Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

programator usbasp- nieznane urządzenie

Margroth 20 Lis 2012 11:24 2820 22
  • #1 20 Lis 2012 11:24
    Margroth
    Poziom 11  

Mam problem, a mianowicie po zbudowaniu programatora USBasp z tej stronki Link ,tyle że z zastosowaniem dwóch diod Zenera 3,3V, programator po podłączeniu do komputera jest wykrywany jako nieznane urządzenie, a dioda zasilania nie świeci. Jest na niej natężenie rzędu ok. 10mA.

Czy może to być spowodowane tylko nieprawidłowymi ustawieniami fusebitów podczas programowania atmegi8? Mam je ustawione tak jak są domyślnie w MkAVRcalculator. Sprawdzałem już jakieś 70% układu i wszystko jest ok. Styki są gdzie powinny być, zwarć nie ma. Proszę o pomoc.

0 22
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 20 Lis 2012 12:56
    tehaceole

Poziom 28  

Prozaiczne pytanie... Czy zaprogramowałeś użyty mikrokontroler?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 20 Lis 2012 17:29
    Margroth
    Poziom 11  

Tak, zaprogramowałem, tylko że nie ustawiłem fusebitów. Zaprogramuje atmege od początku i fusebity ustawie. Chodziło mi o to czy tylko i wyłącznie źle ustawione fusebity mogą być powodem tego, że komputer wykrywa programator jako nieznane urządzenie i nawet dioda zasilania nie świeci.

0
  • #5 20 Lis 2012 19:28
    tehaceole

Poziom 28  

Co do diody "zasilanie" to Ci nie odpowiem teraz - musiałbym spojrzeć w kody źródłowe USBasp. Ale jeżeli masz źle ustawione fuski to jak najbardziej jest to prawdopodobna przyczyna nie wykrywania programatora.

Ja w swoim USBasp modyfikowałem nieco wsady odnośnie właśnie diod (inne funkcje miały pełnić). Ale to było dawno.

0
  • #6 20 Lis 2012 22:01
    Margroth
    Poziom 11  

Ok, jutro zaprogramuję atmege od nowa, ustawię prawidłowe fusebity, bo teraz na umiem znaleść programatora na lpt i dam znać czy z usbasp wszystko jest w porządku.

0
  • #7 22 Lis 2012 16:34
    Margroth
    Poziom 11  

Zaprogramowałem atmege i ustawiłem fusebity takie jak na tej stronce Link. Widać je na obrazkach poniżej.

Teraz po podłączeniu programatora do usb dioda zasilania świeci, ale urządzenie nadal jest wykrywane jako nieznane. Jakieś sugestie?

Aha, chciałem jeszcze dodać, że użyłem najnowszej wersji oprogramowania ze strony autora, a przed chwilą czytałem artykuł, w którym ktoś pisał, że z tą wersją właśnie miał problem i zastosował oprogramowanie z 2006 roku. Spróbuję jeszcze raz przeprogramować atmege i dam znać jak poszło.

0
  • #8 24 Lis 2012 16:54
    Margroth
    Poziom 11  

Zaprogramowałem atmege wyżej wspomnianym oprogramowaniem, fusebitami z tej strony i programator nadal jest wykrywany jako nieznane urządzenie. Sprawdzałem już cały układ i jest on poprawny na 99,9%. Po podłączeniu świeci dioda zasilania, ale nic poza tym. Próbowałem nawet przelutowywać date+ i -, lecz to także nic nie zmiania. Wszystkie elementy są nowe, m8 była tylko programowana z 3 razy, ale to chyba nic nie szkodzi. Chciałem sam zrobić usbasp, ale chyba będę musiał kupić je na allegro.

0
  • #9 23 Gru 2012 15:40
    morock
    Poziom 11  

Spróbuj na innym komputerze, kupiłem USBASP w wersji V2.0

zainstalowałem, niestety miałem błędy w bascom (nie mogłem nic zaprogramować ale zczytywał flash i identyfikował układ) w Khazama także błędy z clock isp,

więc zwarłem zworkę do spowolnienia programowania,

po podłączeniu system widzi programator jako Nieznane urządzenie, próbowałem rozinstalować sterowniki, tryb awaryjny, podłączenie programatora bez zworki itd itd, nic nie pomaga.

Podłączyłem programator do drugiego komputera i spokojnie wykrywa jako USBASP =O

powiedzcie co to może być?

0
  • #10 23 Gru 2012 16:39
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

morock napisał:
    Podłączyłem programator do drugiego komputera i spokojnie wykrywa jako USBASP =O

powiedzcie co to może być?

To jest programator zasilany z portu USB czy z zasilacza zewnętrznego? Jeśli to pierwsze to wydajność portu może być niewystarczajaca.

0
  • #11 23 Gru 2012 17:16
    Gienek
    Poziom 35  

Na pierwszym komputerze tak namieszałeś, że programator "głupieje". Należy odinstalować sterowniki, które instalowałeś dla programatora, zrestartować komputer i ponownie podłączyć programator, wskazując mu właściwe sterowniki.
    Powinien programator zadziałać (bo z opisu widać, że jest sprawny).

0
  • #12 23 Gru 2012 18:56
    morock
    Poziom 11  

Niestety próbowałem już tak ale nie działa, tzn w menadżerze urządzeń odinstalowałem "nieznane urządzenie" zrestartowałem komputer i po ponownym podłączeniu dalej komunikat "nieznane urządzenie" w trybie awaryjnym to samo.
    Dodam że porty usb sprawdzone, a rejestr wyczyszczony programem regcleaner oraz usunięte wszystkie wpisy zawierające tekst "usbasp"

0
  • #13 23 Gru 2012 19:18
    kisielos12
    Poziom 26  

jdubowski napisał:
    To jest programator zasilany z portu USB czy z zasilacza zewnętrznego? Jeśli to pierwsze to wydajność portu może być niewystarczajaca.

Widział ? Spróbuj zasilić programator

0
  • #14 23 Gru 2012 21:26
    Gienek
    Poziom 35  

Code:
    Widział ? Spróbuj zasilić programator

Bez ingerencji mechanicznej (przecięcie ścieżki na płytce) nie jest możliwe zasilenie programatora z zewnętrznego źródła (możliwe jest jedynie zasilanie programowanego układu z programatora lub z zewnętrznego źródła).

Code:
    Niestety próbowałem już tak ale nie działa, tzn w menadżerze urządzeń odinstalowałem "nieznane urządzenie" zrestartowałem komputer i po ponownym podłączeniu dalej komunikat "nieznane urządzenie" w trybie awaryjnym to samo. 

Dodam że porty usb sprawdzone, a rejestr wyczyszczony programem regcleaner oraz usunięte wszystkie wpisy zawierające tekst "usbasp"

Ja pisałem byś usunął zainstalowane sterowniki, a Ty nic nie piszesz na ten temat.
    Czy w menedżerze urządzeń pojawia się "usbasp"? Jeżeli tak, to AKTUALIZUJ STEROWNIK i wskaż miejsce, gdzie on się znajduje.

0
  • #15 23 Gru 2012 22:04
    kisielos12
    Poziom 26  

Gienek napisał:
    Bez ingerencji mechanicznej (przecięcie ścieżki na płytce) nie jest możliwe zasilenie programatora z zewnętrznego źródła (możliwe jest jedynie zasilanie programowanego układu z programatora lub z zewnętrznego źródła).

A mi się wydaje że wystarczy podczepić masę do wyjść masy i Vcc do Vcc i powinno działać, u mnie po podłączeniu układu zasilanego zewnętrznie do programatora to zaczynają w nim świecić diody mimo nie podłączenia do komputera.

Pozdrawiam

0
  • #16 23 Gru 2012 23:21
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Gienek napisał:

Można też użyć huba USB z zasilaniem.

0
  • #17 24 Gru 2012 08:50
    Gienek
    Poziom 35  

jdubowski napisał:

Można też użyć huba USB z zasilaniem.

To jest bardzo rozsądne rozwiązanie, bezpieczne dla portu USB.
    Natomiast taka propozycja
    kisielos12 napisał:

A mi się wydaje że wystarczy podczepić masę do wyjść masy i Vcc do Vcc i powinno działać, u mnie po podłączeniu układu zasilanego zewnętrznie do programatora to zaczynają w nim świecić diody mimo nie podłączenia do komputera.

jest mało bezpieczna i w dodatku "uczy elektronika złych manier"

0
  • #18 24 Gru 2012 13:39
    morock
    Poziom 11  

Zasilanie jest spoko, mam usb z prądem 0,5 A, poza tym mogę nawet zasilić programator i urządzenie na raz z usb więc na sam programator spokojnie starczy.

Co do sterowników tak jak pisałem nigdzie w menadżerze urządzeń nie mam usbasp, po podpięci urządzenia pojawia się jedynie nieznane urządzenie,
    rozinstalowałem także program z dodaj usuń programy, gdy próbuje zaktualizować sterownik "nieznanego urządzenia" i ręcznie podać ścieżkę dostępu do prawidłowych sterowników, cały czas pisze że sterowników nie ma.

Tak jakby w systemie pozostały jakieś błędne informacje o sterowników przez które nie widzi mi samego urządzenia, tyle że wszystko co moglem usunąć o usbasp usunąłem :/

0
  • #19 24 Gru 2012 22:25
    kisielos12
    Poziom 26  

Panel sterowania -> prawym na nieznane urządzenie -> dajesz aktualizuj sterownik -> podaj ścieżkę do sterownika i sprawdź

0
  • #20 25 Gru 2012 08:41
    Gienek
    Poziom 35  

morock napisał:
    rozinstalowałem także program z dodaj usuń programy, gdy próbuje zaktualizować sterownik "nieznanego urządzenia" i ręcznie podać ścieżkę dostępu do prawidłowych sterowników, cały czas pisze że sterowników nie ma.

Czasami jest dobrze przeczytać co poprzednik napisał.

A swoją drogą, programator jest "bardzo uparty", bo sprawny, a na tym komputerze odmawia poprawnej pracy. Nie napisałeś czy próbowałeś instalować programator przez jakiegoś HUBa? Może faktycznie zbyt niskie napięcie portu USB uniemożliwia zainstalowanie? A czy inne urządzenia wykrywane są poprawnie na tym porcie USB?

0
  • #21 28 Gru 2012 11:06
    morock
    Poziom 11  

Gienek napisał:

Nie napisałeś czy próbowałeś instalować programator przez jakiegoś HUBa? Może faktycznie zbyt niskie napięcie portu USB uniemożliwia zainstalowanie? A czy inne urządzenia wykrywane są poprawnie na tym porcie USB?

Odpowiedz:
    morock napisał:
    Zasilanie jest spoko, mam usb z prądem 0,5 A, poza tym mogę nawet zasilić programator i urządzenie na raz z usb więc na sam programator spokojnie starczy.

oraz

morock napisał:
    Dodam że porty usb sprawdzone

A w pierwszym poście napisałem że wcześniej programator chodził, dopiero jak przepiołem zworkę od wolnego programowania to sterowniki się zkaszaniły

Ogólnie to programator zainstalowałem po wyczyszczeniu systemu programem Driver Sweeper, niestety program usunął mi także strowniki do karty graficznej, ale z tym to już sobie bez problemu poradzę.

0
  • #22 28 Gru 2012 16:13
    Gienek
    Poziom 35  

Dobrze, że finał okazał się pomyślny.
    Nie chcę być posądzony o złośliwość, ale informatyk powinien widzieć różnicę pomiędzy prądem, a napięciem (co z tego, że wydajność portu jest 0,5A, jeżeli on dostarcza napięcie na poziomie 4-4,5V ? mnie o takie sprawdzenie chodziło))

0
  • #23 30 Gru 2012 13:16
    morock
    Poziom 11  

Usb ma napięcie 5V, skoro na USB działają urządzenia takie jak mysz, pendrive to znaczy że te napięcie jest, a poza tym atmega8a działa z nawet na 2,7V,

myślałem że to jest oczywiste, więc stwierdziłem że chodzi Ci o prąd.

Ale dzięki Wam za pomoc :)

0