Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz OE prąd kolektora

18 Lis 2012 22:33 1242 6
 • Poziom 14  
  Witam Panów

  Otóż mam pytanie co do wzmacniacza ze wspólnym emiterem.KOnkretnie chodzi o prąd jaki ma płynąć przez bazę.Przjmijmy dla ułatwienia :wzmocnienie tranzystora to 100 więc żeby mógł najskuteczniej wzmacniać to :

  Jeżeli opornik na kolektorze ma 1k to na bazie muszę zrobić dzielnik napięcia ( na bazie będzie połowa zasilania ) i dobrać tak rezystory żeby prąd bazy był o połowe mniejszy jak w stanie nasycenia czy prąd bazy powinien być jak najmniejszy byle by tranzystor w stan nasycenia nie wszedł ?

  Pozdrawiam
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 14  
  Dołóż opornik w emiterze będzie łatwiej stabilniej. Tak jak piszesz napięcie na kolektorze powinno wynosić około połowę napięcia zasilania. Możesz bez opornika w emiterze podwiesić z zasilania opornik 200 razy większy(dla współczynnika wzmocnienia tranzystora 100) lub połączyć opornikiem 100 razy większym kolektor z bazą.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 14  
  O dzięki za odpowiedź.A prąd bazy jaki powinien być ? jak najmniejszy czy powinien mieć połowę prądu który nasyci tranzystor ?

  Pozdrawiam
 • Specjalista elektronik
  Mozę pokaż schemat tego wzmacniacza który projektujesz. Bo generalnie to prąd dzielnika napięć wybieramy tak by był większy niż
  Idz > 10 *(Ic/Hfe_min)
  I od kiedy to w układzie OE ustalamy na bazie połowę zasilania?
 • Poziom 14  
  A to z tym prądkem to ok.A od kiedy utalamy ppolowe zzasilania ? kiedy przeczytalem w edw ze kiedy jest polowa zasilania wtedy jest najwiecej mniejsca dla skladowej zmiennej dlatego nalezy tak ustawiac ;)

  Pozdrawiam

  Marek
 • Specjalista elektronik
  maroo123321 napisał:
  A od kiedy utalamy ppolowe zzasilania ? kiedy przeczytalem w edw ze kiedy jest polowa zasilania wtedy jest najwiecej mniejsca dla skladowej zmiennej dlatego nalezy tak ustawiac ;)

  Pozdrawiam

  Marek

  Ale po co na bazie? Dla układu OE chcemy mieć jak największy sygnalna na wyjściu. Dla uzyskania największej amplitudy sygnału wyjściowego ustawiamy połowę napięcia zasilana na kolektorze.
  Zresztą te rysunki powinny wyjaśnić wszystko przy zasilaniu 9V

  Vce=4.5V
  Wzmacniacz OE prąd kolektora

  Vce=3V
  Wzmacniacz OE prąd kolektora

  Vce=1V
  Wzmacniacz OE prąd kolektora
 • Poziom 14  
  Połowę napięcia zasilania ustawiamy na kolektorze najczęściej za pomocą rezystorów lub dzielnika na bazie. Na bazie nie ma połowy napięcia zasilania tylko ok 0,7V jak nie zastosujesz opornika w emiterze tranzystora. Aby wzmacniacz przenosił Ci liniowo i nie zniekształcał, musisz zastosować opornik w emiterze, szczególnie gdy masz większy sygnał wejściowy, wtedy tranzystor pracuje w klasie A - liniowo. Szumy tranzystora zależą od prądu kolektora, jak jest bardzo mały to tranzystor generuje więcej szumu. W zasadzie każdy tranzystor ma optymalny prąd przy którym najmniej szumi( ważne przy niskich sygnałach)