Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

windows 7 - podczas instalacji system nie widzi NOWEGO dysku sata 500gb

19 Lis 2012 19:36 6144 13
  • Poziom 8  
    Witam

mam następujący problem, mianowicie posiadam płytę asus p5vd2-mx (acpi bios revision 0501) i podczas instalacji windowsa 7 prosi mnie on o sterowniki pamięci masowej
    pytanie brzmi: gdzie mogę takowe sterowniki znaleźć ?

próbowałem wgrać sterowniki z płytki dołączonej do oprogramowania płyty głównej ale dysku i tak nie wykrywa

w biosie dysk jest wykrywalny (forth IDE master) odczyt ustawiony na ahci

jakieś sugestie? proszę serdecznie o pomoc
    pozdr Kornel
  • Poziom 11  
    Sterowniki AHCI do płyty głównej powinny się znaleźć na płycie CD ;)
  • Poziom 38  
    Musisz poszukać sterowników SATA do Twojej płyty głównej i podczas instalacji dograć je.
  • Poziom 8  
    sterowniki na płycie są niekompatybilne... po odchaczeniu, żeby takowe pokazywał instalacja ich nie przynosi efektu... mogą być za stare?

szukałem sterów sata ale nie mogłem znaleźć do konkretnego modelu płyty.

btw zainstalowałem system bez większego problemu na innym komputerze więc usterka mechaniczna jest wykluczona. Po podłączeniu do docelowego kompa nowego dysku podczas rozruchu systemu wyskakuje błąd o kodzie "0xc00000e9" (brak podpiętych żądnych urządzeń z masową pamięcią poza nowym dyskiem twardym)

co dalej?
  • Poziom 38  
    Cornellius89 napisał:
    szukałem sterów sata ale nie mogłem znaleźć do konkretnego modelu płyty.

Zacznij od podania pełnej konfiguracji sprzętowej.
  • Poziom 8  
    intel pentium 4 3.06 ghz 64bit
    1024mb ddrII
    karta nvidia 7950gtx 2
    płyta asus p5vd2-mx
  • Poziom 38  
    Cornellius89 napisał:
    NOWEGO dysku sata 500gb

Co to za dysk??
  • Poziom 14  
    Na początek zrób update biosu (na stronie Asusa Version 1017) . Win7 nie powinien mieć żadnego problemu z kontrolerami umieszczonymi na płycie ktrórą podałeś.
    Dysk podpinasz pod te czarne porty (VIA 8237A) czy czerwony (JMicron JMB363) ?.
    System instalujesz z oryginalnej płyty czy jakiegoś magicznego nośnika z neta? (zdarza się że obrazy są uszkodzone albo źle sie wypalają i są wtedy podobne objawy np: system twierdzi że nie ma sterowników do CD-ROM'u - tym z MSDN tez sie zdarza :) )
  • Poziom 8  
    system oryginalny windows home premium 64, próbowałem podpinać pod czerwony (wyskakuje błąd 0xc00000e9 ) po podpięciu pod sata 1 wind uruchamia się normalnie (pasek wczytywania) i reset kompa niestety... to samo z sata 2. Nowy hdd to wd5000aakx.

btw update sterów biosu ... jak? jeżeli system nie startuje... sry za takie pytania ale specem nie jestem.
  • Poziom 14  
    Wrzuć pliki na pendrive’a sformatowanego w FAT32 i
    http://www.asus.com/999/html/events/mb/ezflash.htm
    Powinno wykryć pendraka.

Ja osobiście w krytycznych przypadkach używam bootowalej płytki Win98 i bios wypalam na CD-RW.

A jak masz dyski i kontrolery SATA w biosie ustawione?
  • Poziom 8  
    próbowałem chyba wszystkich opcji kontrolerów: ide, ahci, r(costam) i wyłączałem je całkowicie... bez efektów
  • Poziom 28  
    Jeśli system na tym dysku zainstalowałeś na innym komputerze, teraz go przenosisz do właściwego - nie dziw, że są błędy. Inna konfiguracja sprzętowa, windows nie skopiował sterowników do innego komputera, bo po co miał to robić.

"po podpięciu pod sata 1 wind uruchamia się normalnie (pasek wczytywania) i reset kompa niestety... to samo z sata 2."

I w takiej konfiguracji należy instalować system - system nie jest uruchamiany, bo włącza sterowniki nie takie jak trzeba.
  • Poziom 8  
    "I w takiej konfiguracji należy instalować system - system nie jest uruchamiany, bo włącza sterowniki nie takie jak trzeba."

próbowałem... z konfiguracją ahci ofc i dysk nadal nie wykrywalny. btw dysk zarówno przed instalacją winda jak i po jest dla mojego kompa niewidoczny.
    Zrobię update biosu i napiszę czy coś się zminiło.