Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co może być powodem wysokich opłat za prąd ?

19 Lis 2012 22:55 5340 25
  • Poziom 27  
    Witam, nurtuje mnie jedna sprawa mianowicie opłaty za prąd .
    Mam pokój z kuchnią, nie mam mikrofalii, odkurzacza nie używam, tylko TV komputer, no i standardowo lodówka i pralka, raptem 3 żarówki energooszczędne i nic więcej . Rachunki jakie dostaje to 220 PLN co wydaje mi się za duże - przykładowo u wujka gdzie ma 4 pokoje + salon i takie tam , 2 komputery mikrofale itp (wszystko pracuje) dostaje rachunki po 170 PLN . Co w takiej sytuacji zrobić ? Jutro wykręce korki i zobaczę czy licznik stanie .
  • Poziom 38  
    zapek42 napisał:
    Rachunki jakie dostaje to 220 PLN co wydaje mi się za duże

To jest na miesiąc??
    zapek42 napisał:
    dostaje rachunki po 170 PLN

Zapytaj wujka na jaki to jest okres czasu.
  • Pomocny dla użytkowników
    zapek42 napisał:
    Jutro wykręce korki i zobaczę czy licznik stanie .

A jak stanie to uznasz, że wszystko jest ok? Trzeba zacząć spisywać licznik i wyciągać wnioski.
  • Poziom 21  
    komputer jaki ma zasilacz i jak długo pracuje? (w drugim mieszkaniu również).
    Lodówka jakiej mocy?
    Jak często robisz pranie itd...

Bez odpowiedzi na w/w pytania mogę Ci napisać tylko, odłącz wszystkie sprzęty z sieci i zobacz czy się licznik kręci czy stoi (czasami może stanąć dopiero na takiej czarnej kresce) - jeśli się kręci i kręci - licznik uszkodzony
  • Poziom 27  
    grzemach napisał:
    ... jeśli się kręci i kręci - licznik uszkodzony

Niekoniecznie musi być wina licznika.
    Jest jeszcze inna możliwość, np. upływ fazy do muru wskutek uszkodzonej izolacji przewodu.
  • Poziom 21  
    mikstu2 napisał:
    Jest jeszcze inna możliwość, np. upływ fazy do muru wskutek uszkodzonej izolacji przewodu.
    Jak również, że któreś gniazdko jest do sąsiada przebite. Zakładam (możliwe, że błędnie) poprawność wykonania instalacji.
  • Poziom 23  
    Kiepska lodówka to 30 -35 zł miesięcznie
  • Poziom 27  
    Pranie około dwóch razy w tygodniu pralka Whirpool AWT 2285, czajnik elektryczny bardzo rzadko ale bywa że 2 razy dziennie, mikrofalii, odkurzacza nie mam bo mi nie potrzebne, telewizor Daewoo 21" pobór mocy 60w, prócz tego kino domowe panasonica 260w poboru ALE jest cały czas odłączone od sieci bo używam w ogóle, lodówka malutka 1,20 m polar, zasilacz w komputerze 350w made in china monitor LG Flatron pobór 73w .
  • Poziom 27  
    Komputer pracuje w zasadzie 10 godzin dziennie, zastanawiam się nad zmianą zasilacza na 200-250w - teoretycznie 100w w kieszeni . Lodówka 8 letnia .
  • Poziom 21  
    zasilacz (każdy) pobiera tyle ile komputer potrzebuje. Nawet jak wstawisz 500W, to będzie pobierał 100W + straty.
    Natomiast dobry zasilacz z certyfikatem "Bronze +" ma sprawność na poziomie 80% lub więcej.
    Aktualny potrzebować może naprawdę dużo do przetworzenia na ciepło.

W Twoim przypadku, po pierwsze odłączył bym wszystkie urządzenia i sprawdził czy licznik się kręci.
    I drugą rzeczą nie zależnie od tego pierwszego - zmienił zasilacz na coś dobrego (z certyfikacem 80 Bronze Plus lub lepszym).

Jeśli chodzi o odłączone rzeczy, jeśli licznik się nie kręci - coś zużywa tyle prądu, sukcesywnie podłączaj urządzenia (acz ja stawiam na duet komputer + lodówka).
    Jeśli natomiast się kręci, przeszło za "czarny punkt" na dysku (i kręci się dalej), jest kilka opcji - od uszkodzonego licznika, przez uszkodzoną instalację, po podpięciu się sąsiada do Twojej instalacji.
  • Moderator
    Po pierwsze przestańcie się powtarzać, po drugie było takich tematów już kilkanaście.
    Odtąd wszystkie posty odkrywające Amerykę będą usuwane.
  • Poziom 23  
    zapek42 napisał:
    Komputer pracuje w zasadzie 10 godzin dziennie, zastanawiam się nad zmianą zasilacza na 200-250w - teoretycznie 100w w kieszeni . Lodówka 8 letnia .

Nic to praktycznie nie zmieni
    Elektronika komputera stacjonarnego pobiera średnio 60-80 W mocy.

0,08kW x10 godz× 30 dni × 0,60 zł= 14,40 zł miesięcznie
    Monitor troszkę mniej
    Modem potrafi kosztować 4,50 zł miesięcznie
    Ferguson AF odbiornik satelitarny na stand by potrafi kosztować ok 10 zł miesięcznie
  • Poziom 26  
    Nic nie da zmiana zasilacza, to jest moc, którą może zużyć komputer a nie zużywa non stop, komp bierze średnio 150W - strony www, 200-250W gry, oczywiście zależy od konfiguracji, na godzinę wychodzi około 7,5gr. 75gr dziennie - 45zl na 2 miesiące
    Lodówka to około od 0,7 do 1 kWh na dobę
  • Poziom 20  
    A masz może dekoder N-ki :) ?
    Tzw Turbodekoder - ten czarny.

Bo jak masz to dolicz sobie do rachunku miesięcznego 20kWh.

Turbodekoder domyslnie nie ma włączonej opcji [wyłącz gdy nieuzywany] , a to powoduje, że nonstop ciągnie 20-30W - przez całą dobę.
    Po włączeniu opcji po 3 godzinach od ostatniego użycia wyłącza się.

Opcja ta pojawiła się jakies 3-4 miesiace temu po aktualizacji.
    Jak pisałem wcześniej, to że licznik stanie po wyłączeniu wszystkiego niewiele jeszcze nam mówi. Załóżmy czysto teoretycznie, że ktoś się do ciebie podłączył. Taki ktoś zapewne nie bierze prądu jak jesteś w domu. Dlatego spisywanie codzienne jest ważne, a jak zajdzie konieczność to nawet kilka razy dziennie. Na przykład wychodząc do pracy i po powrocie.
    Odkąd zacząłem spisywać licznik, odtąd nauczyłem się oszczędzać. :D
  • Poziom 27  
    Rachunki przychodzą co dwa miesiące, sprawdziłem licznik i po wykręceniu korka staję ale jak wkręciłem z powrotem korek to licznik zapindalał jak by miał podłączoną spawarkę i po chwili stanął .
  • Poziom 26  
    Ładowanie kondensatorów i rozruch rożnych urządzeń (lodówka), stąd to
  • Poziom 19  
    lukiiiii napisał:
    rozruch rożnych urządzeń (lodówka)

Nie przesadzajmy lodówka nie jest jakimś wielkim silnikiem żeby pobierała tak duży prąd rozruchowy.
    zapek42 napisał:
    po wykręceniu korka staję

Nie wykręcaj BEZPIECZNIKA tylko odłącz wszystkie odbiorniki tak zobaczysz czy się ktoś nie podpiął.
    Rozumiem ze mieszkanie jest w bloku ?
    Kiedyś czytałem, że jak ktoś próbuje silnym magnesem neodymowym zatrzymać lub spowolnić działanie licznika, to później kręci się on znacznie szybciej bo nie ma żadnego hamowania. Nie wiem ile jest w tym prawdy.
    Co do stwierdzenia, że przy starcie chodzi on bardzo szybko z powodu rozruchu urządzeń, to też się z tym nie zgodzę. Nie raz obserwowałem swój licznik i niczego takiego nie zauważyłem.
  • Moderator - Elektryka
    zybex napisał:
    Kiedyś czytałem, że jak ktoś próbuje silnym magnesem neodymowym zatrzymać lub spowolnić działanie licznika, to później kręci się on znacznie szybciej bo nie ma żadnego hamowania. Nie wiem ile jest w tym prawdy.

Jest w tym strasznie dużo prawdy. :twisted:
  • Moderator
    zybex napisał:

Co do stwierdzenia, że przy stracie chodzi on bardzo szybko z powodu rozruchu urządzeń, to też się z tym nie zgodzę. Nie raz obserwowałem swój licznik i niczego takiego nie zauważyłem.

Chyba przy starcie, nie przy stracie.
    Ale to akuratnie jest prawdą. Oczywiście, trwa krótko, od ułamka do ok. 2 sekund. To wszystko.
  • Poziom 27  
    Powyłączałem wszystkie urządzenia i licznik stanął, ale po wykręceniu bezpiecznika i jego wkręceniu zapieprzał i potem się ustatkował . Dobra, widocznie któreś urządzenie żre mi tyle prądu . Kolejna sprawa to obwody, mam tylko jeden bezpiecznik 20A, miejsce na drugi jest puste, dlaczego ?
  • Poziom 19  
    zapek42 napisał:
    Kolejna sprawa to obwody, mam tylko jeden bezpiecznik 20A, miejsce na drugi jest puste, dlaczego ?

Bo wykonawca postanowił podłączyć wszystko na jednym bezpieczniku. Dosyć często spotykana sytuacja w blokach.
  • Poziom 38  
    zapek42 napisał:
    Kolejna sprawa to obwody, mam tylko jeden bezpiecznik 20A, miejsce na drugi jest puste, dlaczego ?

Nie jesteśmy "wróżkami", nie da radę tak na odległość powiedzieć nie widząc tego.

Proponuję wezwać ELEKTRYKA abyś rozwiał wszelkie swoje wątpliwości.
  • Poziom 27  
    [quote="BILGO"]
    zapek42 napisał:

Nie jesteśmy "wróżkami", nie da radę tak na odległość powiedzieć nie widząc tego.

Źle się wyraziłem, chodziło mi do czego jest ten drugi obwód, skoro u mnie jest nie używany a u sąsiadów tak .

Proponuję wezwać ELEKTRYKA abyś rozwiał wszelkie swoje wątpliwości.[/quote0]

Chciałem, ale problem się częściowo wyjaśnił, lodówka pożera najwięcej energii . Czas zmienić na energooszczędną .

Czy wezwanie grupy Enea, by sprawdzili licznik coś kosztuję ?