Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar pojemności baterii alkalicznych AAA (R3), AA (R6) i innych

marpio09 19 Lis 2012 20:06 21843 3
  • #1 19 Lis 2012 20:06
    marpio09
    Poziom 13  

Od ostatniego mojego tematu dotyczącego ogniw minęło już 6 lat. Postanowiłem założyć nowy w podobnym klimacie.
    Wybór padł na "mniejsze paluszki" czyli ogniwa typu R3(AAA).
    Rozglądając się po domu stwierdziłem, że w dużej części urządzeń leżą sobie wygodnie właśnie te małe ogniwka.
    Na kilkanaście pilotów do różnych urządzeń tylko w jednym znajdują się większe R6.
    Wykonałem kiedyś mały test porównawczy świetnego ogniwa litowego Energizer Ultimate Lithium (pojemność 1190mAh)
    i popularnego akumulatorka Pentagram 1000 (pojemność 835mAh). Do posiadanych danych dołączyłem teraz dane z nowego testu,
    najlepszego z 6 przetestowanych ogniw alkalicznch jakim okazał się Philips Ultra Alkaline (pojemność 710mAh).
    Na wykresie łatwo zobaczyć, że ogniwa alkaliczne średnio radzą sobie jeśli potrzeba sporych prądów (przy dużych prądach wypadają wręcz słabo).

Jednak w przeciwieństwie do swoich rywali zachowują w sobie jeszcze sporo energii, którą można wykorzystać w innym
    urządzeniu, które ma znacznie mniejsze potrzeby prądowe(np. pilot TV).
    Do nowego testu wykorzystałem 6 ogniw zakupionych w opakowaniach po 4(6) sztuk.
    Dane znajdujące się na ogniwach:

Duracell Alkaline / 03.2018 Belgia
    Sanyo Alkaline / 10.2015 Indonezja
    Panasonic Alkaline / 01.2017 Belgia
    Panasonic Pro Power / 01.2020 Belgia
    Philips Power Life / 05.2016 Chiny
    Philips Ultra Alkaline / 06.2019 Chiny

Wszystkie zostały sprawdzone i wybrałem z każdego zestawu te, które miały najwyższe napięcie pod obciążeniem.
    Test przeprowadziłem w ładowarce IC8800 przy prądzie rozładowania 250mA. Następnie ogniwa poleżały sobie 24h.
    Po odpoczynku trafiły do ładowarki i zostały rozładowane prądem 100mA.
    Przypuszczalnie przy małym prądzie (20-50mA) byłoby możliwe wyciągnięcie jeszcze ze 100 albo więcej mAh.
    Niestety ładowarka nie operuje takimi prądami. Test podzielony na 2 części pozwala wyznaczyć nie tylko całkowitą pojemność
    ale także zachowanie ogniw przy większym prądzie rozładowania. To prawie tak jak 2 testy w jednym.
    Oczywiście zdaję sobie sprawę, że ideałem byłoby zrobić test oddzielnie przy różnych prądach i dla kilku ogniw tego samego typu.
    Nie zawsze jest to jednak konieczne albo opłacalne. Jeżeli znajdą się inni chętni, którzy posiadają podobną ładowarkę(BC700/900),
    dołożą swoje wyniki pomiarów, wówczas będzie możliwe wyznaczenie średniej.
    Ogniwa biorące udział w teście pochodzą z dużej hurtowni sprzedającej różnego rodzaju ogniwa w dużym asortymencie.
    Test uzupełniłem o nowe ogniwo:
    everActive Industrial / 06.2025 (Chiny?)
    Ciekawy może być fakt, że ogniwo podczas rozładowania ma zauważalnie niższe napięcie od lidera testu Philipsa Ultra Alkaline(nawet o 0,1V).
    Dla prądu 250mA Philips obniżył napięcie z 1V do 0,9V w czasie 13 minut, gdy everActive robił to prawie 30 minut. Świetna pojemność tego ogniwa została okupiona niskim napięciem rozładowania co może być problemem w pewnych zastosowaniach. Przykładowo mój aparat do mierzenia ciśnienia wymaga od ogniw napięcia >1,3V. W takim miejscu ogniwa everActive długo nie popracują.

9 3
  • #2 30 Lis 2012 21:09
    marpio09
    Poziom 13  

Postanowiłem nie zawężać tematu jedynie do formatu R3.
    W tabeli znajdują się obecnie 2 ogniwa R14.
    Energizer Industrial(2019) - test XI 2012r
    Duracell Industrial(2021) - test X 2015r
    Varta Industrial(2026) - test X 2016r

W nawiasach daty znajdujące się na ogniwach.
    Ogniwa do testów zostały wyjęte losowo z opakowań zbiorczych zakupionych w hurtcom.pl więc są z pewnego źródła.

Oba pomiary wykonane zostały w identyczny sposób za pomocą ładowarki modelarskiej ECO SIX.
    Kolejno rozładowania prądem 0.5A, następnie 0.2A i rozładowanie końcowe 0.1A.
    Pomiędzy nimi przerwy po około 6godzin
    Kolejne rozładowania do napięcia 0.9V.

Tabela zaktualizowana o Varta Industrial.

2
  • #4 23 Sty 2017 22:41
    marpio09
    Poziom 13  

Od ostatniej aktualizcji tematu minął ponad rok.
    Tym razem zainteresował mnie wpis przy bateriach everActive Pro Alkaline(wcześniej Industrial Alkaline) o 2 generacji przeznaczonej także dla dużych obciążeń.
    Zaciekawiły mnie też Panasonic Evolta w opakowaniu "The angry birds movie".
    Oba typy ogniw są z najnowszej dostawy, trwałość do 2026r.
    Moja ładowarka EcoSix dorobiła się wreszcie połączenia USB więc przyszłe pomiary wykonywać będę tylko tą ładowarką.
    Dla R14 będzie to 500, 200 i 100mA czyli tak jak wcześniej.
    Dla R3 będzie zmiana ładowarki z IC8800 (250 i 100mA) na EcoSix (200 i 100mA).
    Wcześniejsze pomiary R3 były uciążliwe bowiem wymagały stałej uwagi ze względu na to, że ładowarka przechodziła po rozładowaniu automatycznie w ładowanie.
    Dla baterii alkalicznych to raczej nietypowa sytuacja, która mogła się zakończyć kłopotami.
    Obecnie pomiar odbywa się bezpiecznie z rejestracją napięć na wykresie czyli mamy coś więcej niż tylko sam wynik końcowy.
    W ubiegłym roku testowałem już R3 everActive z pierwszej serii - duża pojemność ale niskie napięcia podczas rozładowania(w porównaniu z Philips Ultra).
    Teraz w nowej odsłonie ma być lepiej, porównaniem będzie Panasonic Evolta(chyba najlepszy model Panasonica).
    Ceny pojedynczych ogniw różnią się dość znacznie ale jak wiemy nie musi to mieć przełożenia na wydajność.
    Jak wypadła rywalizacja everActiv kontra Evolta?
    everActive R3 osiągnął w sumie 940mAh (796+144), czyli pojemność nie zmieniła się praktycznie wcale (poprzednio 948mAh).
    Widać, że zmiany wprowadzone przez producenta mogły przynieść wzrost pojemności przy większych prądach(do Evolty zabrakło tylko niecałe 3%) .
    Panasonic Evolta osiągnął wynik 1060mAh(819+241) czyli wyprzedził rywala w sumie o prawie 13% stając się nowym liderem w stawce ogniw R3.
    Przez pierwsze 90min everActive notował nawet wyższe napięcia rozładowania, potem jednak przewaga należała już do Evolty.

0