Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

atego 815 - wyrzuca płyn chłodniczy po ostygnięciu silnika

mateuszyo 20 Nov 2012 14:09 9834 11
 • #1
  mateuszyo
  Level 11  
  Witam.
  Mam problem z moim mercedesem atego 815 a mianowicie po około 2 godzinach od przerwania jazdy zaczyna uciekać płyn chłodniczy ok. 3-5l ( gdzieś jakby z tyłu zbiorniczka wyrównawczego. przy odkręcaniu korka do wlewu płynu (zimny silnik) zaczyna ostro wylewać się płyn pod cisnieniem mimo że już duża jego ilość wyciekła wczesniej. W samochodzie zaraz po wymianie osuszacza ciśnienie w układzie jest na poziomie ok 11.5bar i stąd moje pytanie: czy jest możliwe że ciśnienie z układu pneumatycznego może przepuszczać gdzies powietrze do układu chłodzenia i stąd bierze się w nim takie duże ciśnienie że wyrzuca płyn? dodam że przed wymianą osuszacza ciśnienie było mniejsze w układzie na poziomie 9-10 bar. Osuszacz bokiem sobie powoli upuszczał powietrze nawet po wyłączeniu silnika do określonego cisnienia po czym "syczenie" ustawało. Stąd zaszła koniecznośc jego wymiany.
  bardzo proszę o podpowiedz
 • #2
  domellus
  Level 29  
  A sprężarka powietrza jest może chłodzona płynem? Jeśli tak to może ona jest winna.
 • #3
  kwantor
  Level 38  
  Odkręć przewód ciśnieniowy od sprężarki po zgaszeniu motoru i dowiesz się, czy to powietrze winne.
 • #4
  mateuszyo
  Level 11  
  kwantor a jak on się będzie wtedy zachowywał? w jakim wypadku wybadam że to akurat wina powietrza?
 • #5
  kwantor
  Level 38  
  Nie będzie przybywało płynu, bo nie będzie powietrza pod ciśnieniem w głowicy kompresora.
  Można też inaczej- wkręcić manometr do spreparowanego korka wlewu (dokładny) i zapuścić silnik, zagrzać po pół godz. pracy jeśli ciśnienie wzrośnie znacznie 1- 1,5 bara, (Układ odpowietrzenia chłodnicy jest ograniczony zaworkiem, więc trzeba go zablokować) drugi pomiar z odłączonym przewodem do osuszacza. Jeśli wtedy nie przybędzie ciśnienia, to kompresor- uszczelka w głowiczce do wymiany.
  Dawno nie widziałem Atego i jeśli coś nie jest zgodne, to proszę mądrze to uwzględnić bez awantur.
  Sposób lokalizacji i diagnozy, który podaje jest dość popularny.

  Czy po zgaszeniu słychać dość intensywne bulgotanie?
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  ekka
  Level 17  
  Witam
  Identyczny przypadek miałem w ubiegłym tygodniu przy premiumce dxi, identyczne objawy a powód jak koledzy piszą sprężarka.
  Pozdrawiam
 • #8
  gringoszakal
  Level 2  
  :| Na bank kolego kompresor, tydzień temu miałem ten sam przypadek ,po wymianie uszczelki i splanowaniu głowicy kompresora problem został rozwiązany pozdrawiam.

  Dodano po 5 [minuty]:

  :D Kolego jeżeli by to nie pomogło to jest jeszcze jedno co mogło się stac to uszczelka pod głowicą. Tak mi mój mechanik podpowiada ,przy jednym zrobił sprężarke i nic nie pomogło dopiero uszczelka pod głowicą.
 • #9
  mateuszyo
  Level 11  
  Dziękuję kolego a powiedz mi jeszcze ile taka przyjemność kosztowała ? planowanie głowiczki i uszczelka z robocizną? Ja puki co naciąłem delikatnie uszczelkę od osuszacza i rozwiązało to mój problem i auto jeździ tak już dosyć długo. Na szczęście żadnych negatywnych objawów nie ma. Dla tych co chcą szybko pozbyć się usterki polecam lecz na pewno nie na dłuższą metę.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  gringoszakal
  Level 2  
  Witam koszt naprawy sprężąrki to około 150zł + oczywiście to co weźmie mechanik za rozebranie i poskładanie .Trwało to wszysko około 2h .
 • #12
  kwantor
  Level 38  
  bodek434 wrote:
  zaklep młoteczkiem po jednej dyszy na końcówkach.

  Ile taki młoteczek by kosztował? :D