Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przezwojenie silnika gwiazda/trójkąt na gwiazda/podwójna gwiazda

19 Nov 2012 16:01 4761 14
  • Level 8  
    Witam,
    mam do przezwojenia silnik o mocy około 50 kw 2800 obr. Zleceniodawca zażyczył sobie przezwojenia z gwiazda/trójkąt na gwiazda/podwójna gwiazda, ewentualnie trójkąt/podwójny trójkąt.

W związku z tym mam pytanie, czy miałby ktoś schemat połączenia cewek w takim silniku 2800 obr dla gwiazda/podwójna gwiazda lub trójkąt/podwójny trójkąt i zechciał się nim podzielić?

Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam Artur
  • Level 35  
    A ten silnik ma jakiś typ naklepany na tabliczce?
    V.
  • Level 8  
    To silnik, a raczej sam stojan z agregatu chłodniczego, więc nie ma na nim tabliczki, a co więcej moc też jest tylko w przybliżeniu, gdyż na całym urządzeniu jest tabliczka z mocą chłodniczą. O mocy silnika nie wspominają.

Pozdrawiam Artur
  • Level 35  
    Moc chłodnicza niewiele może mieć wspólnego z elektryczną samego silnika.
    Pozostaje zwymiarowanie pakietu stojana, policzenie żłobków i porównywanie z katalogami...
    I tak pewnie pozostanie uzwajanie w dwu warstwach.
    Zastanawiające jest, czy koszt przezwojenia nie będzie wyższy od kosztów zakupu gotowego silnika o wymaganych parametrach- w necie jest od jasnej Anielki ogłoszeń firm sprzedających używki, leżaki magazynowe- nawet allegro ma tego sporo. Warto polukać za silnikiem dźwignicowym, bo pewnie chodzi Ci o uzyskanie dwubiega.
    V.
  • Level 8  
    Właśnie problem jest z tym że nie jest to silnik dwubiegowy, a o stałych obrotach 2800 obr/min. Chodzi o to że silnik chodzi na pierwszej gwieździe z częściową mocą, a w razie potrzeby dołączana jest druga i chodzi na pełnej mocy.

W tym momencie zastanawiam się czy nie łatwiej byłoby połączyć to w trójkąt/podwójny trójkąt gdyż miałbym chociaż ogólne dane zwojowe zdjęte z tego silnika.

Przezwojenie to koszt nieporównywalnie mniejszy niż kupno nowego stojana do tej sprężarki.

Wymiary pakietu to: długość 275, średnica zewnętrzna 260, a średnica wewnętrzna 140. Liczba kanałów 36.

Pozdrawiam Artur
  • Level 35  
    To jakiś nietypowy konstrukcyjnie kadłub? Możesz zdjęcie wrzucić? Tak z ciekawości pytam.
    Wymiary w milimetrach? Jak tak, to coś ten silnik niewielki :)
    V.
  • Level 8  
    Zdjęcie wrzucę w czwartek, gdyż aktualnie jestem na wyjeździe.
    Tak wymiary w milimetrach, no cóż można te silniki niesamowicie wyżyłować gdyż przepływający przez kanały czynnik je chłodzi i nie ma problemu z przegrzewaniem.

Pozdrawiam
  • Level 35  
    Wyżyłować można, ale taki pakiet jako magnetowód wskazuje na moc silnika góra 7,5-9 kW, jednak mogę się mylić :)
    Sorry, że poprzednio sugerowałem zwykły silnik, przeoczyłem, że to element agregatu pracujący w zanurzeniu i zabudowany a nie z normalną skorupą.
    Przy okazji- wrzuć średnicę drutu nawojowego, jakim bym oplątany.
    V.
  • Level 8  
    Średnica z tego co pamiętam pojedynczo 1,30mm, zwoi jeszcze nie liczyłem, gdyż jeśli nie uda mi się znaleźć schematu tego łączenia, nie podejmę się przezwajania. Ze zwykłymi agregatami nie było problemu, ale teraz zaczęły się konserwacje śrubowych i zaczęło się kombinowanie z ulepszaniem. W tym przypadku jest podobno jakiś problem ze sterownikiem i chcą mieć zrobioną taką przeróbkę.
  • Level 1  
    Ten silnik nie może mieć 50kw mocy przy takiej średnicy drutu,
    tak jak napisał vorlog raczej 7,5- 9 kw.
  • Level 8  
    Przepraszam, myślałem o czymś innym, a co innego napisałem. Silnik zwojony jest poczwórnie drutem 1,30 mm. O mocy około 50 kw mówił właściciel firmy która rozbierała całą sprężarkę, gdyż taka moc powinna wychodzić według niego z mocy chłodniczej.

Jak dla mnie może to być i 5 kw, byleby udało mi się gdzieś znaleźć schemat łączenia cewek silnika w układzie trójkąt/ podwójny trójkąt lub gwiazda/ podwójna gwiazda.

Pozdrawiam
  • Level 35  
    Dysponujesz taką mądrą książką "Atlas uzwojeń silników indukcyjnych" może?
    V.
  • Level 17  
    W pytaniu " czy
    miałby ktoś schemat połączenia
    cewek w takim silniku 2800 obr dla
    gwiazda/podwójna gwiazda lub
    trójkąt/podwójny trójkąt i zechciał sięnim podzielić?" nie idzie wywnioskować co zleceniodawca chce osiągnąć, więc proponuję to przedstawić. I co jest za problem ze sterownikiem i jakim. Żeby coś pomóc trzeba wiedzieć o co chodzi a nie się domyślać "pewnie chodzi Ci o uzyskanie dwubiega."
  • Level 32  
    pioterAos wrote:
    "pewnie chodzi Ci o uzyskanie dwubiega."

W dużych sprężarkach typu semihermetic bywały uzwojenia dzielone w stosunku 1/2:1/2 Lub 1/3:2/3 Dla łatwiejszego rozruchu. Ze schematu na deklu od przyłączy elektrycznych wyglądało to jak uzwojenie 2* gwiazda lub 3*gwiazda w tym ze dwie były połączone ze sobą.

http://www.hvacrinfo.com/Compressors/cope_semi_asia.pdf

Przykład na stronie 64.
  • Level 17  
    Ja to cytowałem. Więc tak na stronie 66 po prawej u góry. No to prawie wiem o co chodzi, ale nie mam pomysłu.