Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC Smart-UPS 700I czy napięcie przekraczające 27,6V jest objawem uszkodzeni

forsoft 20 Lis 2012 08:54 4401 9
  • #1 20 Lis 2012 08:54
    forsoft
    Poziom 21  

UPS APC Smart-UPS 700I czy napięcie przekraczające 27,6V jest objawem uszkodzeni
    Model: APC Smart-UPS 700I NET

Napięcie w trakcie ładowania to 28.2V, a inny egzemplarz nie przekraczał 27.6V.

Na forum znajduje się stary, zamknięty i nieaktualny temat: APC UPS Smart 700 do jakiego napięcia powinien ładować AKU?

1.) Ustaliłem, że modele 700 nie pozwalają na programową regulację napięcia ładowania za pomocą kalibracji pomiaru napięcia na akumulatorach. Sama kalibracja działa, ale nie ma wpływu na faktyczne napięcie ładowania. Potwierdza to lektura dostępnych w internecie stron opisujących te procedury. Powyższy wątek jest więc pod tym względem mylący.

2.)W moim przypadku sugerowana korekta rezystora R119 - 22K1 nie dała rezultatu.

Nie ulega wątpliwości, że modele 700 różnią się od mocniejszych wersji pod względem układu ładowania akumulatorów. Nie znalazłem informacji na temat procedury ładowania. Mogę jedynie spekulować że co najmniej część z tych urządzeń wykorzystuje metodę ładowania stałonapięciowego (stand-by, float, etc.).

Nie jest wykluczone, że niektóre urządzenia wykorzystują metody szybkiego ładowania wykorzystując wyższe napięcie. Pragnę ustalić, czy napięcie znacznie przekraczające 27,6V jest objawem uszkodzenia. Ewentualnie w jaki sposób skorygować napięcie zasilania.

0 9
  • #3 20 Lis 2012 15:51
    forsoft
    Poziom 21  

Zgodnie z danymi katalogowymi, napięcie te można stosować tylko w trakcie ładowania. Problem w tym, że UPS utrzymuje takie napięcie również po zakończeniu ładowania. Czyli efektywnie jest to praca buforowa, której katalogowe napięcia to 13,6-13,8V. Daje to maksymalnie 27,6 przy temperaturze 20 stopni celsjusza. Akumulatory pracują więc poza napięciami katalogowymi, co poważnie zmniejszy ich trwałość.

0
  • #4 20 Lis 2012 16:49
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

forsoft napisał:
    Ustaliłem, że modele 700 nie pozwalają na programową regulację napięcia ładowania za pomocą kalibracji pomiaru napięcia na akumulatorach. Sama kalibracja działa, ale nie ma wpływu na faktyczne napięcie ładowania.

Aż sprawdzę w moim. Mówisz o opcji pod literką "B" w menu serwisowym, tak?

Możesz jeszcze wymienić R118 na rezystor 10-20K i szeregowy potencjometr wieloobrotowy 100K i doświadczalnie spróbować ustawić napięcie.

0
  • #5 20 Lis 2012 22:30
    forsoft
    Poziom 21  

speedy9 napisał:
    Aż sprawdzę w moim. Mówisz o opcji pod literką "B" w menu serwisowym, tak?

Zgadza się. Wartość raportowana przez UPS ulega zmianie, ale faktyczne napięcie ładowania pozostaje bez zmian.

Z pomysłem zamiany R118 na potencjometr spotkałem się już wcześniej w odniesieniu do APC Smart-UPS 1400. Procedura ta jest opisana pod adresem APC SmartUPS Battery Float Voltage Calibration. Pomiędzy płytami głównymi Smart 1400 i 700 są istotne różnice, ale numeracja istotnych w tym przypadku elementów wydaje się pozostawać bez zmian. W sumie to nie spodziewałem się, że pomiędzy tymi modelami jest aż tyle podobieństw. Postaram się wypróbować ten "patent".

0
  • #6 21 Lis 2012 08:59
    forsoft
    Poziom 21  

W poprzednich eksperymentach posługiwałem się informacjami ze wspomnianego już wątku:

Cytat:
    Już wiem jak zmniejszyć napięcie ładowania znalazłem na rosyjskim forum Very Happy i teraz ładuje mi prawidłowo czyli 27.59V jestem po prostu happy...
    Natomiast dla tych co by chcieli też to zrobić to podpowiem jak to zrobić.
    Należy w miejscu rezystora R119 - 22K1 należy jeszcze dołożyć równolegle rezystor około 300-600Ω , u mnie to było 560Ω i napięcie spadło do pożądanego czyli 27.60V.

Autor popełnił jednak błąd, gdyż chodziło o szeregowe dołożenie rezystora. Teraz rozumiem że rezystory R118 i R119 są dzielnikiem sterującym napięciem ładowania. Czyli aby obniżyć napięcie ładowania należy powiększyć R119 lub pomniejszyć R118.

0
  • #7 21 Lis 2012 09:38
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Wrzucę Ci później schemat. Aby obniżyć trzeba zdaje się (muszę sprawdzić na schemacie) zwiększyć R118, dlatego potencjometr wieloobrotowy jest dobry do eksperymentów.
    Edit:
    :arrow: Załączony schemat jest tutaj, a jest on wspólny z tego co widzę dla SMART UPS 450, 620, 700 i 1400.
    Trudno jednoznacznie stwierdzić jak zmiany rezystorów R118 i R119 wpływają na zmianę napięcia ładowania. Na wyjściu tego dzielnika pojawia się napięcie około 4,3V i to od działania IC14 zależy jak reguluje on napięcie ładowania. Sprawdź jeszcze napięcie na wejściu tego dzielnika. Może tu jest problem, a w artykule, który wspomniałeś o Smart 1400 R118 jest zmniejszany.
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #8 22 Lis 2012 07:38
    forsoft
    Poziom 21  

+24VFEET jest napięciem z akumulatorów wykorzystywanym jako sprzężenie zwrotne. Przez dzielnik R118, R119 trafia ono na wejście 13 (EIN) IC14. Stosunek wartości rezystorów dzielnika wpływa na poziom napięcia sygnału na wejściu 13 układu IC14 (Bridge Charger Asic).

Ładowanie odbywa się impulsowo, więc napięciem wyjściowym można sterować za pomocą sprzężenia zwrotnego. Napięciem odniesienia jest chyba +5V dostarczane na wejście 12 (VREF).

Manipulacje dzielnikami napięć odniesienia i sprzężenia zwrotnego mają charakter odwrotny. To jest, podczas gdy odpowiedni rezystor zwiększa się przy napięciu odniesienia, przy napięciu sprzężenia zwrotnego trzeba go zmniejszyć. Oczywiście ma to sens tylko wtedy, gdy na obu wejściach są dzielniki, a w tym konkretnym przypadku nie ma takiej sytuacji.

Dokonałem już modyfikacji polegającej na szeregowym dodaniu około 800Ω do R119 uzyskując pożądany efekt obniżenia napięcia ładowania do 27,4V.

0
  • #9 22 Lis 2012 09:48
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

forsoft napisał:
    Dokonałem już modyfikacji polegającej na szeregowym dodaniu około 800Ω do R119 uzyskując pożądany efekt obniżenia napięcia ładowania do 27,4V.

To by się zgadzało. Albo zmniejszyć R118 albo zwiększyć R119 by uzyskać obniżenie napięcia.

0
  • #10 21 Lis 2014 13:48
    forsoft
    Poziom 21  

Edit: 06 Mar 2013 06:21
    Ostatnio miałem okazję zakupić APC Smart-UPS 1500. W tym modelu Shift+B zmienia napięcie ładowania nie mając wpływu na kalibrację układu pomiarowego.
    Edit: 21 Lis 2014 13:48
    Naprawa UPS-a polegająca na dołożeniu rezystora wystarczyła jedynie na 2 lata. Po tym czasie napięcie ładowania podniosło się z 27,4V do 27,6V. Tymczasowo zamieniłem dodatkowy rezystor na większy, ale zapewne nie usunie to przyczyny stopniowego podnoszenia napięcia w miarę upływu czasu.

Na razie do wyboru mam zwiększenie marginesu bezpieczeństwa przez wprowadzenie większej korekty, lub szukanie faktycznych przyczyn zwiększenia napięcia ładowania.

Edit:
    Zbadałem stan kondensatorów elektrolitycznych za pomocą miernika ESR i okazało się, że 7 z 9 wykazywało bardzo wysokie ESR, więc je wymieniłem. Jedynie C22 i C34 miały ESR w granicach tolerancji.
    Poprawiłem TONI_2003.

Edit:

W okolicy IC4 i IC5 wyraźnie widać było czarny nalot. IC5 TL780-05C stabilizuje napięcie 5V, które jest odniesieniem wykorzystywanym przy kontroli ładowania. Wymieniłem go i napięcie ładowania wyraźnie spadło. Zmniejszyłem więc korektę R119 do 800Ω i uzyskałem napięcie 27,2V.

Trudno powiedzieć, czy IC5 był jedynym elementem odpowiedzialnym za podnoszące się napięcia ładowania.

0
  Szukaj w 5mln produktów