Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega32 - Przerwania ADC i zapis na kartę SD

core2k 19 Lis 2012 22:36 1284 7
 • #1 19 Lis 2012 22:36
  core2k
  Poziom 2  

  Mam taki problem wykonuje pomiar co 2ms i chce go zapisać na kartę SD. Z moich obliczeń wynika że pojedynczy zapis na kartę SD trwa ok. 40ms. Jak zapisywać w czasie rzeczywistym te pomiary ?. Ktoś polecił mi żebym stworzył dwa buffory. Tylko nie za bardzo wiem jaka by miała być zasada działania takiego rozwiązania. Czytałem trochę o "Cirual Buffer" ale nie za bardzo to rozumiem.

  Byłbym wdzięczny za pomoc.

  0 7
 • #2 19 Lis 2012 22:48
  piotrva
  Moderator na urlopie...

  Ale pojedynczy zapis czego na kartę SD trwa te 40ms? Jednej paczki danych z pomiarów? Jaki jest całkowity czas, w którym próbkowanie ma być wykonywane bez przerwy co te 2ms?
  Moim zdaniem trzeba realnie określić czas pomiaru, dane zrzucać do dodatkowej (odpowiednio dużej) pamięci RAM, i potem po serii pomiarów zatrzymywać dalsze i dane z RAM przepisywać na SD. Nawet milion buforów kołowych nie zniweluje Ci różnicy czasu, więc to jest zły trop.

  0
 • #3 19 Lis 2012 23:11
  core2k
  Poziom 2  

  Tak przerwanie ma być wykonywane bez przerwy co 2ms. Zapis jednego pomiaru trwa ok 40ms. Czyli nie da się w ten sposób tego zrobić ?

  0
 • #4 19 Lis 2012 23:29
  excray
  Poziom 39  

  core2k napisał:
  Tak przerwanie ma być wykonywane bez przerwy co 2ms. Zapis jednego pomiaru trwa ok 40ms. Czyli nie da się w ten sposób tego zrobić ?

  Jesteś tego absolutnie pewien? "Zapis jednego pomiaru trwa 40ms", czy "zapis trwa 40ms"? To kolosalna różnica. Bo w tym drugim przypadku zapisać możesz "naście pomiarów" za jednym zamachem. I wtedy nie ma problemu.

  0
 • #5 19 Lis 2012 23:33
  piotrva
  Moderator na urlopie...

  Nie ma szans. Chyba że zapis np. 100 pomiarów na raz zajmie mniej niż 200ms równolegle z prowadzeniem pomiarów (czyli prowadzenie pomiaru nie wydłuża czasu zapisu).
  Bo jak na razie masz sytuację - do bufora ładujesz co 2ms dane, a kasujesz na drugim końcu co 40ms. Czyli po każdych 40ms do bufora wpisałeś 20 pomiarów, a zdjąłeś tylko jeden. W ten sposób co 40ms przyrasta Ci 19 pomiarów, licząc na każdy 10-bitowy jedną zmienną 16-bit mamy 38 bajtów/40ms, czyli 950 bajtów na sekundę Ci przyrasta w buforze, (liczę wszystko dla sytuacji, w której pomiar nie wydłuża zapisu na kartę SD ani o 1 ns). Czyli pamięć m32 masz zapapcianą po nieco ponad 2s (licząc, ze wszystko inne Ci nie zajmuje ramu).

  Jak dołożysz zewnętrzny ram to też masz tę samą sytuację - w końcu po n sekundach masz n*950 bajtów oczekujących na zapis, i teraz licząc nawet, że nie robimy zapisu na sd w trakcie pomiarów, to mamy 1000*n bajtów na sekundę, czyli dla prowadzenia pomiaru przez minutę musisz zapewnić sobie pamięć ram o rozmiarze 64kB (starczy na nieco ponad 65 sekund). Po tym czasie musisz i tak pomiar przerwać i wszystko zapisać na kartę SD.

  A jeśli można spytać, co to za projekt?

  Dodano po 2 [minuty]:

  excray napisał:
  core2k napisał:
  Tak przerwanie ma być wykonywane bez przerwy co 2ms. Zapis jednego pomiaru trwa ok 40ms. Czyli nie da się w ten sposób tego zrobić ?

  Jesteś tego absolutnie pewien? "Zapis jednego pomiaru trwa 40ms", czy "zapis trwa 40ms"? To kolosalna różnica. Bo w tym drugim przypadku zapisać możesz "naście pomiarów" za jednym zamachem. I wtedy nie ma problemu.

  Tak, dokładnie mnie Kolega innymi słowami uprzedził w pytaniu ;-)

  0
 • #6 19 Lis 2012 23:53
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Panowie, skoro to karta SD to zapis strony (czyli 512 bajtów) trwa tyle ile trwa (może właśnie te 40 ms) + transfer. W takim wypadku czasu ma aż nadto. Czyli trzeba zrobić dwa bufory po 512 bajtów. Do jednego co 2 ms zapisuje ADC, w tym czasie (a mamy 512 ms) drugi bufor jest zapisywany na SD. Po wypełnienu pierwszego robimy przełączenie ADC na drugi bufor, a pierwszy zrzucamy na SD i tak w kółko.

  0
 • #7 20 Lis 2012 00:38
  GSM
  Poziom 25  

  Ja zaproponuję inne rozwiązanie (mniej pamięciożerne z punktu widzenia mikrokontrolera).
  Potrzebujemy bufor o wielkości wystarczającej na czas zapisu na kartę SD i komunikację z nią -> >=20 zapisów = 80 bajtów (zakładając 2b/pomiar).
  Pomiary wysyłamy stale do karty SD (jej bufora strony), po wysłaniu 512 bajtów, rozpoczynamy zapis na kartę, w trakcie jego trwania zapisujemy pomiary do bufora w RAM-ie mikrokontrolera. Po ukończeniu zapisu, zawartość lokalnego bufora wrzucamy do bufora karty i zaczynamy zabawę od początku.
  Minus jest taki, że jeśli karta by miała problemy (zapis nieudany), to tracimy ileś próbek.
  Oczywiście w m32 pamięci RAM jest dostatek. Można więc, tak jak kolega powyżej zasugerował, zrobić dwa bufory - rozwiązanie bezpieczniejsze. Jednakże nie zawsze mamy do dyspozycji tyle RAM-u.

  Kolega zapisuje bezpośrednio na kartę czy z użyciem jakiegoś (FAT) systemu plików?

  Pozdrawiam,
  GSM

  0
 • #8 20 Lis 2012 09:27
  mirekk36
  Poziom 42  

  Dokładnie takie rozwiązanie jak napisał wyżej już tmf, czyli np dwa bufory po 512 bajtów najspokojniej w świecie wystarczy do takiego celu o jaki pyta autor wątku. Powiem więcej, wykonywanie pomiarów co 2 ms to STRASZNIE POWOLNY proces i wystarczyłyby nawet dwa bufory po 256 a nawet po 128 jak nie 64 bajty żeby dokonywać zapisów na kartę SD i to jeszcze z użyciem FAT32. Poza tym do takiego celu wystarczyłaby zwykła nawet stara i powolna karta pamięci.

  A jeśli użyć szybkich kart pamięci np "Class 10", to można zapisywać na kartę bez przeszkód nawet dane próbkowane z częstotliwością 6kHz i nawet większą (nawet do 9kHz - 12kHz) bez żadnych strat. Poza tym im wyższa częstotliwość można zwiększyć nieco ilość tych buforów np 3x512 albo 4x512 i zrobić do nich dostęp cykliczny.

  Na dowód tego proszę sobie zobaczyć LINK, gdzie przy użyciu zwykłego procka ATmega644P oraz FatSF można zrobić nagrywanie na kartę pamięci dźwięków z próbkowaniem 9 kHz. (a nawet więcej). Cóż więc znaczy zrobienie tego z próbkowaniem 500Hz czyli 2ms ????

  dwa bufory i po sprawie - żaden, nawet najmniejszy kłopot i to z użyciem FAT32.

  Reasumując, w przerwaniu co 2ms odczytujesz próbki z ADC i zapisujesz je kolejno do pamięci RAM, podzielonej na 2 bufory. Gdy skończy się zapis do pierwszego bufora, w pętli głównej rozpoczynasz zapis na kartę pamięci tego pierwszego bufora, a w tym czasie przerwanie napełnia próbkami drugi bufor. Gdy napełni się drugi bufor próbkami, to cykl się powtarza, w pętli głównej rozpoczynasz zapis na kartę tego bufora, a w przerwaniu już rozpoczynasz zapis nowych próbek do pierwszego bufora. To bardzo ładnie działa.

  0
  Szukaj w 5mln produktów