Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szlifierka kątowa Celma 230V - wybija bezpiecznik

20 Lis 2012 10:21 5463 5
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam starą szlifierkę kątową Celmy. Z góry uprzedzam, że sprzęt juz trochę lat ma. Brakuje mu wszelkich oznaczeń. Posiada tylko przełącznik start-stop.
    Problem polega na tym, że szlifierka po włączeniu do sieci i przekręceniu wyłącznika do pozycji start wybija bezpiecznik. Jest przez krótką chwilę niewielkie szarpnięcie i tyle.
    Przewód i wyłącznik sprawdziłem - OK.
    Problem ustał gdy wyciągnąłem szczotki (jeszcze dobre ze sporym zapasem), wtedy po włączeniu na ich zaciskach podłączeniowych mam 230V. Jak wkładam z powrotem problem się powtarza.
    Czy to coś z wirnikiem?
    Dzięki z góry

Bezpieczniki wybija gdziekolwiek ją podłączę niezależnie od charakterystyki czy wartości. Teściu twierdzi, że używał jej kiedyś normalnie na napięcie sieciowe, przewód też wydaje się być oryginalny.
    Hm, wymiary.. duża ciężka szlifiera o dł. 50cm. Wyłącznik w plastikowej rączce, która przymocowana jest do reszty 4 śrubami. Szczotki wraz ze szczotkotrzymaczami chowane pod plastikowymi kwadratowymi zaślepkami na śrubę. śr. mocowania tarczy 40mm.

Posty scaliłem. [retrofood]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Ja stawiam na stojan.
  • Poziom 29  
    Ja na Filtr-kondensator przeciwzakłóceniowy. :D
  • Poziom 2  
    Wyciągnąłem wirnik. Jak go zmierzyć? Omomierz pokazuje przejście pomiędzy wszystkimi wycinkami komutatora, to chyba jest przyczyna skoro szczotki robią na nim zwarcie?
  • Poziom 29  
    To jest silnik szeregowy, więc wyciągając szczotki przerwałeś obwód, więc i zwarcie nie nastąpiło.
    Jaką rezystancje miałeś mierząc wirnik między wycinkami?
    Jaką rezystancję masz na cewkach stojana?
    Zwarcie które masz jest dość spore bo bezpiecznik od razu wyrzuca a maszyna nie uruchamia się. Czyli zwarcie praktycznie bezrezystancyjne, prąd znalazł sobie niezły skrót.
    Zwarcie między zwojowe na wirniku najlepiej sprawdzić elektromagnesem i paskiem blaszki stalowej. Bo pomiar rezystancji przy małym zwarciu miedzy zwojowym nie zauważymy. Ta metoda wskaże nam przerwę w uzwojeniach.

Ja bym dokładnie obejrzał stojan, przewody i pomierzył obydwie cewki.

Wystarczy! Autor ma wstręt do wyszukiwarki...
    [Akrzy]