Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

prosty wyswietlacz 24LED - voltomierz albo cos innego...

PiotrCurious 19 Nov 2012 09:58 1563 2
Testo
  • Stary, ale jary projekt.
    Główny szał polega na tym że całość jest na płytce jednostronnej i nie wymaga rezystorów. Minimalizm.

Projekt może wyświetlać cokolwiek - napięcie, częstotliwość , efekt świetlny, dane przyjmowane z portu szeregowego .
    Najczęściej przydawał mi się jako wskaźnik naładowania baterii (np. Li-po)

Nóżka RA5 służy do ustalania offsetu. Tj. zwierając ją do masy układ zapamiętuje obecną wartość adc i zapisuje ją w EEPROM.
    Następne odczyty są pomniejszone o ten offset.
    ADC jest 16bitowe.
    Dzięki temu miernik może wyświetlać łatwo np. przedział 3.0-4.2V ,
    1.0-1.4V, 12.5-13.8V (po użyciu dzielnika).

Uruchomienie sprowadza się do wyregulowania źródła prądowego na max i min zakres, następnie offsetu, oraz ponownie źródła prądowego na max i min zakres (ze względu na nieliniowość ADC czynności te należy niestety kilkakrotnie powtórzyć) - po kilku próbach jest to dość intuicyjne.

potencjometr na RA4 służy do ustalania jasności. można użyć fotorezystora.
    RA5 powinno być podciągnięte do + zasilania - nie ma tego na płytce bo trzeba wlutować rezystor od strony druku.

jeśli układ zasilamy z 5V , można użyć kwarca szybszego niz 20Mhz . Najszybszy który działał u mnie to 28Mhz.

minusy :
    - mało przejrzysty kod.
    - brak ogranicznika 'od dołu' i 'od góry' .
    - kod nie jest modularny (wersje z 'modułem' ADC, pomiarem częstotliwości, wejsciem szeregowym, itd. przez podmiane jednego include'a).

plusy :
    - jednostronny druk
    - prosty montaż
    - cena
    - pomimo prostoty 'trzyma' parametry (zwłaszcza przy użyciu kondensatora MKT do ADC)
    - czułość do 50mV/dioda (przy większej diody mają tendencję do mrugania)

prosty wyswietlacz 24LED - voltomierz albo cos innego... prosty wyswietlacz 24LED - voltomierz albo cos innego... prosty wyswietlacz 24LED - voltomierz albo cos innego...

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    PiotrCurious
    Level 9  
    PiotrCurious wrote 18 posts with rating 19, helped 0 times. Live in city Górne Łużyce. Been with us since 2012 year.
  • Testo
    Elektrpp
    Level 9  
    Opis dobry, wyczerpujący poza tym że (może jesteś ślepy) ale brakuje mi nazwy zastosowanego układu scalonego i jego ceny...

Edit: A nie, już mam, po prostu wpisywałem w google przez "1" zamiast przez "l".
    PIC16F628
    Więc wszystko wygląda dość przystępnie.
    PiotrCurious
    Level 9  
    tak, wybór padł na 16f628 głównie z powodu jego ceny i dostępności.
    działa również na 16f627 .