Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sterować grzałką 750W,230AC sterownikiem PLC

20 Lis 2012 12:01 3387 11
  • Poziom 2  
    Witam,
    Interesuję mnie sposób podłączenia grzałki 750W do sterownika PLC. Chciałbym zrealizować regulację dwustawną na sterowniku.

Jakiego potrzebuję przekaźnika aby móc sterować wyjściem 24DC grzałką na 230V ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    Przekaźnika co najmniej 1-biegunowego z cewką 24V DC i obciążalnością styków co najmniej 5A
  • Relpol przekaźniki

• Poziom 15  
    qwertyas123 napisał:
    Witam,
    Interesuję mnie sposób podłączenia grzałki 750W do sterownika PLC. Chciałbym zrealizować regulację dwustawną na sterowniku.

Zainteresuj się przekaźnikiem typu SSR.
  • Specjalista Automatyk
    Jeżeli ma to być super profesjonalnie to należy szeregowo połączyć dwa wyżej przytoczone rozwiązania. Załączenie grzałki do sieci przez stycznik (przekaźnik) i przez załączany/wyłączany przekaźnik SSR (z typowym wejściem sterującym 3-32 Vdc).
    Dodatkowo można podłączyć dwie kontrolki diodowe: z węzła między SSR a grzałką...jedna do fazy (L) - w momencie wyłączonego grzania pokazuje "sprawność" grzałki...druga do neutrala (N) - pokazuje sprawność SSR i załączenie grzania ;)
  • Poziom 33  
    Polecam rozwiązanie przytoczone przez przedmówce-tak mam właśnie na większości maszyn wykonane, a że już parę razy spalił mi się SSR i gdyby nie stycznik przed nim to już by było po maszynach... Tylko że to już dość powiększa koszty...
  • Specjalista Automatyk
    qwertyas123 napisał:
    Witam,

Grzałka to obciążenie rezystancyjne, przy 750 W masz ok 3,5A w obwodzie gdy grzałka działa. Przekaźnik o obciążalności styków 5A np. coś z Relpola lub Findera. Np. instalacyjny http://www.relpol.pl/pl/Oferta/Produkty/Przekazniki/przekazniki-instalacyjne/Przekaznik-MT-PI w wersji cewki 24V DC. Jeśli nie takie to coś z tego może -> http://www.relpol.pl/pl/Oferta/Produkty/Przek...-elektromagnetyczne-przemyslowe/Przekaznik-R2

Oczywiście potrzebny jest także jakiś pomiar czy zadana temp. została osiągnięta i należy wyłączyć grzałkę. Tutaj jakiś termostat załatwiłby sprawę.
  • Poziom 10  
    Czy tego SSR załącza się podając mu na wejscie 24V ? Czy SSR steruje się też analogowo tym 3-32V ?
  • Poziom 28  
    matt.b napisał:
    Czy tego SSR załącza się podając mu na wejscie 24V ? Czy SSR steruje się też analogowo tym 3-32V ?

Zależy od typu przekaźnika SSR, są sterowane anologowo np. sygnałem 4-20mA i są sterowane napięciem 12V, 24V lub z przedziału np. 3-32V, załączy przy 3V, 10V i 24V. Trzeba dobrać odpowiedni do aplikacji.
  • Poziom 10  
    Chodzi o to że mam do dyspozycji tylko wyjście cyfrowe tranzystorowe ze sterownika, a chciałbym sterować grzałką, czy takie coś jak SSR i regulacja dwupołożeniowa się sprawdzi, tolerancja temperatury +-2st.
  • Specjalista Automatyk
    Wyjście cyfrowe/tranzystorowe jest najodpowiedniejsze do sterowania SSR - taki rodzaj zasilania sprawdzi się zarówno jako dwupołożeniowa jak i PID;
    warto wybierać SSR z załączeniem w punkcie "zero".
    Co do tolerancji temperatury - zależy od charakterystyki obiektu grzanego, rozmieszczenia grzałek i czujek temperatury, cyrkulacji powietrza/cieczy oraz (co ważne) od sposobu sterowania i zadanych progów i histerezy.
  • Poziom 10  
    Jeśli chodzi o PID to rozumiem ze PWM, jaką częstotliwość tego PWM zastosować dla najlepszych efektów?
    Dzięki wielkie wszystkim za pomoc.
  • Specjalista Automatyk
    PID to inny rodzaj sterowania niż PWM.
    PID oblicza "jak daleko ma do zadanej temperatury" i odpowiednio "często" i "długo" załącza wyjście (ON/OFF). Również po osiągnięciu końcowej temperatury "próbkuje" - wysyła krótkie sygnały grzejne i sprawdza czy temperatura rośnie, maleje, czy jest constans.
    Natomiast PWM - to z określoną częstotliwością wysyłane sygnały na wyjście, z tym że masz możliwość ustawiać wypełnienie impulsu (czas trwania 1 na wyjściu) w zakresie 0-100%.