Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena pokojowa - Brak Mux 3 w Szczecinie

18 Lis 2012 22:49 8448 24
  • Poziom 12  
    Witam,

Odbieram TV naziemną cyfrową. Do nadajników (jestem ze Szczecina) mam 13,5 km (szczecin kołowo).
    Jeśli chodzi o Mux-2 oraz Mux-1 obraz jest naprawdę konkretny (aż się zdzwiłem, że TVP HD tak ładnie chodzi).
    Niestety, kanały z Mux-3 są bardzo kiepskie lub ich wcale nie ma. Wiem, że Mux-3 jest mniejszej mocy - 10 kW, w porównaniu z Mux-1 i Mux 2 - 100 kW.

Moja "antena" to obrana końcówka kabla, wisząca za oknem.

Moje pytanie brzmi:
    Czy opłaca się kupować anteny pokojowe i czy jest o wiele lepszy sygnał? Na co patrzeć?
    Zewnętrznej anteny nie mam jak zamontować.

Pozdrawiam
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 31  
    W twoim wypadku antena zewnętrzna pasywna, pozbawiona wzmacniacza i zasilacza. Zamontowana na zewnątrz. Albo czekać na wyłącznie sygnału analogowego. Wówczas sygnał MUX3 zostanie wyrównany.
  • Poziom 33  
    ppoblocki napisał:
    Czy opłaca się kupować anteny pokojowe i czy jest o wiele lepszy sygnał? Na co patrzeć?
    Zewnętrznej anteny nie mam jak zamontować.

Anten pokojowych nie opłaca się kupować bo nie zawsze odbierzesz na nich sygnał w zadowalającej jakości i będzie po prostu zrywać poprawny odbiór.
    Nie uwierzę, że nie masz jak zamontować jednego z takich maluszków....
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 12  
    Dzieki za odpowiedzi.

Kapnąłem się, że mieszkając w bloku prawie na każdym dachu jest cuś takiego jak antena zbiorcza.
    Faktycznie - zauważyłem za szafą dwa wyjścia antenowe. Podłączając kabel do jednego z nich TV odbierał podobnie - MUX1 oraz MUX2. Brak MUX3.

Czy taka antena jest tak słaba, że tego nie odbiera?

_cheetah_ :
    Jak się montuje taką antene? W opisie jest napisane, że nie wymaga żadnych narzędzi...

P.s - TV odbiera mi kilkanaście kanałów z MUX4. Jak się dowiedziałem - jest to "TV mobilna", a kanały są zakodowane. O co chodzi? To jest nadajnik "prywatny"?

Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    ppoblocki napisał:
    To jest nadajnik "prywatny
    no to telewizja mobilna Polsatu trzeba z nimi podpisać umowę i płacić abonament.
  • Poziom 12  
    20 zł + umowa, a taka uboga oferta.. ktoś to kupuje?
  • Specjalista Sieci, Internet
    ppoblocki napisał:
    _cheetah_ :
    Jak się montuje taką antene? W opisie jest napisane, że nie wymaga żadnych narzędzi...
    A kto ich tam wie, co mieli na myśli pisząc to, ale wydaj mi się, że chodziło im o to, że nakrętki śrub mocujących uchwyt anteny do masztu to "motylki", a z anteną są dołączone złącze F i wtyk antenowy, wymagające na dobrą sprawę do założenia tylko noża.

Tyle, że nóż to też w końcu narzędzie, a i maszt (uchwyt), do którego trzeba zamocować antenę, sam się nie zamocuje bez wiertarki i śrubokręta chociażby... :D

Instrukcja montażu

Niektórzy kombinują z uchwytami magnetycznymi od anten CB do mocowania małych anten TV, jeśli mają stalowe parapety przy oknach.
  • Poziom 12  
    Dzieki, ale wytłumaczcie mi proszę, czemu antena zbiorcza nie łapie MUX3?

Możliwe jest, żeby spółdzielnia zamontowała tak kiepską antenę?

Pzdr
  • Poziom 33  
    Okablowanie i gniazdka są pewnie bardzo stare i sygnał w sieci jest zbyt przytłumiony.
  • Moderator
    Mało prawdopodobne by antena zbiorcza była w ogóle przystosowana do cyfryzacji.

Sygnał analogowy ma być w Szczecinie wyłączony do 19 marca, przypuszczam że będzie wyłączony wcześniej. Warto by zapytać szanowną Spółdzielnię czy planuje jakiekolwiek prace modernizacyjne. To co odbierasz jako MUX1 i MUX2 to są "przecieki", a nie to co przelatuje przez antenę zbiorczą. Typowy osprzęt AZART-u jest znany ze swojej bardzo słabej szczelności, w praktyce nawet na wyjętym z "pionu" kablu można odbierać sporo. Odległość od Kołowa jest na tyle mała a sygnały tak silne, ze nie ma z tym problemu.
    Obecny nadajnik MUX3 to instalacja tymczasowa, po wyłączeniu analogu emisja będzie przeniesiona na obecny kanał Polsatu (48) i na pełnej mocy koncesyjnej, czyli 100 kW (SFN ze Świnoujściem).
  • Poziom 12  
    Super, dzięki bardzo za odpowiedzi.
    Patrząc na nieciekawe (jak dla mnie) kanały, które oferuje MUX-3 jednak poczekam na wyłączenie analogówki.

Pozdrawiam i życze miłego dnia
  • Moderator
    Nie przesadzaj... :) ;)
    Niektóre pozycje TVP KULTURA są naprawdę na znakomitym poziomie. Z programów nadawanych przez TV publiczną to chyba najlepszy kanał.
  • Poziom 12  
    Pewnie i masze rację, ale nie chce kupować i instalować nowej anteny, skoro za 2 miesiące będę już pewnie odbierał normalnie te kanały.

Pozdrawiam :)
  • Moderator
    W ofercie Dipola jest takie cudo:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm
    Jak widzisz kosztuje majątek, do tego kawałek kabla i powinno działać, o ile masz otwartą przestrzeń w kierunku na Kołowo. Sam maszt jest jak wiesz widoczny gołym okiem ze Szczecina, przynajmniej w części śródmiejskiej, w kierunku na Police z tym już jest gorzej. Najładniej widać Kołowo spod masztu w Warszewie.. :)

Jak wyłączą analog to przypuszczam że Spółdzielnia i tak nie "upgraduje" anteny zbiorczej.
    Zanim się ludzie porządnie nie wq--ą to pewnie jakaś "złota raczka" wpuści w zbiorówkę 7 kanałów z DVB-T z dekodera do modulatorów analogowych i "pozamiatane".
    Zwolnią kanały 7 i 12 to akurat 6 kanałów się tam zmieści, siódmy kanał może lecieć na kanale S9. To na pewno tańsze rozwiązanie niż modernizować instalację zbiorczą.
    Podobnie zrobili u kolegi mieszkającego koło Zielonej Góry. A gdzie HD? A gdzie lista EPG...?
    Kolega zadzwoniło do Spółdzielni i co usłyszał: "przecież ma Pan TVP1HD, nie widać na ekranie?".. Owszem jest, dekoder w bloku i z HD robi na analogu... :)
    Dalsza dyskusja skończyła się krótko: "nie ma pieniędzy na remonty, 1/3 lokatorów zalega z czynszami"...
    "A to Polska jest właśnie"....
  • Poziom 12  
    Dzięki, moze faktycznie pokusze się o antene.

Musze jeszcze poszukać jak to jest z odbiorem niemieckiej TV.
    Wiem, ze mając mpeg-4 mogę odbierać ich mpeg-2.

Pozdrawiam
  • Moderator
    Oczywiście możesz.
    MPEG2 jest odbierany przez odbiorniki MPEG4
    MPEG4 DVB-T jest odbierany przez MPEG4 DVB-T2..
    A MPEG4 DVB-T2 będzie docelowym - jak na razie - standardem w Polsce.
  • Poziom 24  
    ppoblocki a może lubisz majsterkować? Prawie za darmo można zrobić sobie całkiem sensowną antenę typu Yagi-Uda (yagi calculator) lub biquad (biquad Kalkulator by IceG). Na pewno będą lepiej działały od kawałka kabla :)
  • Poziom 24  
    To jest właśnie antena biquad wersja słabsza bez ekranu. Zrobisz ją praktycznie za darmo więc 30 minut pracy i masz porównanie z kawałkiem kabla które już masz. A nóż widelec już wystarczy...
  • Poziom 12  
    Gdzie takiego druta dostane? W hurtowni elektrycznej sprzedają na metry?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    ppoblocki napisał:
    Gdzie takiego druta dostane? W hurtowni elektrycznej sprzedają na metry?

Średnica tego drutu nie jest krytyczna.

Materiał drutu również - może być miedź, mosiądz czy dowolny elektryk, który można lutować.

Pozdrawiam.
  • Specjalista Sieci, Internet
    ppoblocki napisał:
    haha, oczywiscie, ze lubie. Nawet znalazłem coś takiego:
    http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/#comment-4695
    Na zdjęciach antena ustawiona jest do odbioru sygnałów w polaryzacji V (np. TV Mobilna Polsatu). Do odbioru mux-1...3 powinna być przekręcona o 90° (polaryzacja H) .

Popatrz tam: Fanatycy i Desperaci, ale z dobrymi wynikami ;)

SP5ANJ napisał:
    Średnica tego drutu nie jest krytyczna.
    Krytyczna nie jest, ale w ogólnym przypadku, przy daleko rozstawionych mux-ach lepiej, żeby był gruby, coby dipol miał mniejszą dobroć.
  • Poziom 12  
    Witam Szanowne Grono,

Zrobiłem własną antenę. Taką, jak z linku, który podałem powyżej.
    Koszt anteny: 3,60 zł
    Czas: 30 minut

Satysfakcja z świetnie działających MUX1,MUX2 oraz MUX3 - bezcenna.
    Na dodatek dodam, że moja antena stoi sobie na parapecie, przy czym starą "antenę" miałem na zewnątrz i tak dobrze nie odbierała.

Oto moje cudo:

Antena pokojowa - Brak Mux 3 w Szczecinie

Jak będę miał troszkę więcej czasu, to może jakąś obudowę wrzuce w miejscu lutowania, chociaż i tak jej nei widać, bo jest ciągle za zasłoną :)

Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    ppoblocki teraz pozostaje wydać drugie 3,6 na piwko w ramach nagrody dla siebie . :) A tak na poważnie to nasuwa się nieraz pytanie czemu niektóre anteny tyle kosztuję...