 09 Lut 2013 17:50
    2173177
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 22 Lut 2013 17:14
    Zychu17
    Poziom 7  

Tak.Pobaw się strojeniem.I przy b-r o średnicy 10 cm słychać świsty... Osobiście zastosowałem i później musiałem to zmieniać... Daj 2x 7cm

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo