Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka topologia przetwornicy - źródła prądowego (duży zakres napięć wej. i wyj.)

saycomp 19 Lis 2012 21:20 1422 1
 • #1 19 Lis 2012 21:20
  saycomp
  Poziom 10  

  Witam

  Zderzyłem się z problemem wykonania wysokonapięciowego źródła prądowego do układu pomiarowego. Przyznam się otwarcie, że w teorii przetwornic nie jestem zbyt mocny i chciałem poprosić Was o pomoc i nakierowanie mnie na właściwe tory...
  A zadanie wygląda następująco:
  W urządzeniu pomiarowym potrzebne jest (izolowane) źródło prądowe o napięciu maksymalnym 600 V i prądzie (regulowanym skokowo) od 1 mA do 500 mA. Przy czym napięcie podczas pomiaru powinno się zawierać pomiędzy 100 a 500 V. Jeśli napięcie źródła prądowego przekroczy ten zakres, prąd źródła zostanie zwiększony/zmniejszony, aby zmieścić się w przedziale napięć. Źródło prądowe podaje prąd do medium, które zachowuje się jak zwykły opornik, ale zachodzą w nim pewne fluktuacje oporności (m. in. dlatego nie powinno być zastosowane źródło napięciowe z pomiarem przepływającego prądu). Stabilność nie musi być duża, około 1 do 2 % będzie zadowalającym wynikiem. Urządzenie jest zasilane akumulatorami 12, 24 lub 42 V. Ze względu na dużą elastyczność zakresu napięć wejściowych i wyjściowych narzucała by się przetwornica typu flyback, ale moc tych przetwornic kończy się przy około 100 - 150 W.
  Mam więc pytania:
  - czy ma sens zastosowanie przetwornicy push-pull. Boję się, czy przy tak szerokim zakresie napięć zasilających i wyjściowych taka przetwornica jest fizycznie wykonalna (bez wchodzenia w układy przełączające uzwojenia).
  - jeśli nie, to czy jest jakaś inna topologia przetwornic, która sprosta tym wymaganiom. Dwutranzystorowy forward być może by dał radę, ale nigdy nie eksperymentowałem z tym typem...
  Jeśli te warunki pracy są zbyt trudne dla przetwornic, to w ramach kompromisu mogę się zdecydować na jedno napięcie zasilające - pomiędzy 32 a 42 V (10 x Li-Ion). Jeśli to też nie ma sensu, to widzę jedyne rozwiązanie przetwornicy push-pull na napięcie wyjściowe około 600 V i zbudowanie za przetwornicą impulsowego źródła prądowego. Trochę martwią mnie w tym momencie straty (przetwornicy i źródła prądowego) ale może się okazać, że push-pull ze zdefiniowanymi napięciami będzie miało na tyle dużą sprawność, że zrekompensuje ewentualne straty impulsowego źródła prądowego.

  Czy mógł bym poprosić o odpowiedź na powyższe pytania i ewentualnie jakąś podpowiedź?

  pozdrawiam serdecznie

  0 1
 • Sklep HeluKabel
 • #2 16 Gru 2012 11:56
  saycomp
  Poziom 10  

  Problem rozwiązany. Postawiłem przetwornicę push-pull, za nią jest mostek prostowniczy, za mostkiem dławik i dopiero za dławikiem kondensator. Dławik dobierałem eksperymentalnie, w okolicach 100 nH parametry układu są zadowalające. Sprawność przetwornicy waha się pomiędzy 62 a 86% w pełnym zakresie napięć i prądów.

  pozdrawiam serdecznie

  0