Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Do skrzyni manulanej, wlano olej przeznaczony dla automatu.

Neusek 18 Nov 2012 23:06 5613 4
 • #1
  Neusek
  Level 2  
  Witam.

  Dwa miesiące temu wymieniłem skrzynie i sprzęgło w samochodzie Renault
  Megane I phII 1.6 16v. Dziś zorientowałem się że wlano do nowo wymienionej skrzyni olej Elf Automatic. Moja skrzynia to manual więc powinien być to zupełnie inny olej, mianowicie Elf Transmatic. Błąd popełniłem sam, więc na reklamacje nie mam co liczyć u mechanika który się tym zajmował, więc zwrotu kosztów za olej nie uzyskam. Chciałem was zapytać, czy mogę ekspolatować skrzynie manualna na oleju przeznaczonym do skrzyni automatycznej ? Czy mam to wymienić jak najszybciej?

  Z góry dzięki za pomoc.
 • #2
  zeimp
  Moderator on vacation ...
  Wymień na właściwy - nie experymentuj.
 • #3
  Neusek
  Level 2  
  Szkoda mi kasy, ale jak ma ucierpieć cała skrzynia to cóż zrobić. Myślałem że skoro warunki pracy dla skrzyń automatycznych są cięższe to z manualem powinna sobie taka oliwa poradzić, dodam że podczas jazdy nie da się zauważyć różnicy.
 • #4
  mczapski
  Level 39  
  Cena oleju to pewno z 50 PLN. Nic nie wspominasz o wskaźniku lepkości. Wiem z doświadczenia, że skrzynie Renault wręcz nie znoszą klasy 90. Spodziewam się iż obecnie przełączanie biegów odbywa się sprawnie i poniekąd o to chodziło. Ja np niegdyś nabyłem Mazdę z mechanicznym przełączaniem biegów i zalaną Dextronem. Tak ją eksploatowałem zawsze i nic złego nie stało się. Jeśli nie widzisz negatywnych objawów jak np głośność, wycieki to nie śpieszyłbym się z wymianą.
 • #5
  romuald-f
  A/T specialist
  Np. Chrysler Voyager CRD w skrzynce manualnej ma olej ATF, Daewoo Musso (terenowy, manual) też zalecany przez producenta to ATF. Nie wiem co zaleca Renault ale na zimę to może i dobrze.